Web portal za učinkoviti razvoj OCD-a je nedavno pokrenut sa ciljem dijeljenja alata, resursa i studija slučaja s drugim organizacijama te rada na poboljšanju njihove učinkovitosti.
Web portal za učinkoviti razvoj OCD-a je nedavno pokrenut sa ciljem dijeljenja alata, resursa i studija slučaja s drugim organizacijama te rada na poboljšanju njihove učinkovitosti.
Osnova za rad ovog web portala dolazi od strane Međunarodnog okvira za učinkoviti razvoj OCD-a, razvijen za organizacije civilnog društva iz cijelog svijeta.
Dva temeljna principa ovog okvira djelovanja uključuju Načela djelovanja za učinkoviti razvoj OCD-a i minimum standarda za stvaranje poticajnog okruženja.
Raspravljalo se o IPA CSF u smislu doprinosa odživosti OCD-a i prikladnosti modela koji se nude u podršci demokratskoj ulozi OCD-a, o iskustvima iz prethodnih proširenja te kako uspostaviti nove sinergije sa drugim donatorima i lokalnim OCD-ima.
Na samom kraju, uslijedila je diskusija kroz panel Kako napraviti uspješnu tranziciju od vanjskih do lokalno financiranih OCD-a?, a kako bi bili održivi i neovisni.
Konferencija je okupila političke lidere/ice svijeta poput Tarje Halonen i Mary Robinson, predstavnike/ce akademskih zajednica, specijaliziranih vladinih agencija i predstavnika/ica privatnog sektora i OCD-a.
Seminar Izrada planova upravljanja u zaštiti prirode i sudjelovanje javnosti iskustva OCD-a.
Poštovani članovi i članice Savjeta za razvoj civilnog društva, u sklopu programa People2People (P2P) održan je seminar pod nazivom " Strukturni fondovi i Kohezijski fond Europske unije i organizacije civilnog društva u Osijeku, od 11. 12. rujna 2012. Kao zaključak, prisutni predstavnici (39) organizacija civilnog društva, izrazili su sljedeći interes: - Uključiti predstavnike organizacija civilnog društva u rad Radnih skupina za izradu Operativnog programa za razvoj ljudskih potencijala za naredno financijsko razdoblje 2014. 2020. pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, kako bi doprinijeli svojim iskustvom i ekspertizom u kreiranju povoljnog okruženja za razvoj civilnog društva utječući na kreiranje izvora financiranja za organizacije civilnog društva u Republici Hrvatskoj iz EU fondova (ESF i ERDF). - Biti uključeni u izradu procedura za provedbu projekata i javnu nabavu istih sudjelovanjem u radu radne skupine koja izrađuje nacrt procedura pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije. - Biti uključeni u definiranje iznosa sufinanciranja i predfinanciranja projekata tipa darovnica organizacijama civilnog društva u sklopu ESF/ERDF fonda pri Ministarstvu financija. - Da se putem suradnje Savjeta za razvoj civilnog društva i Ureda za udruge provede javni proces nominacije i selekcije kandidata za sastav radnih skupina. - Očekujemo najmanje po dva (2) predstavnika OCD-a uključena u svaku od radnih skupina.
4. osigurati grant sheme podjednako za makro i mikro projekte OCD-a putem UZUVRH-a i ostalih tijela državne uprave
Kroz seriju mjesečnih razgovora u formi interaktivnih radionica sa minimalno 10 predstavnika različitih vjerskih zajednica sa područja Zagreba, te 10 predstavnika OCD-a cilj je razmijeniti informacije o viđenju svake pojedine vjerske zajednice na pitanja ljudskih prava, položaja različitih društvenih grupa, borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti, aktivizam u zajednici, izgradnju mira i pravednih društvenih odnosa, vrijednosni relativizam i (ne) etičnost politike i upravljanja i druga bitna društvena pitanja.
- unaprjeđenje posebnih znanja i vještina OCD-a za nadziranje i zagovaranje politika u području održivog povratka prognanika i integracije manjina, te općenito u području demokratizacije, ljudskih prava, anti-diskriminacije i jednakih mogućnosti u kontekstu daljnjeg usuglašavanja sa pravnom stečevinom
- jačanje kapaciteta OCD-a za nadgledanje i zagovaranje u području održivog povrata prognanih i integracije manjina, posebno Srba u područjima od posebne državne skrbi
U vrijeme kada su glavni strani donatori uglavnom na odlasku iz regije, strateški je važno za pregled prošlih i sadašnjih stanja, identificirati praznine te kreirati preporuke za učinkovito i održivo financiranje OCD-a.
Cilj projekta je jačanje kapaciteta OCD-a za njihovu aktivniju ulogu u javnom zagovaranju, praćenju i nadzoru te korektivnu ulogu u odnosu na javni sektor u ključnim područjima procesa pristupanja EU kao što su demokratizacija, ljudska prava, održivi povratak izbjeglica i integracija manjina, s posebnim naglaskom na srpsku manjinu.
Razgovarat će se o aktivizmu građana/ki u lokalnim zajednicama, načinima uključivanja građana/ki u procese razvoja zajednica i kreiranja politika, mogućnostima, utjecajima i budućnosti OCD-a uključivanjem u lokalne akcijske grupe (LAG-ove), strukturnom dijalogu itd, a sudionici/e će se imati prilike upoznati s primjerima dobre prakse u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Nova on-line platforma pruža mogućnost traženja ideja i promjera drugih OCD-a, upload-anja priloga, korištenja alata, a možete je posjetiti na slijedećem linku.
Vinko Mamić, OCD, a onu u 17 o.
- razvijanje partnerstava između OCD-a i partnerskih institucija u pružanju socijalnih usluga s posebnom pažnjom na izazove i specifičnosti u područjima od posebne državne skrbi
Lidija Pavić-Rogošić izvijestila je da je u Nacionalnoj strategiji za stvaranje poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva i Operativnom planu posvećena pažnja socijalnom ugovaranju države i OCD-a te razvoju socijalne ekonomije i neprofitnog poduzetništva.
Istraživanje je provedeno u suradnji sa Queen Marry Sveučilištem u Londonu, u ljetnom periodu 2011., a predstavili su ga Tanja Hafner Ademi, izvršna direktorica BCSDN i Adam Fagan, Queen Mary Sveučilište u Londonu, a neki od ključnih zaključaka su slijedeći: - Donatori se slažu i kvantitativni podaci potvrđuju da su EU, a zatim USAID, najveći donatori OCD-a, - Preko 80 % ispitanika/ca odnosno donatora distribuira sredstva za kratkoročne projekte u trajanju maksimalno do 24 mjeseca, dok se dugoročni financiranju u manje od 25 % slučajeva, - Jasna razlika među donatorima postoji u smislu metode potpore, multilateralni donatori dominiraju u kratkoročnim potporama i ugovaraju usluge, a ni jedan od njih ne daje dugoročni core funding, - Svi donatori podupiru slične aktivnosti, kao što su izgradnja kapaciteta i zagovaranje politika - Mali i srednji donatori (uključujući privatne fondacije) uglavnom pružaju potporu koja je u skladu sa njihovim prioritetima, - Veći bilateralni i multilateralni donatori kombiniraju podršku razvoju organizacija civilnog društva za veće OCD-e i državne institucije, - Veći multilateralni i bilateralni donatori (Svjetska banka, USAID, Otvoreno društvo) promiću vrlo slična pitanja kao i EU, no Europska komisija je jedini donator koji potiče političke, razvojne i upravljačke reforme, - Intervencija Komisije je ključni pokretač kako se međunarodna pomoć na Zapadnom Balkanu doživljava, - Učinkovita koordinacija među donatorima značila bi veću specijalizaciju, te bi tako odreženi donatori postali sinonim za pojedinačna područja, - Previše donatora nudi premalo novca, ostavljajući preširoko postavljene smjernice djelovanja, - Donatori su oprezni glede utjecaja, te najčešće financiraju nekoliko vodećih i stručnih OCD-a, - Donatori ne percipiraju OCD-e kao proaktivne društvene čimbenike, već da se uče kako biti učinkoviti.
Jačanje kapaciteta zagovarateljskih OCD-a za zagovarateljske politike orijentirane prema promociji zapošljivosti, socijalnoj inkluziji i poboljšanju kvalitete života šire hrvatske populacije,
Iz portala pozivaju zainteresiranu javnost organizacija civilnog društva na zajedničko kreiranje portala koji će putem volontera/ki pružati pomoć predstavnicima OCD-a u odnosima s javnošću (obavještavanje medija, informiranje, fotografiranje te pružanje pomoći pri izradi web stranica korištenjem otvorenog koda) što će svakako biti dobrodošla pomoć u sveprisutnoj cenzuri od strane brojih političkih i poslovnih lobija koje smo danas svjedoci na većini ostalih portala i medija općenito.
Sastanak je trajao 3 dana, gdje su se razmjenjivale teme za izgradnju pravednijeg društva i poticanja na aktivnu suradnju građana, OCD-a, JLS-a i ostalih aktera za razvoj civilnog društva u lokalnoj i regionalnoj zajednici.
Dnevni red: 1. Analiza stanja Foruma; 2. Osvrt na okolnosti rada OCD-a u Županiji; 3. Planiranje aktivnosti Savjeta; 4. Ostalo.
Isto tako, molimo vas da informaciju o anketi putem vaših kontakata i mreža proslijedite sto većem krugu OCD-a sirom Hrvatske, kako bi rezultati vjerno pokazali stanje i navike korištenja društvenih medija.
Aktivnosti koje se mogu financirati iz ovog Poziva su zagovaranje za ranjive društvene skupine, sudjelovanje civilnog društva u procesima savjetovanja, mobiliziranje javnosti, podizanje svijesti, pokretanje specijaliziranih internetskih portala s naglaskom na određene probleme ranjivih društvenih skupina, razvoj novih i jačanje postojećih mreža OCD-a i saveza, projekti praćenja politika i analize provedbe tih politika, aktivnosti obrazovanja te interno mentorstvo u zagovaranju određenih politika prema društveno ranjivim skupinama.
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar proveo je istraživanje o mogućim instrumentima uključivanja OCD-a u procese donošenja ključnih odluka na lokalnoj i regionalnoj razini u suradnji i partnerstvu s jedinicama lokalne i regionalne samouprave.
- Prikupljanje povratnih informacija od OCD-a o konkretnim potrebama za tehničkom pomoći koja se očekuje od TACSO projekta
Neovisno o brojnim prigovorima i javnim protestima, uključujući opsežne argumente od strane vodećih anti-korupcijskih, demokratizacijskih OCD-a te OCD-a za zaštitu okoliša, kao i građana pojedinaca i lokalnih zajednica, Vlada i dalje ignorira negativne učinke Zakona na ljudska prava, javni interes, gospodarski razvoj, ali i međunarodni ugled Hrvatske.
Nacrti oba zakona izrađeni su bez uključivanja ključnih OCD-a koje imaju značajna iskustva u praćenju tih pitanja, dok je u prijedlogu i u usvojenim izmjenama Zakona o pravu na pristup informacijama (ljeto 2010.) ignorirana ključna preporuka članova radne skupine i javnosti - uvođenje neovisnog tijela za test javnog interesa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com