📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

obiteljsku mirovinu značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za obiteljsku mirovinu, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • osobnu invalidninu (0.78)
  • opskrbninu (0.74)
  • obiteljsku invalidninu (0.73)
  • najnižu mirovinu (0.68)
  • invalidsku mirovinu (0.68)
  • porodiljnu naknadu (0.67)
  • invalidninu (0.67)
  • starosnu mirovinu (0.67)
  • zastupničku mirovinu (0.66)
  • roditeljsku skrb (0.65)
  • novčanu naknadu (0.65)
  • dječji doplatak (0.64)
  • jubilarnu nagradu (0.63)
  • rodiljnu naknadu (0.62)
  • status njegovatelja (0.61)
  • prijevremenu starosnu (0.61)
  • doplatak (0.60)
  • poreznu olakšicu (0.60)
  • povlaštenu mirovinu (0.59)
  • mirovinu (0.57)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Udovice iz Domovinskog rata gube pravo na obiteljsku mirovinu ako se žele ponovno udati.

0

Od resornog ministarstva tako je HTV i opet dobio samo priopćenje u kojem samo piše: Ako se u izvanparničnom sudskom postupku pravomoćnim rješenjem utvrdi postojanje izvanbračne zajednice, udovica smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i umrloga hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskoga rata 1. do 4. skupine izgubit će pravo ne samo pravo na obiteljsku invalidninu već i pravo na obiteljsku mirovinu.

0

Članovi obitelji nakon takvih korisnika dokupljenih mirovina mogu uz redovnu obiteljsku mirovinu ostvariti i dokupljenu mirovinu koja se izračunava na isti način kao redovna obiteljska mirovinu.

0

Udovica koja je mlađa od 50 godina ali u času smrti ima doživljenih 45 godina života a nema djece ili djeca nemaju pravo pa to pravo ne ostvari ni udovica, može ipak steći pravo na obiteljsku mirovinu kad navrši 50 godina života.

0

1. supružnik umrlog osiguranika koji nakon smrti supružnika nije stekao pravo na obiteljsku mirovinu jer nije navršio određene godine života, ako je u vrijeme smrti supružnika bio stariji od 40 godina (žena) odnosno 55 godina (muškarac).

0

Kako bi svom djetetu osigurali minimum financijske sigurnosti mnogi se roditelji/skrbnici odlučuju za postupak lišavanja poslovne sposobnosti i utvrđivanja većih teškoća, kako bi njihovo dijete ostvarilo pravo na osobnu invalidninu (1.000 HRK), a poslije njihove smrti pravo na obiteljsku mirovinu.

0

Obiteljska mirovina Članovi obitelji umrlog osiguranika imaju pravo na obiteljsku mirovinu pod uvjetom da je osiguranik: - navršio najmanje 5 godina staža osiguranja ili najmanje 10 godina mirovinskog staža, - ispunjavao uvjete dužine mirovinskog staža za stjecanje prava na invalidsku mirovinu, - ako je osiguranik bio korisnik starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine, - ako je osiguranik bio korisnik prava na profesionalnu rehabilitaciju.

0

Ako je smrt osiguranika ili osigurane osobe nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, članovi obitelji imaju pravo na obiteljsku mirovinu bez obzira na dužinu mirovinskog staža osiguranika.

0

Udovica ili udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu: ako su do smrti bračnog druga po kojem im to pravo pripada navršili 50 godina života, ili ako su mlađi od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad, ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga, ili ako je nakon smrti bračnog druga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a udovica ili udovac obavljaju roditeljsku dužnost prema toj djeci.

0

Ako tijekom trajanja prava po toj osnovi nastupi opća nesposobnost za rad, zadržavaju pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.

0

Ako udovica ili udovac do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života, imaju pravo na obiteljsku mirovinu kad navrše 50 godina života.

0

Udovica ili udovac koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju to pravo trajno, a ako to pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života. opširnije

0

Novina je i priznavanje prava na opskrbninu udovicama hrvatskih ratnih vojnih invalida u slučaju kada im nije priznato pravo na obiteljsku mirovinu po općem mirovinskom propisu, odnosno prije navršene 50. godine života, a kada nemaju drugih izvora prihoda kaže ministar Matić te objašnjava i dvije novine koje su, ocjenjuje, najvažnije, ali hrvatskoj javnosti i najzanimljivije odredbe.

0

U zakonu su povoljniji uvjeti za obiteljsku mirovinu glede godina starosti udovica umrlog hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata prve i druge skupine kojemu je do smrti bilo priznato pravo na doplatak za pomoć i njegu druge osobe, jačanje prava na prednost pri zapošljavanju hrvatskih branitelja, hrvatskih ratnih vojnih invalida i djece poginulih branitelja uvođenjem novih prekršajnih sankcija za nepoštivanje ovog prava od 15 tisuća kuna za pojedinca do čak 300 tisuća kuna za ustanove i institucije objašnjava Matić te dodaje kako je jedna novina i priznavanje prava na stambeno zbrinjavanje hrvatskim braniteljima dragovoljcima pripadnicima borbenog sektora koji su duže vrijeme sudjelovali u Domovinskom ratu, najmanje dvije, odnosno tri i više godina.

0

Članak 29. (1) Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u svezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života.

0

Udovac, odnosno otac hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata isto pravo stječe kad navrši 50 godina života. (2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka pravo na mirovinu stječu bez obzira na godine života, ako kod njih nastane opća nesposobnost za rad prije ispunjenja uvjeta iz stavka 1. ovoga članka. (3) Djeca, posvojenici i pastorčad smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu i nakon završetka ili prekida redovitog školovanja ako su nezaposlena, a najduže 12 mjeseci nakon završetka ili prekida redovnog školovanja. (4) Odredbe ovoga članka primjenjuju se i na maćehu, očuha i posvojitelja hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata. (5) Osobama iz stavka 1., 3. i 4. ovoga članka obiteljska mirovina određuje se primjenom osobnog boda korisnika obiteljske mirovine priznate članovima obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata prema ranijim zakonima, uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 28. ovoga Zakona.

0

Članak 30. (1) Članovima obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvaruju pravo na mirovinu manju od mirovine određene za 40 godina mirovinskog staža osobni bod se povećava ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to: 1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10 % 2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15 % 3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20 % 4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25 % 5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30 % 6. dragovoljcu za 30 %. (2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

0

Mirovinska primanja koja podliježu obračunu poreza, umanjuju se, osim za izdatak dodatnog doprinosa za zdravstveno osiguranje, i za osobni odbitak koji za umirovljenike koji koriste starosnu i invalidsku mirovinu te za članove obitelji koji koriste obiteljsku mirovinu (osim djece) iznosi od 1. ožujka 2012. 3.400,00 kn.

0

Pravo na obiteljsku mirovinu Članak 24. Članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata čija je smrt prouzročena ranjavanjem, ozljedom, bolešću, pogoršanjem, odnosno pojavom bolesti zadobivenoj u obrani suvereniteta Republike Hrvatske imaju pravo na obiteljsku mirovinu prema ovom Zakonu.

0

Članak 24. a Udovice umrlih HRVI-a iz Domovinskog rata I. i II. skupine sa 100 % oštećenja organizma, kojima je do smrti bilo priznato pravo na doplatak za njegu i pomoć druge osobe po osnovi ovoga Zakona, a koji su umrli zbog bolesti ili ozljede nastale izvan okolnosti obrane suvereniteta Republike Hrvatske, imaju pravo na obiteljsku mirovinu pod uvjetom da su u trenutku njihove smrti imale navršenih 40 godina starosti, a visina obiteljske mirovine određuje se sukladno Zakonu o mirovinskom osiguranju.

0

Članak 25. Pravo na obiteljsku mirovinu ostvaruje se pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju ako nije ovim Zakonom drukčije određeno.

0

Mirovina se određuje na temelju osobnih bodova povećanih za 45 %. (4) Do stjecanja prava na obiteljsku mirovinu sukladno odredbama ovoga Zakona udovici (udovcu) pripada novčana naknada zbog nezaposlenosti.

0

Članak 28. Mirovinski faktor iznosi za obiteljsku mirovinu: koja pripada bračnom drugu i djetetu, ili samo djetetu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata 1,0 koja pripada samo za oba roditelja 1,0 koja pripada samo bračnom drugu, odnosno samo jednom roditelju 0,8 za svako dijete povećava se za 0,1.

0

od smrti supružnika, a pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne može ostvariti po drugoj osnovi, supružnik umrlog osiguranika koji nakon smrti supružnika nije stekao pravo na obiteljsku mirovinu.

0

Prema tim kozmetički ublaženim uvjetima, samo udovica, kojoj je suprug umro prije 31. 12. 1998. (ali ne poslije), a do dana njegove smrti imala navršenih 40 godina života, može sada ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu, i to: ako je u 2002. g. navršila 47 godina života - ako je u 2003. g. navršila 47 g. i 6 mjeseci; ako je u 2004. g. navršila 48 godina života, ako je u 2005. g. navršila 48 g. i 6 mjeseci, ako u 2006. g. navrši 49 g. života, ako u 2007. g. navrši 49 g. i 6 mjeseci života.

0

25. dodatna mirovina znači starosnu mirovinu ili invalidsku i obiteljsku mirovinu koje su predviđene pravilima dodatnoga mirovinskog osiguranja, sa svrhom da upotpuni davanja koja se ostvaruju iz obveznoga mirovinskog osiguranja,

0

Tada članovi obitelji imaju pravo na obiteljsku mirovinu bez obzira na dužinu mirovinskog staža pokojnog osiguranika.

0

Pravo na obiteljsku mirovinu ne može ostvariti član obitelji koji je namjerno uzrokovao smrt osobe od koje bi mogao ostvarivati pravo na obiteljsku mirovinu, ako je za takvo kazneno djelo osuđen pravomoćnom presudom.

0

Nadalje, član obitelji pokojnog osiguranika, osigurane osobe ili korisnika mirovine koji se namjerno onesposobio za rad radi ostvarivanja prava na obiteljsku mirovinu, ne može po toj osnovi steći pravo na tu mirovinu.

0

Zato bi bilo zanimljivo čuti izvješće o tome koliko je udovica do danas ostvarilo pravo na obiteljsku mirovinu prema tim ublaženim uvjetima.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!