Paška ovca predstavlja jednu od hrvatskih izvornih pasmina.
Paška ovca predstavlja jednu od hrvatskih izvornih pasmina.
U sklopu poglavlja 11 treba naglasiti da su uzgajivači izvornih pasmina ovaca i koza, po čemu prednjači Zadarska županija (paška ovca, lička pramenka, dalmatinska pramenka, hrvatska bijela koza, hrvatska šarena koza) i dalje u iznimno dobrom položaju budući se u okviru mjera ruralnog razvoja podrazumijevaju potpore za uzgojno valjana grla izvornih pasmina stoke.
Kadulja prekriva veliki dio otočnih pašnjaka, njome se hrani paška ovca, a njene cvjetove oprašuju pčele, pa se od toga dobiva ljekoviti paški kaduljin med.
Paška janjetina specifičnog je okusa zbog ambijenta u kojem autohtona paška ovca živi i u kojem se hrani.
To su paška ovca, dalmatinska pramenka, kao najveća populacija ovaca u RH s tristo tisuća grla od Karlobaga do Dubrovnika, lička pramenka, zahvaljujući onom dijelu kojim ulazimo u južnu Liku, hrvatska šarena koza i hrvatska bijela koza.
Paška ovca kao izvorna hrvatska pasmina, pripada skupini mediteranskih ovaca a nastala je na cijelom području otoka Paga, gdje se i danas uglavnom uzgaja.
To su paška čipka i paški baškotin, ali na dobrom smo putu da to postane i paški sir te naravno, paška ovca i paška janjetina, rekao je Peranić.
Prednost bi i dalje trebale imati izvorne pasmine paška ovca, lička pramenka, dubrovačka ruda, a tu je i dalmatinska pramenka, koja je adaptirana na uzgojno područje pojedinog otoka, pa se tako govori o bračkom, olibskom, krčkom, rapskom... soju pramenke.
Savjetnik u Odsjeku pročelnika Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu Zadarske županije, Zvonimir Vlatković poručio je kako i svi mi koji nismo rođeni na otoku Pagu, ipak znamo što to znači paška ovca i koliko je ona doprinijela opstanku žitelja otoka Paga i bila hraniteljica dugi niz godina i takoreći milenija te dodao kako posebno ohrabruje podatak da svake godine broj ovaca na Pagu raste.
Razlog je to što je paški sir i paška ovca jedinstven otočni proizvod, a cilj udruga ovčara je da zajednički rade na promociji, poticanju ovčarstva i očuvanje tradicije sirenja.
Istog dana na trgu grada Novalje bit će otkriven spomen bista« Paška ovca ».
No, kako je paška ovca vrijedna, jedinstvena, paški ovčari itekako brinu o svom stadu, stoga je na Pagu normalno da se ovce zbrinjavaju bez obzira na cijenu dodatnih troškova, kaže Donadić.
Za sada imamo Antički vodovod, Plaže Novalje, Lunjski maslinici te Paška ovca i sir.
Kako se je današnja paška ovca križanjem formirala 1870. god. može se pretpostaviti da je to godina kada paški sir dobiva današnji okus.
Na Danima paške ovce i sira predstavljena je i knjiga skupine stručnjaka " Paška ovca - hrvatska izvorna pasmina " u kojoj se na stručan, a istodobno i pristupačan način progovorilo i o paškome siru i o paškoj ovci kao korak u nastojanjima da se dvama paškim zaštićenim proizvodima priduži i treći - paška janjetina.
- Šilježica je janje ženskog spola staro godinu dana koje se ostavlja za rasplod, a paška ovca dostiže spolnu zrelost u dobi od sedam do dvanaest mjeseci, dakle spolno je zrela u kolovozu i rujnu tako da ojanji u prosincu i siječnju kada i počinje sezona mužnje, navodi Ivica Peranić iz Javne poljoprivredne savjetodavne službe Hrvatske poljoprivredne komore.
Paška ovca ta Biliška, Ćara i Pećara, odolijevala je buri stoljećima hraneći se aromatičnim vrstama biljaka tražeći ih po pašnjaku među kamenjem.
Mlijeko nam je dragocjeno, paška ovca daje ga vrlo malo, šest decilitara dnevno, a za kilogram sira treba nam bar šest litara
Paška ovca dnevno popije pet litara vode i pojede kilogram hrane.
A paška ovca je srasla s ovim otokom, ona preživljava na buri od sto pedeset kilometara, jakoj kiši nošenoj burom, ali i na ljetnoj temperaturi do plus četrdeset, što nijedna druga pasmina ne bi.
No mi smo utvrdili da je paška ovca ustvari križanac između stare autohtone otočne ovce i merina uvezenog iz inozemstva.
Paška ovca ima specifičnu veličinu tih kazeinskih čestica.
- Paška ovca se uzgaja zbog proizvodnje mlijeka za izradu kvalitetnog paškog sira, odnosno muze se oko sedamdeset posto ovaca.
Proizvodnja skute na Pagu stara je koliko i paška ovca, paški sir, a neki kažu od vremena Liburna.
Tako je paška ovca poput većine pasmina proizvod određenog križanja, kome je nadalje uslijedio uzgoj u geografski izoliranom prostoru, u čistoj krvi.
- I tako je paška ovca nastala kao jedinstvena pasmina.
Vrsta ovce Paška ovca postala je autohtona nakon stotina godina tradicionalnih tehnika seoskog uzgoja, a i zbog oskudnih uvjeta.
U takvim uvjetima paška ovca, jedući posoljeno bilje i ljekovite trave, daje mlijeko specifičnog okusa i mirisa.
Paška ovca, uključujući i proizvode, pašku janjetinu i paški sir, svakako je najistraženija populacija ovaca u Republici Hrvatskoj i tema koju tako često pokrećemo, a odnosi se na zaštitu ovih proizvoda, njihove kvalitete, bilo izvornosti, bilo zemljopisnog podrijetla, da mi danas ne poznajemo prepreke za ostvarivanje tog cilja - ravnatelj Hrvatske poljoprivredne Agencije Zdravko Barać
Paška ovca spada u red malenih ovaca i naviknuta je na život na otočnom kamenjaru.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com