Osim ovoga, cilijarni mišić djeluje i na širinu prostora u dijelu između rožnice i šarenice (iridokornealni kut), te olakšava otjecanje očne vodice u Schlemmov kanal.
Osim ovoga, cilijarni mišić djeluje i na širinu prostora u dijelu između rožnice i šarenice (iridokornealni kut), te olakšava otjecanje očne vodice u Schlemmov kanal.
Ukoliko postoji povećan otpor otjecanju na nivou trabekuluma, ili šarenica mehanički blokira otjecanje očne vodice, dolazi po porasta očnog tlaka.
Kada glaukom nije moguće regulirati lokalnom terapijom kapljicama u obzir dolaze brojni operativni postupci kojima olakšavamo oticanje očne vodice i na taj način snizujemo očni tlak.
Kod glaukoma je otežan upravo protok očne vodice kroz trabekularnu mrežu, pa je šarenica zbog njenog zadržavanja potisnuta prema naprijed i priječi daljnji protok.
α2-adrenergički agonisti, kao npr. brimonidin, djeluju supresijom produkcije očne vodice i povećanjem otjecanja očne vodice.
Ovi lijekovi djeluju sprječavajući proizvodnju očne vodice.
Laserom se najčešće liječi prirođeni glaukom uskog očnog kuta, nakon čije intervencije nerijetko nije potrebno dodatno medikamentozno jer se uspostavlja dobra filtracija očne vodice.
Kirurškom se zahvatu najčešće pristupa kada se medikamentoznom terapijom ne može postići zadovoljavajući očni tlak, a sastoji od implantacije specijalnih mikrocjevčica koje poboljšavaju filtraciju i uravnotežuju oscilacije razine očne vodice.
Uzročna povezanost postoji samo kod takozvanog sekundarnog glaukoma koji nastaje zbog upale ili traume u području struktura oka, što dovodi do otežane filtracije očne vodice i posljedično do istih fizioloških zbivanja kao kod kroničnog glaukoma.
Bez obzira na didaktičku podjelu, i tu se radi o nemogućnosti filtracije očne vodice te krajnjoj hipoksiji očnog živca, s napomenom da je tu liječenje neizvjesnije, progresija bolesti nepredvidiva, a održavanje tlaka pod kontrolom teže.
Povećani otpor pri otjecanju očne vodice dovodi do povećanja intraokularnog tlaka.
Nastaje kada se povisi tlak očne vodice.
Jedne djeluju na smanjenje stvaranja očne vodice, a druge na njeno pojačano otjecanje, kaže dr. Ante Barišić.
Dodaje da, ako kapljice ne pomognu, liječenje se može nastaviti laserom, dok je zadnji korak filtracijska operacija glaukoma, bilo da se radi o klasičnoj operaciji (trabekulektomija) ili ugradnji cjevčice za odvodnju očne vodice.
Leća nema krvnih žila i živaca, a prehranjuje se difuzijom iz očne vodice.
Oni imaju izuzetnu važnost u proizvodnji očne vodice koja održava oblik i napetost (tonus) očne jabučice.
Time se olakšava otjecanje očne vodice i snižava očni tlak.
Pri napadu akutnog glaukoma pilokarpin svojim miotičkom djelovanjem oslobađa trabekularni sustav od priljubljene šarenice pa se uspostavlja normalan protok očne vodice uz sniženje očnog tlaka.
To je zahvat kojim činimo jedan ili više otvora uz korijen (rub) šarenice čime otvaramo direktnu vezu (komunikaciju) između stražnje i prednje očne sobice i olakšavamo protok očne vodice.
Za razliku od trabekuloplastike koja se do sada izvodila argon laserom i koja je uzrokovala strukturne promjene trabekuluma (dio oka u prednjem dijelu, tzv. sobičnom kutu, koji je odgovoran za otjecanje očne vodice), SLT laser koristi posebnu tehniku odašiljanja laserskih zraka male energije u vrlo kratkim vremenskim razmacima (pulsevima).
Pigmentne stanice aktivirane laserom oslobađaju određene stanične posrednike (citokine) koji potiču ostale stanice u trabekulumu na smanjenje otpora otjecanja očne vodice i na taj način dolazi do sniženja očnog tlaka.
Slijedeća grupa lijekova su inhibitori karboanhidraze u obliku kapi za oči (npr. dorzolamid i brinzolamid) koji smanjuju produkciju očne vodice.
Na sreću takva stanja kod glaukoma relativno su rijetka i nastaju najčešće kod glaukoma zatvorenog kuta kada dođe do tzv. blokade kuta i potpune nemogućnosti otjecanja očne vodice iz oka.
Kako leća prima hranjive tvari i ione iz očne vodice, Na/K pumpa u stanicama lećnog epitela izbacuje ione iz leće i tako održava odgovarajući osmolaritet i volumen leće.
Glaukom nastaje kada je stvaranje očne vodice povećano ili je njeno otjecanje otežano.
Najčešće koristimo NdYag laser iridotomiju kojim činimo jedan ili više otvora uz korijen šarenice čime otvaramo direktnu komunikaciju između stražnje i prednje očne sobice i time olakšavamo protok očne vodice.
Kut je mjesto na kojem više od 96 posto očne vodice istječe iz oka ili putem trabekularne mreže i Schlemmovog kanala ili putem površine cilijarnog tijela i krvnih žila žilnice.
U podlozi je poremećaja nakupljanje očne vodice u komoricama oka, koja pritišće tkivo, čime je kompromitirana cirkulacija očnog živca pa dolazi do posljedičnog propadanja nervnih niti koje provode vidne informacije do mozga.
Liječenje glaukoma obuhvaća različite postupke kontroliranja proizvodnje i odvođenja očne vodice iz oka, čime se očni tlak spušta na normalnu razinu i sprečava se daljnje oštećenje očnog živca.
Naime u sobičnom kutu nalazi se tzv. trabekularna mreža koja predstavlja prvi dio sustava otjecanja očne vodice.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com