Koliko je uopće cijena rizika porasla od donošenja zakona o osiguranju depozita do danas i da li je ta cijena naplaćena od deponenata?
Koliko je uopće cijena rizika porasla od donošenja zakona o osiguranju depozita do danas i da li je ta cijena naplaćena od deponenata?
Informacija o osiguranju depozita dostupna je u svim uredima RSŠ.
To se ogleda u odredbama o obveznim rezervama i osiguranju depozita izdavača e-novca koje su vrlo detaljno i precizno razrađene.
SABOR PODRŽAO ZAKON O OSIGURANJU DEPOZITA
Potrebno je donošenje novog zakona o kreditnim unijama i zakona o kreditnim institucijama, donošenje podzakonskih akata iz područja adekvatnosti kapitala za kreditne institucije, odnosno investicijske tvrtke, izmjena zakona o osiguranju depozita te izmjena zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima.
U Hrvatskoj je iznos osigurane štednje 100 tisuća kuna, a u saborskoj proceduri su izmjene Zakona o osiguranju depozita kojima bi se zajamčena štednja povećala na 160 tisuća kuna.
Novim zakonom o osiguranju depozita proširuje se osnovica za osiguranje na žiro i tekuće račune građana (i nadalje se osiguravaju depoziti u iznosu do 100.000 kuna) te proširuje lista isključenja od osiguranja na depozite.
Na dnevnom redu trebao bi se naći nacionalni program zaštite potrošača od 2005. do 2006., te više zakonskih prijedloga, a među njima i konačni prijedlog Zakona o osiguranju depozita te izmjene Zakona o državnoj reviziji.
Za banke je s početkom 2010. važna i izmjena Zakona o osiguranju depozita prema kojoj se stopa premije osiguranja depozita smanjuje sa 0,40 na 0,32 posto godišnje.
Pravo na obeštećenje ograničeno je stavkom 2. Članka 3. Zakona o osiguranju depozita te se,
Jedna od mogućnosti je i da Vlada iskoristi priliku što se Zakon o osiguranju depozita mijenja radi usklađivanja s pravilima EU i da recimo, u zakonski tekst uvede klauzulu po kojoj bi bila ovlaštena uredbom povećati iznos garantirane štednje, ako se za to ukaže potreba.
Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila prijedlog izmjena Zakona o osiguranju depozita Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila prijedlog izmjena Zakona o osiguranju depozita kojim se visina osiguranog depozita svakog pojedinog deponenta, sukladno zakonodavstvu Europske unije, povećava sa 400 tisuća kuna na kunsku protuvrijednost od 100.000 eura. Tim povećanjem dodatno se doprinosi zaštiti depozita vjerovnika, očuvanju povjerenja u financijski sustav i većoj stabilnost na financijskom tržištu, kaže ministar financija Slavko Linić.
S današnje sjednice Vlade u hitnu saborsku proceduru upućene su izmjene i dopune Zakona o osiguranju depozita, kojim se iznos osigurane štednje za koji jamči država za svakog pojedinačnog štedišu podiže sa 400.000 kuna na kunsku protuvrijednost do 100.000 eura.
Saborski klubovi podržali su u petak Zakon o osiguranju depozita kao i izmjene Zakona o upravnim pristojbama u području prava intelektualnog vlasništva.
Vlada namjerava Zakonom o osiguranju depozita kvalitetnije zaštiti depozite građana u slučaju stečaja banaka.
Država će podići iznos jamčenih depozita građana sa sadašnjih 100 tisuća kuna na 400 tisuća kuna, prijedlog je amandmana što ga je Vlada danas uputila na izmjene Zakona o osiguranju depozita koje su već u saborskoj proceduri.
Teme sastanka bile su nacrt Prijedloga zakona o obveznim odnosima i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama ovršnog zakona, kojih je nositelj Ministarstvo pravosuđa, te Prijedlog zakona o osiguranju depozita i operacije na otvorenom tržištu ", stoji u priopćenju Ministarstva financija.
Sudionici sastanka raspravljali su i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama ovršnog zakona, te su još jednom razmotrene i usuglašene pojedine odredbe Prijedloga zakona o osiguranju depozita.
Za razliku od toga, iz priopćenja Ministarstva financija se da zaključiti kako će Prijedlog zakona o osiguranju depozita zadržati odredbu prema kojoj se premije koje banke plaćaju na iznos osiguranih depozita smanjuje sa 0,8 na 0,5. Na taj prijedlog su u HUB-u također imali zamjerke zahtijevajući još veće smanjenje premije.
Predviđeno je to izmjenama Zakona o osiguranju depozita, koje je Hrvatski sabor usvojio krajem proteklog tjedna.
Ok, našla odgovor u Zakonu o osiguranju depozita:
Za razliku od Federacije BiH u Republici Srpskoj još nema zakona o osiguranju depozita.
Hrvatska udruga banaka (HUB), koja predstavlja oko 93 posto domaćeg bankarstva, protivi se Konačnom prijedlogu zakona o osiguranju depozita Ministarstva financija i razmotrit će osnovanost poduzimanja ustavne tužbe zbog dovođenja banaka u neravnopravan položaj u tržišnoj utakmici u odnosu na druge gospodarske subjekte.
Ostala četiri zakonska prijedloga - o osiguranju depozita, o kreditnim institucijama i njihovoj reorganizaciji, likvidaciji i stečaju, te o institucijama elektroničkoga novca, prebačena su u treće tromjesečje ove godine.
Predviđa se to u nacrt prijedloga izmjena Zakona o osiguranju depozita, o kojem je Ministarstvo financija danas otvorilo javnu raspravu.
Predviđa se to u nacrt prijedloga izmjena Zakona o osiguranju depozita, o kojem je Ministarstvo financija danas otvorilo javnu raspravu.
Odredbe ovog Zakona djelomično su u skladu s Direktivom 94/19/EZ o osiguranju depozita.
Također, donesena su i dva propisa kojima se promptno djelovalo na ublažavanje efekta krize na svjetskim financijskim tržištima: Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita kojim je iznos osiguranog depozita građana s 100.000 kuna povećan na 400.000 kuna i Uredba o izmjenama i dopunama Zakona o deviznom poslovanju kojom se odgađa liberalizacija preostalih restrikcija na kapitalne poslove s ciljem omogućavanja boljeg upravljanja likvidnošću i daljnjeg održavanja stabilnosti financijskog sustava a time i preventivnog djelovanja na ublažavanje prelijevanja negativnih efekata svjetske financijske krize na domaće tržište.
U priopćenju se ističe da bi se novac klijenata investicijskog društva u kunama na računu posebne namjene otvorenim u tu svrhu u Credo banci trebao smatrati imovinom položenom na povjereničkom računu podložnom obeštećenju u smislu Zakona o osiguranju depozita.
Split s obrazloženjem; postupanje HNB-a u pogledu oduzimanja odobrenja za rad i prisilne likvidacije Credo banke te aktivnosti vezane uz naplatu zadužnice i mjenica po računu Credo banke u prisilnoj likvidaciji; primjena podzakonskih akata HNB-a u odnosu na zaštitu novčanih sredstava klijenata prema Zakonu o tržištu kapitala i Zakona o osiguranju depozita.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com