Oblasna samouprava koja je djelovala putem Oblasne skupštine i Oblasnog odbora, uspostavljena je tek 1927. godine.
Oblasna samouprava koja je djelovala putem Oblasne skupštine i Oblasnog odbora, uspostavljena je tek 1927. godine.
1) Izbori su trebali biti provedeni u roku od tri mjeseca nakon donošenja Uredbe o oblasnoj i kotarskoj samoupravi (donesena 26. travnja 1922.), no oblasna samouprava je zaživjela tek početkom 1927. 2) Izbori, iako predviđeni, nisu provedeni jer kotarska samouprava nikada nije zaživjela.
Oblasna skupština predstavljala je zakonodavnu i nadzornu vlast.
Oblasna je skupština izglasavala oblasni proračun i oblasne uredbe, koje su imale karakter oblasnog zakona i mogle su se odnositi: na unutarnje poslovanje oblasnih samoupravnih vlasti, na ustrojstvo i poslovanje rasnih oblasnih samouprava i zavoda, reguliranje plaća i mirovina oblasnih činovnika, propisivanje načina uporabe oblasnih sredstava, razrađivanje zakonskih odredaba u cilju primjenjivanja u oblasti ukoliko nisu iz područja javnog mira i reda, sigurnosti i morala.
Zatražio je da se, zbog nedostatka prostora, iz zgrade pazinskog sjemeništa isele talijanska sedmoljetka i oblasna menza.
Naime, oba aviona koja su sudjelovala u sudaru vodila je oblasna kontrola leta Zagreb.
Treba istaknuti kako oblasna podjela zemlje nije sadrzavala teritorij povijesnih i drzavnopravnih cjelina, nego je to bila obicna administrativno-upravna razdioba, ucinjena s ciljem razbijanja bivsih pokrajinskih i drzavnih entiteta.
Oblasna učiteljska gospodarska škola u Križevcima formalno nije osnovana jer nije dobila potvrdu viših vlasti.
Nakon proglasenja Sestojanuarske diktature dotadasnja unutarnja upravna i samoupravna organizacija (oblasti i oblasna samouprava), nisu zadovoljavale kralja Aleksandra, koji je ukidanjem parlamentarizma, ukinuo i oblasni predstavnicki sustav (oblasne skupstine) i uveo komesare za pojedine oblasti.
Na Buzeštini je održano Prvo savjetovanje KPH za Istru u Brgucu, Prva konferencija KPH za Istru i Prva oblasna konferencija SKOJ-a za Istru u Račicama, Prva oblasna konferencija AFŽ-a za Istru u Rašporu i mnogi drugi značajni politički skupovi.
U sastavu Delegacije djelovale su i posebne komisije: Komisija za državne stručne ispite pri DMF, Oblasna komisija za ocjenu pri DMF, Komisija za spaljivanje stranih pohabanih novčanica.
Unatoč njem. ofenzivi do kraja godine u Istri već djeluje 27 skojevaca i 537 članova USAOH-a, održani su prvi tečajevi, ustrojeno je Povjerenstvo Pokrajinskoga komiteta SKOJ-a za Istru i održana Prva Oblasna konferencija SKOJ-a za Istru (29. XII.1943).
U Kijevu u Ukrajinskom domu Kijevska oblasna državna administracija organizirala je u četvrtak, 23. i petak 24. svibnja međunarodnu konferenciju Partnerstvo.
Nakon završetka Drugog svjetskog rata obnovljena je zgrada Stare klasične gimnazije u koju 1945 godine useljava Oblasna babička škola, a zatim i Odjel koji raspolaže s 72 kreveta i rađaonicom.
Radi splitske specifične sportske situacije u Splitu je u prisutnosti najodgovornijih političkih faktora Vice Buljana, predsjednika Oblasnog NOO i pročelnika zdravstvenog odjela Oblasnog NOO dr. Viskovića 30. svibnja održana Oblasna konferencija sportskih radnika i funkcionara Dalmacije.
Kako radi Oblasna kontrola leta i je li gužva u hrvatskom zračnom prostoru možete saznati ako večeras u 19 sati posjetite Muzej Turopolja.
Prvi poslijeratni podaci o gradivu Civilnog komesarijata u Poreču navedeni su u Izvještaju o nalazu arhiva br. 106 od 30. svibnja 1945. godine, koji je Oblasna komisija za ratne zločine za Istru poslala Upravnom odjelu Oblasnog narodnog odbora za Istru (dalje: ONO za Istru) i Zemaljskoj komisiji za ratne zločine, a u kojem se navodi sadržaj i uvjeti smještaja gradiva pohranjenog u zgradi Prefekture.
Uz Matkovićev zagovor i molbu došla je i oblasna dozvola za prodaju koncem travnja.
Po primopredaji Pule (1947. godine) osnovana je Oblasna komisija Tehnika i sport za Istru.
U jesen 1943. - ZAVNOH i kasnije AVNOJ proglašavaju pripojenje grada Rijeke Hrvatskoj, premda je grad tada još bio pod njemačkom okupacijom. 1. travnja 1944. u tijeku NOP-a na Učki formira se Prva istarska brigada " Vladimir Gortan ", a istog dana održava se Prva oblasna konferencija USAOH-a za Istru i Rijeku.
Po završetku Drugog svjetskog rata prve podatke o gradivu pohranjenom pri Prefekturi donosi Izvještaj o nalazu arhiva br. 106 od 30. svibnja 1945. godine koji je Oblasna komisija za ratne zločine za Istru poslala Upravnom odjelu Oblasnog narodnog odbora za Istru (dalje: ONO za Istru) i Zemaljskoj komisiji za ratne zločine u Pazinu, a u kojem se navodi sadržaj i uvjeti smještaja gradiva pohranjenog u zgradi prefekture.
Oživljen je rad NOO-a, u prosincu 1943. održano Prvo savjetovanje KPH za Istru u Brgudcu (10. XII), zatim i Oblasna konferencija KPH za Istru u Račicama (25. XII) te Oblasna konferencija SKOJ-a za Istru (29. XII).
U prvim mjesecima 1944. osnivaju se nove partiz. čete, bataljuni i udarni bataljuni, a 1. IV. 1944. na Učki je održana I. oblasna konferencija Ujedinjeni savez antifašističke omladine Hrvatske (USAOH) za Istru i postrojena obnovljena Prva istarska brigada »Vladimir Gortan«.
Toga ljeta održana je 22 23. VII. i Oblasna konferencija Antifašističkog fronta žena (AFŽ) za Istru (u Gvozdu kraj Rašpora).
Uz oblasna glasila Glas Istre, Il Nostro Giornale, Istarski vjesnik i Vijesti umnožavaju se i druga glasila (pazinske, buzetske i puljske Vijesti, Pazinske vijesti, Nove vijesti, Hrvatski list, Porečki vjesnik i La Nostra Lotta) te izdaju dnevne Radio vijesti.
Umnožavaju se i oblasna glasila USAOH-a (Jedinstvo mladih i Noi Giovani) i AFŽ-a (Istranka i La Donna Istriana).
Djeluje Oblasna kazališna družina »Otokar Keršovani«, kaz. družine okružnih NOO-a za Buzet i Pazin, te talijanska kazališna družina.
Jačanju kult. djelatnosti NOP-a pridonijela je Oblasna konferencija kulturnih radnika Istre (15. VIII.1944).
Splitsko-dalmatinska županija i Kievska oblasna državna administracija izrazito su zainteresirane za uspostavu međuregionalne suradnje, osobito u gospodarstvu ali i na području kulture i sporta zaključeno je prigodom radnog posjeta ukrajinskog izaslanstva sjedištu Županije, 1. srpnja 2011. godine.... više
Uredbom o ustanovljenju i uređenju Direkcije voda Kraljevine SHHS od 25. veljače 1919. (SN br. 15/1919), sva su dotadašnja nadleštva, koja su se bavila hidrotehničkim i melioracijskim poslovima, stavljena pod upravu novoosnovane Direkcije voda Kraljevine SHS, koju je činilo središnje nadleštvo u Beogradu, podređeno Ministarstvu poljoprivrede, i oblasna nadleštva-inspekcije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com