Stoga nije čudno da upravo ovih vrućih srpanjskih dana slavimo obljetnicu pada Bastille, a nije ni čudno da se s druge strane spektra smjestila revolucija u Rusiji tokom najveće zime.
Stoga nije čudno da upravo ovih vrućih srpanjskih dana slavimo obljetnicu pada Bastille, a nije ni čudno da se s druge strane spektra smjestila revolucija u Rusiji tokom najveće zime.
Uz najpoznatiji performans " Zagrebe, volim te " kada je 1981. hodao gol po tadašnjem Trgu Republike i ljubio pločnik, pamte se i " Fućkanje ", " Govorenje ", " U čast pada Bastille, egalité, fraternité, liberté, jebalite " te " Šišanje i brijanje u javnom prostoru ".
Iz vizure glumačke družine koja zarađuje nastupom u krčmi čak i dan prije pada Bastille, on govori o povijesti i malim ljudima koji, ako joj se već ne mogu oduprijeti, pokušavaju barem živjeti uz nju.
Zeleni kakadu nastao je na temelju istoimenoga komada Arthura Schnitzlera, koji u gostionicu bivšega voditelja kazališne trupe postavlja svijet večer prije pada Bastille, ali je radnja premještena u Zagreb i trenutak kad crni još nisu svi otišli, a crveni su još, zakratko, u ilegali.
Kostimirana povijesna drama " Izgubljena moć " vraća nas u vrijeme uoči francuske revolucije, dočnije među događaje koji su doveli do nezadovoljstva francuskog puka, pada Bastille te giljotiniranja kraljice Marije Antoinete 1792. godine.
Tako čitamo: RevolucionariTijekom proslave druge stoljetnice Prevrata (1789 - 1989) (...) utvrđeno je da u zloglasnoj Bastilli nije 14. srpnja 1789. sužnjevao nijedan politički osuđenik, već desetak sitnih lopova, džepara, pa da njihovo oslobađanje iz zatvora nije bio nikakav revolucionarni čin, nego obična provala u tamnicu. (...) Desetak dana nakon ' pada Bastille ', naprotiv, revolucionarci su sasjekli bajunetama stotinjak pripravnica jednoga ženskog samostana, tako da je po njegovim hodnicima sukljala krv nedužnih djevojčica " Tijekom proslave druge stoljetnice Prevrata (1789 - 1989) (...) utvrđeno je da u zloglasnoj Bastilli nije 14. srpnja 1789. sužnjevao nijedan politički osuđenik, već desetak sitnih lopova, džepara, pa da njihovo oslobađanje iz zatvora nije bio nikakav revolucionarni čin, nego obična provala u tamnicu. (...) Desetak dana nakon ' pada Bastille ', naprotiv, revolucionarci su sasjekli bajunetama stotinjak pripravnica jednoga ženskog samostana, tako da je po njegovim hodnicima sukljala krv nedužnih djevojčica. (...)
Bilo je pravo čudo da sam svjedočio tom povijesnom trenutku osjećao sam se kao rojalist usred pada Bastille.
Najveće proslave se pamte 1989. godine, na 200 - tu obljetnicu pada Bastille.
U originalu, ova jednočinka zbiva se u Parizu, uvečer 14. lipnja 1789, neposredno prije pada Bastille i početka francuske revolucije.
Premijerka, unatoč ishodu inicijative i nominalnih 813.000 sakupljenih potpisa koje je organizacijski odbor predao predsjedniku Sabora, 14. srpnja (što je inače datum obilježavanja Francuske revolucije i pada Bastille), poručuje da neće povući prijedlog ZOR-a, a valjanošću potpisa i načina njihova prikupljanja, umjesto Državnog izbornog povjerenstva, koje bi se prema Zakonu moglo smatrati pozvanim, počinju se baviti tijela državne vlasti - Ministarstvo uprave i policije - a da javnosti uopće nije poznato tko je i s kojim formalnim opravdanjem materijale uputio - policiji.
Zamislite da su nakon pada Bastille odlikovali one koji su pod pritiskom naroda predali vlast?
Povodom obljetnice pada Bastille 14. srpnja se u Parizu svečano obilježio nacionalni praznik u kojem su sudjelovali državni vrh i vojne snage u paradi na Elizejskim poljanama Francuski predsjednik Francois Hollande u pratnji partnerice Valerie Trierweiler predvodio je svečanost u povodu proslave državnog praznika 14. srpnja obilježavanja pada Bastille.
I nakon pada Bastille iz nje je izašlo desetak sitnih kriminalaca, nikakvi pobunjenici protiv kralja i režima.
Osuđen je na smrt i pogubljen, pa nije mogao biti na proslavi prve obljetnice pada Bastille koja se 14. srpnja 1790. održala pred Palais Royalom.
Možemo predvidjeti tri stvari: 1. Narod će se stalno priopćavati ili će se barem stalno buniti protiv Totalitarizma i za Slobodu. 2. Narod koji traži Rad za Sve, kao i svi sudionici Manifestacije za Sve, jednog će se dana spojiti, postati Narod Zajedno, u borbi protiv proizvoljnog totalitarizma. 3. Datumi dviju sljedećih manifestacija su vjerojatno 1. svibnja i 14. srpnja 2013. (14. srpnja je francuski Dan Republike, dan pada Bastille, op. p.) Lidija Paris
Već 17. srpnja 1789., samo nekoliko dana nakon pada Bastille, Revolucionarno vijeće u ime svojih egalitarističkih ideja promoviralo je Veliku pučku svečanost na otvorenom, s mnoštvom domaćih jela za sve građane i puk.
U trenutku pada Bastille, kraljevsku obitelj svi napuštaju, no uz kraljicu ipak ostaje vjerna služavka Sidonie Laborde, koju glumi mlada Léa Seydoux.
Mjesec i po dana od pada Bastille skupština donosi Deklaraciju prava čovjeka i građanina, proglašavajući slobodu, jednakost i vlasništvo kao neotuđivo pravo čovjeka.
Zbog toga je dan pada Bastille - 14. srpnja proglašen najvećim francuskim narodnim blagdanom.
Za vrijeme pada Bastille je kralj bio u lovu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com