Ostrom, 63. dobitnica i prva žena koja je dobila Nobela za ekonomiju otkako je osnovana 1968. godine, profesorica je na sveučilištu Indiana u Bloomingtonu.
Ostrom, 63. dobitnica i prva žena koja je dobila Nobela za ekonomiju otkako je osnovana 1968. godine, profesorica je na sveučilištu Indiana u Bloomingtonu.
Nobelovu nagradu za ekonomiju 2009 dobili su ekonomisti Elinor Ostrom i Oliver Williamson, za svoj rad u području gospodarskog upravljanja - a temeljna im je misao PARTICIPATIVNO UPRAVLJANJE (nekad se to zvalo samoupravljanje).
Trio čine klavirist Svensson, kontrabasist Dan Berglund i bubnjar Magnus Ostrom.
Uostalom zbog istog je američka ekonomistica Elinor Ostrom i dobila lanjskog Nobela za ekonomiju za rad u području gospodarskog upravljanja jer je pokazala kako zajedničkom imovinom mogu uspješno upravljati njihove korisničke sastavnice.
U godini krize Nobelovu nagradu za ekonomiju primila je žena, američka ekonomistica Elinor Ostrom.
U jednom ostrom zavoju preso je na drugu stranu i slupao se direkno u jedan peugeot 206 koji je dolazio iz suprotnog smjera i zavrsio u bolnici s teskim ozljedama.
Elinor Ostrom, prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu za ekonomiju, pokazala je, kroz niz konkretnih primjera diljem svijeta koje je proučavala i kroz matematičke modele, da teza nije ispravna.
Nobelovka za ekonomiju Elinor Ostrom umrla je prije desetak dana.
Ostrom je dobila Nobelovu zangradu za svoja istraživanja o upravljanju zajedničkim dobrima (" commons ", što u ekonomiji treba razlikovati od " opće dobro ").
Niti s državom niti s tržištem čuvena je fraza politologinje Elinor Ostrom, ovogodišnje dobitnice Nobelove nagrade za ekonomiju koja je svoj rad posvetila istraživanju modela upravljanja zajedničkim dobrima putem raznih samoorganiziranih zajednica.
Jedan od mogućih putova trasirala je i ovogodišnja laureatkinja Nobelove nagrade za ekonomiju Elinor Ostrom.
Danas se do mora hoda po ostrom kamenju, a onda ide avantura savladavanja valova koji nastaju vec nekoliko stotina metara od obale...
ja ga cijenim zato sto je izvrstan povijesnicar iako po meni pretjeriva s ostrom kritikom Tudjmana.
Elinor Ostrom Američka ekonomistica Elinor Ostrom i njen sunarodnjak Oliver Williamson dobili su Nobelovu nagradu za ekonomiju 2009., za svoj rad u području gospodarskog upravljanja, objavio je Nobelov odbor u ponedjeljak.
Švedska kraljevska akademija znanosti priopćila je da nagradom od deset milijuna švedskih kruna, (oko sedam miljuna kuna), odaje priznanje Elinor Ostrom zato što je pokazala kako " zajedničkom imovinom mogu uspješno upravljati njihove korisničke udruge ", a Williamsonu za teoriju o rješavanju sporova u korporativnom sektoru.
Amerikanka Elinor Ostrom prva žena dobitnica Nobela za ekonomiju
Rad Elinor Ostrom pokazuje kako se ekonomske transakcije mogu, uz burze, događati i u tvrtkama, udrugama, kućanstvima i agencijama.
Inače, Nobelova nagrada za ekonomiju iznosi 1,4 milijuna dolara, a Ostrom i Williamson će je ravnopravno podijeliti.
The Rediscovery of the Commons, Munich 2009, Elinor Ostrom: Was mehr wird, wenn wir teilen, Munich 2011. Posljednju publikaciju izdala je uz potporu Heinrich-Böll Stiftunga: Commons. Für eine neue Politik jenseits von Markt und Staat, Bielefeld 2012. Također je glavni autor bloga koji se bavi zajedničkim dobrima CommonsBlog (http://commonsblog.wordpress.com/)
Treba sada sagledati i jednu sitnicu Nobelovu nagradu za ekonomiju koju je dobila amerikanka za rad upravo na takvom tipu upravljanja kompanijama (" Švedska kraljevska akademija znanosti priopćila je da nagradom odaje priznanje Ostrom zato što je pokazala kako zajedničkom imovinom mogu uspješno upravljati njihove korisničke udruge ").
Kada je u godini krize Elinor Ostrom dobila Nobelovu nagradu za ekonomiju, o toj temi se počelo intenzivnije govoriti.
U povodu dodjele Nobelove nagrade za ekonomiju Elinor Ostrom, inicijativa Komunal organizira javni događaj, koji obuhvaća tribinu o pitanjima zajedničkog dobra u gradovima, projekciju filma Jedan dan u turopoljskoj zadruzi i više prezentacija.
Premda se rasprava o raspolaganju resursima često svede na dijalektiku između privatnog i državnog načina upravljanja lani, 2009. g., uslijedila je bitna prekretnica u ovom diskursu kada je politologinji Elinor Ostrom dodijeljena Nobelova nagrada iz ekonomije upravo zbog njenog doprinosa istraživanju zajedničkog upravljanja resursima koje nije ni privatno i državno.
Međutim, kada je u jeku krize Elinor Ostrom dobila Nobelovu nagradu za ekonomiju, ova tema je postala aktualnija.
Postojanje komunala diljem svijeta najviše je proučavala američka politologinja Elinor Ostrom, koja je za svoj višegodišnji rad na tom polju nagrađena i nobelovom nagradom za ekonomiju 2009. godine.
rasprava JE tekla u ostrom tonu. koji su zapoceli lastan i jpk.
Samo jednom takvom sinhroniziranom ostrom i doslijednom akcijom Hrvatska u 2 do 4 godine moze postati bogata drzava u koju mase imaju povijerenja.
Ostrom; nadam se uskoro organizirati jednu tribinu o njenom djelu (stranka Zelena lista zastupa " aktivnu demokraciju " kao jedno od osnovih načela).
a @provinciopolis priča o prijelaznoj formuli koja bi bila ono zbog čega je Elinor Ostrom
Elinor Ostrom 63. je dobitnica Nobelove nagrade za ekonomske znanosti i prva žena koja ju je dobila.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com