Ma poznato mi je to a jbg trebo si izmjerit struju mirovanja... a sto je-je ima njih tu dosta naredanih, ti njega dobrano nabrijo: top: jel ima na izlazu zastitu da sa tranzistorima koji mjere napon na emiterskom otporniku?
Ma poznato mi je to a jbg trebo si izmjerit struju mirovanja... a sto je-je ima njih tu dosta naredanih, ti njega dobrano nabrijo: top: jel ima na izlazu zastitu da sa tranzistorima koji mjere napon na emiterskom otporniku?
Rekli su mi da je riječ o otporniku.
Npr. crveni LED na oko 10 cm od klasične 60 W žarulje na otporniku od 47 kOhma daje napon od oko 12 mV - što odgovara snazi od oko (samo) 3 nW
Međ u tim, LED nije pogodan za spoj na napon gradske mreže (U = 230 V), jer se tada na otporniku: R = (230 - 1,6)/0,02 = 11 kOhm disipira čak oko 5 W - što odgovara snazi grijača u npr. aparatićima protiv komaraca.
Nije radilo ni osvetljenje SWR/RF metra, razlog je bio u otporniku koji je bio izgorio.
Npr: solarni element (koji se zapravo sastoji od 4 solarne ćelije spojene u seriju) na oko 10 cm od klasične 60 W žarulje na otporniku od 47 kOhma daje napon od oko 3,2 V.
2) kod postavljanja p % na otporniku s kliznom žicom:
3) kod postavljanja d ž na otporniku s kliznom žicom:
Slika lijevo dolje pokazuje što se dešava u otporniku na atomskom nivou.
Elektroni u otporniku (koji ima neku kristalnu strukturu) kreću se u smjeru električnog polja koje je određeno polaritetom baterije u strujnom krugu.
Ako uzmemo da je ukupna duljina pn - spoja oko 1 mm, onda vidimo da je praktički sav otpor pn - spoja sadržan u otporniku R 2, budući da je u području osiromašenja broj nosioca naboja oko 10 5 - 10 6 puta manji (slika 1 b).
Kod mjerenja struje se mjeri pad napona na otporniku cca 0,1 ohm.
Pomoću NTC otpornika pri dnu spremnika goriva ili odgovarajućeg otiska na otporniku s tankim filmom emitira se upozoravajući signal.
Senzor sa polugom: Tekućina (gorivo) koja se mjeri nosi plovak koji tone ili se diže uvijek kada se promijeni nivo goriva, pomičući kontaktnu polugu na promjenljivom otporniku.
Napon na svakom otporniku u paralelnom spoju je jednak.
U kojem će režimu izvor raditi ovisi o opteretnom otporniku.
Kod serijskog RL kruga u stacionarnom stanje je napon na otporniku jednak naponu izvora, dok je napon na L jednak nuli.
Da, još uvijek se odrađuju repovi prošlogodišnjeg tobogana; još malo, dok ne krene lavina novih albuma (svesrdno se čeka novi, po najavljenom naslovu pretpostavljam opet Biblijom inspiriran album Cavea i Najboljeg Pratećeg Benda Na Svijetu i još svašta, ne znam, još mi na pamet padaju oduvijek mi vrlo dragi Supergrass, pa onda Hot Chip itd.) a najvjerojatnije posljednji iz te ekipe za uhosluš (to bi bilo nešto kao ekipa iz CSI-ja, al sve redom frikovi koji nemaju osobni život al zato znaju sve o svakom albumu i otporniku u pojačalu) je Person Pitch Noah Lennoxa poznatijeg u svijetu pod Panda Bear aliasom
Kod idealnog strujnog izvora ta se linija produžava prema gore do... U kojem će režimu izvor raditi ovisi o opteretnom otporniku.
Povećavanjem otpora R struja u krugu neprekidno pada, a istovremeno napon na otporniku raste.
Izračunaš koliki je napon na prvom otporniku ako je struja 8,87 A.
Znači na drugom otporniku je napon 10 - 8,87 = 1,13 V.
BAŽDARENJE SKLOPA se vrši tako da se promjenjivi otpornik stavi na maksimalnu vrjednost i pustis glazbu (najbolje neku tehno) i onda smanjujes vrjednosti otpora pomalo i dok LED diode ne pocnu treptati u ritmu glazbe.Nemoj smanjivati otpor do kraja na promjenjivom otporniku jer ce ti pregoriti LED dioda u optokapleru
U slučaju da je struja 8,873 A, napon na trošilu je 1,127 V, a na otporniku od 1 ohm je napon: 8,873 V.
U drugom slučaju (ako ima itakvih materijala, a ima gotovo sam siguran) dobije se da je uz struju od 1,127 A napon na trošilu snage 10 W: 18,873 V, a na otporniku od 1 ohm: 1,127 V Eto ti ga sada« inžinjeru »mašinstva
Dio energije se u ovom spoju gubi na kliznom otporniku.
To vrijedi za paralelan spoj otpornika, kako na svakom otporniku vlada jednak napon, mijenja se samo struja.
Što je struja veća ili slabija to je jača snaga na otporniku (I ^ 2 R)
Snaga na otporniku je 2 V 20 mA = 40 mW što može podnijeti bilo koji otpornik.
Ako smanjiš napon izvora na 10 mV (uzmeš manju bateriju) na istom otporniku od 1 Ohm ćeš dobiti struju i 10 mA.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com