Upozorenje o izbjegavanju istovremene primjene odnosi se samo na klopidogrel i omeprazol ili esomeprazol.
Upozorenje o izbjegavanju istovremene primjene odnosi se samo na klopidogrel i omeprazol ili esomeprazol.
Tu su nam osobito značajni inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol).
Pokušajte s nekim drugim lijekom iz ove skupine npr. omeprazol (kojeg ste i do sada dobro podnosili) ili lanzoprazol u terapiji liječenja helikobaktera pilori.
Na tržištu se nalaze dvije grupe preparata za smanjivane želučane kiselosti: H2-antagonisti (ranitidin, cimetidin, famotidin) i inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol).
Trenutno je najpouzdanija tzv. trostruka terapija s dva antibiotika protiv H. pylori u kombinaciji s lijekom koji blokira lučenje kiseline ili s protektivom (npr. azitromicin amoksicilin omeprazol).
Najbolji su takozvani inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol), te druga manje potentna, ali i dalje vrlo efikasna grupa, blokatori H2-receptora (ranitidin).
omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol i esmoprazol, blokiraju taj sustav ireverzibilno što znači da jednom blokirani enzim više ne može odblokirati.Da bi ponovno mogla lučiti HCl parijetalna stanica mora sintetizirati novu protonsku pumpu.A za to treba vremena.Stoga je jasno da će takvi lijekovi biti vrlo uspješni za liječenje svih bolesti gdje je hipersekrecija želučane sluznice problem.
Lijekovi koji se najčešće pripisujuu spadaju u lijekove koji smanjuju proizvodnju želučane kiseline - H2-antagonisti i blokatori protonske pumpe (ranitidin, omeprazol) ili samo neutraliziraju izlučenu (povećanu) količinu HCl (antacidi rupurut).
I blokatori vodikove pumpe koriste se u terapiji jer potpuno zaustavljaju lučenje kiseline (lijek omeprazol).
Najčešće se upotrebljavaju lijekovi koji smanjuju želučanu kiselost, takozvani antacidi i to dvije glavne grupe lijekova: H2-antagonisti ili H2 - blokatori (ranitidin, cimetidin) i inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol).
Imam problema sa zeldcem vec dugo mozda 4 godine radila gastroskopiju prije 2,5 god. i mala upala jednjaka bez terapije, ali moji problemi se nastavljaju stalne kiseline pecenje i bolovi u stomaku pijem omeprazol ili ranisn jedno vrijeme.
Opet ponovim gastroskopiju i ovaj put GERB terapija omeprazol 1 mje. i pronadjen helicobacter, ali moj dr ne misli da ga treba lijeciti jer on kaze da je kod mene sve na bazi psihe ali propise mi CONTROLOC po potrebi pila sam ga 3 dana ali posto su mi se javili siptomi suha usta, nesvjestica suzen vid kao magla. Prestajem piti te tablete i sad pijem ranisane po potrebi Sad vas molim da mi odgovorite da li smijem piti i dalje CONTROLOC jer sam opet bila kod dr i posto planiram ponovo trudnocu propisao mi je terapiju za helicobacter - ZacPac - ali u toj kombinaciji lijeka ima opet taj CONTROLOC ali u duploj dozi sta da radim da li smijep da pijem taj lijek sta ako mi se opet jave ti simptomi strasno se bojim pricala sam sa svojim dr ali on te moje simptome prepisuje anksioznosti i kaze da pijem Molim vas ja se uzasno bojim poceti tu terapiju ako je i pocnem sta moze da mi se desi I jos jedna molba koliko dugo mogu da pijem ranisane i da li su oni stetni moj dr kaze cjeli zivot ako treba ali mene je strah IZVINITE NA OVOLIKOM PISMU ALI POMOZITE SAVJETOM MOLIM VAS UNAPRIJED ZAHVALNA ZORICA
Radi se o antagonistima H2-receptora (ranitidin, famotidin) i potentnijim (djelotvornijim) inhibitorima protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, esomeprazol) koji se prosječno uzimaju od 4 do 8 tjedana.
Pantoprazol (Controloc) jedan je od 4 lijeka iz te skupine, (pantoprazol, omeprazol, esomeprazol, lanzoprazol), među njima postoje male razlike u metabolizmu i interakcijama, a danas se smatra da je esomeprazol potencijalno najučinkovitiji.
Da ne bi došlo do ovih nuspojava mogu se uzimati lijekovi koji neutraliziraju ili sprječavaju proizvodnju viška želučane kiseline (kao omeprazol, pantoprazol).
Uz Ortalox (omeprazol) i Laronu (lanzoprazol), Zoprax (pantoprazol) je naš treći lijek u portfelju inhibitora protonske pumpe.
Ortalox (omeprazol) je lijek izbora za liječenje gastroezofagealne refluksne bolesti i peptičke ulkusne bolesti.
Stupa u interakcije s alprazolamom, amitriptilinom, kontracepcijskim pilulama, digoksinom, s lijekovima koji se metaboliziraju u jetrama (diazepam, lanzoprazol, omeprazol, varfarin), s lijekovima protiv depresije (paroksetin, sertralin...), lijekovima protiv AIDS-a, lijekovima protiv alergije...
Za liječenje neželjenih učinaka NSAR u nas su do sada korišteni razni lijekovi: antacidi, H2 antagonisti (ranitidin, cimetidin, famotidin, nizatidin), citoprotektivi (prostaglandini - misoprostol) i inhibitori protonske pumpe (omeprazol, esomeprazol, pantoprazol, lansoprazol i rabeprazol).
Neke su opservacijske studije pokazale da IPP, najčešće omeprazol, propisan uz klopidogrel povećava rizik za nastanak kardiovaskularnih (KV) komplikacija, vjerojatnost nastanka (OR 1,25 - 1,5).
U ovoj skupini lijekova nalaze se esomeprazol, omeprazol, lansoprazol i pentoprazol.
Bolesnici koji imaju intenzivne žgaravice moraju uzimati kontinuiranu terapiju lijekovima koji zaustavljaju lučenje želučane kiseline, kao što su pantoprazol (Zoltex) ili omeprazol (Target plus), u najkraćem trajanju od mjesec pa ćak do 6 mjeseci.
najmanje 2 tjedna nakon posljednje doze bilo kojeg antisekretornog lijeka (NE Peptoran ili Ultop ili Omeprazol, tj.
Inhibira aktivnost citokroma P450: CYP2C9 i CYP3A4 pa može ometati metabolizam nekih lijekova i time smanjiti ili povećati njihovo djelovanje (nifedipin, omeprazol, dekstrametopfam) Zbog nedostatka podataka o sigurnosti upotrebe u trudnoći i laktaciji preporučuje se izbjegavanje upotrebe u tim stanjima.
Dužeg su djelovanja lijekovi iz grupe antagonista H2-receptora (ranitidin), a vrlo djelotvorni su lijekovi koji sprečavaju sekreciju kiseline (tzv. inhibitori protonske pumpe pantoprazol, omeprazol i sl.).
Studije su potvrdile da omeprazol može smanjiti vrijednosti aktivnog oblika klopidogrela u krvi i smanjiti njegove antiagregacijske učinke čime podupiru zaključak da postoji interakcija između klopidogrela i omeprazola te esomeprazola.
U inhibitore protonske pumpe koji smanjuju proizvodnju želučane kiseline i koriste se za liječenje žgaravice, gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) i peptičkog ulkusa spadaju omeprazol, lansoprazol, pantoprazol i esomeprazol.
Obavijestite liječnika ako uzimate sljedeće lijekove: - za liječenje depresije (npr. fluvoksamin, fluoksetin) - za liječenje nesanice - za liječenje tjeskobe i za smirenje - za liječenje alergije (antihistaminici) - za liječenje epilepsije (npr. fenitoin) - za liječenje žgaravice, gastritisa, čira na želucu ili dvanaesniku (npr. cimetidin, omeprazol, cisaprid) - za liječenje gljivičnih infekcija kože (npr. ketokonazol) - za ublažavanje jakih bolova (npr. morfin).
U slučajevi nadutosti koriste lijekovi poput mebeverina, inhibitora protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol), simetikon.
Kao protusekretorni lijek preporučuje se uporaba jednog od četiri inhibitora protonske crpke: omeprazol 2 x20 mg (Target plus, BELUPO), pantoprazol 2 x40 mg (Zoltex, BELUPO), lanzoprazol 2 x30 mg ili esomeprazol 2 x40 mg.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com