Kao posljedica bolesti, pesticida i klimatskih promjena, pčelinja populacija je trenutačno u opadanju, ali pošto je potražnja za medom i dalje visoka, ova sićušna stvorenja uzgajaju se na farmama.
Kao posljedica bolesti, pesticida i klimatskih promjena, pčelinja populacija je trenutačno u opadanju, ali pošto je potražnja za medom i dalje visoka, ova sićušna stvorenja uzgajaju se na farmama.
Pčelinja zajednica troši u pravim zimskim mjesecima veoma malo hrane (ni pun kilogram [... ]
Nije rijetka pojava u travnju mjesecu za vrijeme cvjetanja voća i maslačka nastupe hladni i kišni dani a rad pčela izvan košnice sasvim prestane čak i za duže vrijeme, što može ugrozi već dobro razvijena pčelinja društva.
Čest je slučaj da pčelinja zajednica napusti košnicu u nemogućnosti da se othrva sa napasnom grinjom.
Ako se i pored toga neka pčelinja zajednica i izroji, pčelar to mora pratiti kako bi mogao uloviti roj.
Pčelinja paša treba potjecati iz ekološke proizvodnje ili iz bijaka koje nisu tretirane kemijskim sredstvima.
Šteta je velika jer samo jedna pčelinja zajednica stoji od 800 do 1.000 kuna.
Pčelinja zajednica, koja tijekom godine nema trutova, ima male ili gotovo nikakve zalihe meda i peludi.
U jesen, poslije prestanka unosa nektara u košnicu, ukoliko pčelinja zajednica ima dobru, mladu i zdravu maticu pčele radilice izbacuju trutovsko leglo, a trutove istjeruju.
Što je pčelinja zajednica brojnija, tim je i leglo veće.
Pčelinja zajednica je utrošila puno energije da proizvede tako potrebnu toplotu i odgovarajuću vlažnost zraka (mikroklimu) u predjelu legla, i to ne bi trebalo remetiti bez potrebe.
Uz okrugli stol razgovaralo se o problemima u pčelarstvu kao i o protekloj jako lošoj pčelarskoj godini, kada je suša drastično smanjila proizvodnju, a vrlo slaba pčelinja društva ulaze u zimu.
Pošto obolela društva oslabe, jača ih društva napadaju, oduzimaju od njih med i zaraza se prenosi i na jaka pčelinja društva.
treba paziti da pčelinja društva prvo donesu dovoljne količine za svoje potrebe.
Pojmovi upotrebljeni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje: 1. Pčelar je fizička ili pravna osoba koja se bavi uzgojem pčela. 2. Pčelinja zajednica je skupina pčela (matica, radilice i trutovi) nastanjena na saću u košnici. 3. Pčelinjak je skup košnica s pčelama koje su smještene na slobodnom prostoru, odnosno u posebnoj stabilnoj ili montažnoj kućici, a može biti ugrađen u vozilo za prijevoz. 4. Stacionarni pčelinjak jest pčelinjak na kojem pčelinje zajednice borave tijekom cijele godine. 5. Seleći pčelinjak jest pčelinjak koji pčelar u sezoni cvatnje medonosnog bilja seli s paše na pašu. 6. Katastar pčelinje paše jest baza podataka o prostornom rasporedu pčelinjih paša, pčelinjaka i pčelara u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Katastar). 7. Pašni red utvrđuje način gospodarenja pčelinjim pašama. 8. Evidencija pčelara i pčelinjaka jest baza podataka koja obuhvaća popis pčelara i pčelinjaka u Republici Hrvatskoj. 9. Pčelinji proizvodi su: rojevi pčela, matice, med, vosak, pelud, matična mliječ, propolis i pčelinji otrov. 10. Pčelinja paša jest medonosno bilje određene strukture na pojedinom lokalitetu. 11. Predvidljiva paša jest paša čiji je početak, trajanje i završetak, te lokacija iskustveno poznata. 12. Nepredvidljiva paša jest paša čiji početak, trajanje i završetak, te lokacija nije iskustveno poznata. 13. Povjerenik pašnog reda jest osoba određena od strane pčelarske udruge za provođenje pašnog reda. 14. Stajalište jest unaprijed dogovorena mikro lokacija na koju pčelar dovodi svoje pčelinje zajednice radi ispaše. 15. Pasište jest prostor kojeg pokrivaju pčelinje zajednice s jednog pčelinjaka.
Pčelinji produkti (propolis, matična mliječ, pčelinja pelud) pripremljeni su u svom prirodnom obliku.
Ukoliko pčelinja zajednica zaposjeda dva LR nastavka, potrebno je u svaki LR nastavak staviti jedan isparivač tako da budu na suprotnim stranama nastavaka.
Pčelinja zajednica je bez legla pa je moguće obaviti zimsko tretiranje pčela protiv varooze.
Hemofagna pčelinja grinja V. destructor unatoč njenom utvrđivanju prije tridesetak godina još uvijek predstavlja jednu od najvećih prijetnji suvremenom pčelarstvu.
Dr. Robinson u istraživanjima zaključuje da pčelinja pelud sadrži anti kancerogena svojstva koja bi mogla biti dodatah hrani.
Svaki iskusniji i zainteresiraniji pčelar je primjetio da pčelinja zajednica u prirodi, duplji drveta, ako ju čovjek ne dira, živi po deset i više godina.
Naročito se preporuča mješanje sa medom i propolisom, čime se objedinjuju blagotvorna djelovanja sva tri pčelinja proizvoda u jednom pripravku.
Na članak 3. Članak 3. mijenja se i glasi: ' ' U članku 14. točki 2. ispred riječi: ' ' proso ' ' dodaju se riječi: ' ' pšenoraž (triticalle) ' ' U točki 7. riječi: ' ' i cvjetača ' ' zamjenjuju se riječima: ' ' cvjetača i grašak ' ' U točki 9. riječ: ' ' Uvjerenje ' ' zamjenjuje se riječju: ' ' Potvrdu ' ' Iza točke 14. dodaje se nova točka 15. koja glasi: ' ' 15. pčelinja zajednica jest roj pčela koji se sastoji od matice, radilica i trutova (u sezoni), a smještene su u košnici na nepokretnom ili pokretnom saću sa minimalno 7 okvira (LR ili AŽ košnica), ' '.
Međutim pčelinja zajednica će primiti i tek izleženu maticu ukoliko je nekoliko dana bila bez otvorenog legla i matičnjaka i u košnicu je pustimo kroz ljeto dok ona sa otvorenim leglom i bez matičnjaka prima samo sparenu maticu.
Prije nego što pčelinja zajednica potpuno propadne, može se primijetiti smanjen broj kućnih pčela, posebno njegovateljica koje se brinu za održavanje postojećeg pčelinjeg legla, a postoji malo pčela, uglavnom vrlo mladih.
Ako se pčelinja zajednica nalazi u jednom LR nastavku spužvasta krpa se natopi s 20 30 ml 60 % - tne mravlje kiseline, a ukoliko se pčelinja zajednica nalazi u dva LR nastavka, spužvasta krpa se natopi s 40 50 ml 60 % - tne mravlje kiseline.
Ono što je najvažnije u tome postupku je što nova zajednica koju stvaramo i kojoj dodajemo matičnjak ne smije imati maticu i ukoliko se ista formira od druge zajednice (nerojidbene) potrebno je proći 6 sati s obzirom da se svaka pčelinja zajednica koja nema maticu osjeti obezmatičenom najkasnije za 6 sati.
Na internetskoj stranici www.pcelinaskolica.wordpress.com 1. rujna je pokrenuta Pčelinja školica - namijenjena prvenstveno djeci i mladima, s afinitetom prema pčelarstvu, ali i svim ostalim zaljubljenicima u pčele.
Josip Križ Pčelinja zajednica predstavlja skladan organizam kod kojeg aktivnost pčela ovisi o njihovoj starosti, fiziološkom stanju, o potrebama i stanju zajednice te o vanjskim uvjetima.
Prema nekim istraživanjima pčelinja zajednica za vrijeme vađenja otrova elektro-stimulacijom ojača jer matica pojačava zalijeganje jajašaca
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com