Olovov (II) klorid (PbCl 2) u prirodi se pojavljuje kao mineral kotunit.
Olovov (II) klorid (PbCl 2) u prirodi se pojavljuje kao mineral kotunit.
Tako se npr. tetragonski olovov cirkonat smatra pogodnim materijalom za memorije elektroničkih uređaja.
Olovov (IV) oksid (olovov dioksid, PbO 2) je težak kristalan prah koji se javlja samo u jednoj modifikaciji sa strukturom rutila (TiO 2).
- Olovov (II) - ortoplumbat (IV) (Pb3O4) nazvan minij.
Olovov fosfit koristi se kao stabilizator PVC-masa na svjetlost i toplinu.
- olovov (II) - oksid (PbO, olovna gleđa) ima crvene tetragonske kristale (alfa-modifikacija poznata je kao litargit) koji pri 490 C prelaze u žute rompske kristale (beta-modifikacija masikot).
U školi sam dobila zadatak koji glasi ovako: Odredi molekulsku formulu spoja dušika i kisika ako smo kemijekom analizom doznali da je maseni udio dušika 30,46 %, a ostatak do 100 % otpada na kisik.Određena je relativna molekulska masa spoja i ona iznosi 45,99. - - I onda se treba riješiti zadatak, pa napisati: Molekulska form.zadanog spoja dušika i kisika je ________. a) Kolika je valencija dušika u tom spoju? _______. b) Kako se zove taj spoj dšika i kiskia? ______________ c) Opisani dušikov spoj dobiva se u labaratoriju zagrijavanjem olovova () nitrata.Osim njega nastaju olovov () oksid i kisik.Prikaži proces dobivanja kem. jednadžbom._________________________________.
- olovov (II) - jodid (PbI2) kristalizira u heksagonskim listićima žute boje poput zlata.
- olovov (II) - karbonat (PbCO3, ceruzit) nastaje kao bijeli talog dodatkom amonijevog karbonata otopini olovovog (II) - nitrata.
Taloženjem pomoću Na2CO3 uz grijanje može nastati bazni olovov (II) - karbonat, tzv. olovno bjelilo (Pb (OH) 2 x 2 PbCO3).
Olovov antimonat (napuljsko žutilo) boja je otporna na visoke temperature pa se koristi kao keramička boja i za proizvodnju žutog emajla.
Za pokus nam je potreban stalak s tri epruvete, otopina bjelanjka, klorovodična kiselina i olovov nitrat, te plamenik, drvena hvataljka i šibice.
Osim pridjevâ olovni, olovov i olovljev, od imenice olovo možemo izvesti još i pridjeve olovast (nalik olovu) i olovski (iz bosanskoga grada Olova).
Kako bi se dobiveni sulfat mogao reducirati ponovno u olovov (II) - sulfid galenit se žari uz dodatak vapnenca i silicijevog (IV) - oksida (SiO2).
Reakcije koje se odvijaju pri žarenju nisu potpuno poznate, ali se pretpostavljava da SiO2 s olovovim (II) - sulfatom daje olovov (II) - silikat, a vapnenac žarenjem prelazi u CaO prema reakciji:
Dosljednom primjenom toga pravila ispravno bi bilo olovov (IV) klorid.
Međutim, mnogima posvojni pridjev olovov ne zvuči dobro pa se zbog toga iznimno dopušta i gradivni pridjev olovni.
Judaš; posvojni pridjev od imenice olovo, izveden prema pravilima hrvatskoga jezika, treba glasiti olovljev, a ne olovov.
Olovov (II) arsenat se je prije koristio kao insekticid ali zbog štetnog djelovanja na čovjeka i zemlju, ta uporaba je napuštena i zamijenjena drugim preparativnim insekticidima.
- Olovov (II) - acetat (Pb (C2H3O2) 2) bijel je kristal slatkastog okusa koji se dobro otapa u vodi.
- Olovov (IV) - oksid (PbO2) tamnosmeđ je ili crn kristalan prah strukture rutila koji je u vodi praktički netopljiv.
- olovov (II) - hidroksid Pb (OH) 2 nastaje kao bijel talog kompleksnog sastava Pb2O (OH) 2 dodatkom lužine otopinama olovnih soli.
Odstranjivanjem vode pri temperaturi 100 C prelazi u crveni olovov oksid, a kod niže temperature nastaje žuti olovov oksid.
- olovov (II) - sulfat (PbSO4, anglezit) ima romboedarske kristale skoro netopljive u vodi.
- olovov (II) - sulfid (PbS, galenit) nastaje kao crn talog dodatkom sulfidnih iona topljivim solima olova.
Potpunim žarenjem rudnog koncentrata veći dio olovo (II) - sulfida prijeđe u olovov (II) - oksid, a djelomično i u olovov (II) - sulfat, a redukcija se provodi koksom prema reakcijama:
Olovov (II, IV) oksid (Pb 2 PbO 4 (uobičajeno Pb 3 O 4) ili 2 PbO x PbO 2, minij, olovov tetraoksid, olovov (II) ortoplumbat (IV), olovov (II) tetraoksoplumbat, crveno olovo) je jedan od triju oksida olova, u kojem se olovo nalazi u dvama različitim oksidacijskim stanjima (Pb 2 i Pb 4), tetragonske simetrije.
- olovov (II) - nitrat (Pb (NO3) 2) je bijel kubičan ili monoklinski kristal lako topljiv u vodi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com