Lako se može vidjeti na noćnom nebu uz pomoć dalekozora ili teleskopa ispod niza od tri zvijezde poznate kao " Orionov pojas ".
Lako se može vidjeti na noćnom nebu uz pomoć dalekozora ili teleskopa ispod niza od tri zvijezde poznate kao " Orionov pojas ".
Smještena je u tzv. Orionovom maču, nizu zvijezda postavljenih okomito na Orionov pojas.
Dodatni razlog za to je i raspored tri uzvišenja koji malo odstupa od strogog, pravolinijskog, a koji je identičan položaju zvijezda u sazviježđu Orionov pojas.
U novi Orionov regionalni distributivni centar za vatromet uloženo je oko 4.000.000,00 kuna.
čudno je da NASA istražuje i objavljuje otkrića o planetama koje su po hiljade svjetlosnih godina udaljene a nikad nije istraživala Orionov pojas po kojem su izgrađene drevne piramide u Egiptu... prikaži cijeli komentar
Artemida tada postavi Orionov lik među zvezde, tako da ga večno proganja škorpion dok je njegov duh sišao u Asfodelska polja.
Na koncu, ništa ne priječi da se i Orionov kalendar u Vinkovcima kristijanizira odnosno, prigodom svečanog otvorenja, da ga biskup ili dekan blagoslove.
Orionov kalendar, prije svega, značajno je arheološko otkriće.
Prisjetimo se da je Orionov kalendar, bezopasan, pod zemljom ležao stoljećima prije otkrića.
U njegovoj sredini, na samom nebeskom ekvatoru, nalaze se tri sjajne plavo-bijele zvijezde, koje se nazivaju Orionov pas (pojas), a naš narod ih zove Kosci.
Preciznije rečeno, te noći se Orionov pojas (tri zvijezde) nakratko pojavio po posljednji put na zimskom nebu te je nestajao na nekoliko mjeseci.
Zanimljivo je to da se na granici Dalmacije i Hercegovine do nedavno na badnjak urezivao Orionov pojas s pet zvjezdica, ostavština iz vučedolskih vremena.
Grčko-latinska tradicija nudi nam jednu od najreprezentativnijih legendi, Orionov mit.
Između tijela Oriona i Bika nalazi se niz od šest nešto slabijih zvijezda koji čini Orionov štit.
Orionov pojas čine tri zvijezde Alnitak, Alnilam i Mintaka.
Ispod pojasa naziremo još jednu skupinu zvijezda koju nazivamo Orionov mač gdje se nalazi najpoznatije zvjezdano rodilište, Orionova maglica.
Naša čuvena Vučedolska golubica », mada meni više nalikuje na nekakvu poljsku prepelicu, preživjela je skoro 6 000 godina, Orionov kalendar isto toliko, ovdje su počeli proizvoditi metalne sjekire lijevajući ih u kalupe, iza njih su u nekom drugom vremenu Hrvati istesali svojeg boga Peruna na nekoj drvećem prekrivenoj uzvišici, a u dolini, pokraj vode podigli su kip svom rogatom bogu Volosu....
Neposredan povod Vašem javljanju predstavlja Orionov kalendar koji se trenutno izrađuje u pješačkoj zoni grada Vinkovaca.
U sredini zviježđa ili pojasu toga zamišljenoga ljudskog lika nalaze se tri zvijezde međusobno udaljene do pet svjetlosnih godina, koje sačinjavaju Orionov pojas (Mintaka, Alnilam i Alnitak), a u narodu nazvane Kosci.
U Novu godinu uplesat ćemo uz valcer, novogodišnju čestitku gradonačelnika Zvonimira Mršića te nezaobilazan Orionov vatromet.
Glede pitanja koje je postavljeno na predavanju vezano za Orionov kalendar koji se trenutno izrađuje u pješačkoj zoni grada Vinkovaca, dosta toga je rekao velečasni Robert Farkas.
Glede Vučedolske kulture, koja datira iz metalnoga brončanog doba, može se reći da je veoma vezana za štovanje Oriona (odatle i ova navodna iskopina za navodni Orionov kalendar, kažem navodna iskopina jer istraživačima nije jasno da je na toj lokaciji to jedini nađeni arheološki nalaz iz tog vremena, a k tome po svom lokalitetu takav predmet spada u područje Vučedola kod Vukovara).
Ne postoji nikakva mogucnost da ventilacijski otvor gleda u Orionov pojas, bar ne vecinu vremena.
Već su nađene neke paralele i oko zviježđa Orion jer se u krajevima na granici i Hercegovine i Dalmacija na badanjak znalo urezivati nešto što je nalik na orionov pojas
Poredane u nizu, kao asocijacija na Orionov pojas, jer sazviježđe Oriona mjesto je gdje odlaze duše bogova faraona.
8. Tzv. ventilacijski otvor iz kraljeve komore gleda ravno u Orionov pojas u zvjezdu Zeta Orionis (egipatski bog Oziris), a iz kraljičine komore gledaju ravno u zvjezdu Sirius (egipatka božica Isis).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com