Religija počiva na bitnoj razlici između čovjeka i životinja životinje nemaju religiju. (Ludwig Feuerbach, 1804 - 1872, njemački filozof)
Religija počiva na bitnoj razlici između čovjeka i životinja životinje nemaju religiju. (Ludwig Feuerbach, 1804 - 1872, njemački filozof)
Ovaj njemački filozof je tvrdio da kada ostvarimo neku težnju osjećamo dosadu.
umro je Arthur Schopenhauer, rođen u Gdanjsku, 22. veljače 1788. godine, njemački filozof, autor djela Svijet kao volja i predodžba, kojega smatraju utemeljiteljem metafizičkog pesimizma, koju filozofiju je prihvatila generacija razočarana neuspjehom nacionalnih pokreta 1848. godine u Europi, a u filozofiji i književnosti našla je odraza u djelima Friedricha Nietzchea i Thomasa Manna.
Jer tezu da je čovjek anakrono i arhaično biće u okolišu koji je sam stvorio je već odavno postavio njemački filozof Günther Anders, a današnjoj hiperprodukciji oblika najčešće ne prethodi nikakva suvisla teorija osim Super Size Me.
1980. - umro Erich Fromm, njemački filozof, sociolog i psiholog, izgradio vlastitu stvaralačku i humanističku koncepciju čovjeka.
Zar je doista bio u krivu slavni njemački filozof Arthur Schopenhauer kad je izjavio da libretu Norme nema premca po dramskoj obradbi tragične teme?
To je razlog zašto Petra naziva sotonom. Trpljenje i odbačenost sažeti su izražaj za Kristov križ, napisao je jedan njemački filozof.
Sve nam to govori da je svijet onakav kakvim si ga želimo vidjeti, svijet je moja volja i predodžba, napisao je jedan od najvećih poznavatelja indijske misli na zapadu-njemački filozof Arthur Schopenhauer.
Njemački filozof Edmund Husserl utemeljitelj je moderne fenomenološke metode, za koju smatra da se tek pomoću nje može zaštititi autonomiju filozofije i filozofija uzdići do stroge znanosti.
Spaeman je istaknuti njemački filozof, rođen 1927. u Berlinu.
Takvom generaliziranju čak se 1946. godine u svom eseju pod nazivom pitanje krivnje usprotivio poznati njemački filozof egzisntacijalizma i kritičar Hitlerova režima Carl Jaspers.
Martin Heidegger, njemački filozof egzistencijalizma je tvrdio da je čovjek svjestan sebe jer je svjestan svoje smrtnosti, odnosno mi smo svjesni sebe jer osjećamo tjeskobu u odnosu spram smrti.
Sjećam se jedne slične priče koju je zapiso njemački filozof židovskog podrijetla Martin Buber. (Zovu ga filozofom dijaloga, odnosno komunikacije, a najpoznatije mu je djelo Ja i Ti.) Kažem da je priča slična jer djed iz te Buberove priče nije bilo tko, već učeni rabin, čovjek za kojeg se može pretpostaviti da ga odlikuje mudrost promišljanja, prosuđivanja i življenja.
Njemački filozof Schelling kaže, kako povijest ima onaj tko jest ili može u historijskom trenutku biti uzrok jedne nove budućnosti.
Tek čovjekovo tumačenje čini njegov svijet i stvarnost dohvatljivim, naglašava njemački filozof životnog umijeća Wilhelm Schmid.
Očito, najveći mozgovi srpske politike ne shvaćaju da nacionalno poniženje ne počiva na Sudu, već na onome što je do njega dovelo, na činjenicama jednoga režima i njegova djelovanja, kako bi rekao veliki njemački filozof Karl Jasper u knjizi Schuldfrage (Pitanje krivnje).
Odsutnost nije ništa drugo nego kako njemački filozof Ernst Jünger naziva doba titana, pad čovjeka, napuštanje stvarnosti apsolutnog, razdoblje zaborava bitka, nekontrolirane tehnike i prometejanske pobune protiv bogova.
Njemački filozof Walter Benjamin, Židov koji je domovinu napustio 1932., prije no što su nacional-socijalisti došli na vlast, tvrdio je kako osobna biblioteka predstavlja preciznu mapa vlasnikova karaktera.
1724. U Königsbergu je rođen njemački filozof Immanuel Kant.
Prvi je sistematsku analizu društvenog značenja i funkcija novca početkom 20. stoljeća proveo njemački filozof i sociolog Georg Simmel (Philosophie des Geldes, 1900, drugo izdanje 1907).
Najpoznatiji sustav ponudio je Arthur Schopenhauer, njemački filozof iz Gdanjska.
Julian Nida-Rümelin (rođen 28. studenog 1954.) je njemački filozof.
NIETZSCHE, Friedrich, njemački filozof i pjesnik (Röcken kraj Lützena, 15. X. 1844 - Weimar, 25. VIII. 1900), jedan od najutjecajnijih mislilaca novije europske kulture, utemeljitelj vitalističke filozofije (Lebensphilosophie) u suvremenu shvaćanju, radikalan, ponekad samokontroverzan dijagnostičar i kritičar razvojnih tendencija novovjekovne kulture, osobito s obzirom na etičku, estetičku i povijesno-filozofsku problematiku.
Immanuel Kant (22.04. 1724. 12.02.1804.) je njemački filozof i geograf koji je cijeli svoj život proveo u Königsbergu (današnjem Kaliningradu, Rusija) tadašnjem glavnom gradu Istočne Pruske.
U govoru o religijskim i vjerskim slobodama i laičnosti spomenuo se glasovitoga dijaloga što su 2004. godine vodili tadašnji pročelnik Kongregacije za nauk vjere kardinal Joseph Ratzinger, sadašnji papa Benedikt XVI., i njemački filozof Juergen Habermas u kojemu se kardinal Ratzinger zauzeo za promicanje dijaloga između vjere i razuma koji sprječava patološke deformacije kako vjere tako i razuma.
Dr. Lütz: Njemački filozof Robert Speamann jednom je na pitanje: Gdje je Bog bio u Auschwitzu? odgovorio: Na križu. Ne bih mogao vjerovati u Boga koji slično kao Zeus ili Jupiter negdje na Olimpu ima gozbe dok se događaju velike patnje poput one u Auschwitzu ili na nekim drugim mjestima.
Gdje da navodno slobodan duh nađe svoje dokaze, ako ne postoji više biće? (Immanuel Kant, 1724 - 1804, njemački filozof)
1936. umro je Oswald Spengler, njemački filozof.
1889. rođen je Martin Heidegger, njemački filozof.
Njemački filozof Ernst Cassirer je objasnio značaj Bruno-ve zamisli o beskonačnom kosmosu slijedećim riječima: Ova doktrina je bila prvi i odlučujući korak prema čovjekovom samo-oslobađanju.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com