U gotici se ističu slike Paola Veneziana, a u renesansi naići ćemo na radove Andrije Alešija, Albrechta Dürera i Jurja Čulinovića.
U gotici se ističu slike Paola Veneziana, a u renesansi naići ćemo na radove Andrije Alešija, Albrechta Dürera i Jurja Čulinovića.
Najveća dragocjenost i predmet brojnih molitvi, zavjeta i zahvala je slika Gospe s Djetetom, rad poznatog mletačkog slikara Paola Veneziana iz 1350. godine, izrađena tehnikom tempera na drvu.
Do 2012. godine obradili smo više od 500 umjetnina, među kojima su i djela vrhunskih umjetnika poput Paola Veneziana, Vittorea Carpaccia, Jacopa Tintoretta, Palme Mlađega, Vlahe Bukovca, Celestina Medovića i drugih.
Od izloženih djela ističe se nekolicina slika atribuiranih poznatim talijanskim slikarima poput Paola Veneziana, Matea Ponzonija, Antonija Zanchija, Girolama Brusaferra i Schiavonea Federika Benkovića.
U svom bogatstvu zlatnih pozadina i čeznutljivim pogledima svetaca i bogorodice Hrvatska se umjetnost od druge polovice 13. do prve polovice 15. stoljeća, između ostalog, predstavila Ugljanskim triptihom iz zadarske zbirke crkvene umjetnosti, srebrnom palom iz riznice splitske katedrale, poliptihom Paola Veneziana sa središnjim prikazom raspeća iz Raba, sjajnim raspelom dalmatinskoga majstora iz Segeta pokraj Trogira i poliptihom sv. Jakova Blaža Jurjeva Trogiranina.
Od starih majstora najpoznatije je slikano raspelo velikog mletačkog umjetnika Paola Veneziana, djelo velike umjetničke vrijednosti (14. st.), Tizianova oltarska pala sv. Magdalena (16. st.), pa ikone krtsko - mletačkih majstora (16. st.), diptih flandrijskih majstora (16. st.) i dr. Samostan ima dragocjenu muzejsku zbirku, u kojoj se nalaze vrijedni predmeti zlatarske umjetnosti domaćih majstora, a posebno se ističu lijepi kaleži, gotičko - renesansna pokaznica, srebrni križ.
Crkvu Sv. Lucije u Jurnadvoru krasi glavni oltar, drveni poliptih, djelo majstora Luke i Ivana, sinova Paola Veneziana iz 14. st., čiji original se danas čuva u Biskupskom dvoru u Krku.
Na taj način posjetitelj će moći proći umjetnički vremeplov od gotovo sedam stotina godine, od Paola Veneziana do suvremenih mladih umjetnika.
Predstavljena djela s hrvatske strane dosežu ozbiljnu prednost u konstrukciji cijele izložbe ne osvrnemo li se na velika djela Paola Veneziana koja dominiraju izložbom.
Ističu se relikvijar trna Kristove krune s gotičkom krunom na kojoj su minijature apostola i simboli evanđelista (Venecija, XIII.st.), poliptih na drvu Paola Veneziana (Bl. Leone Bembo, 1321), slika na drvu Bogorodice Zaštitnice sa svecima (XV.st.).
Slika je kopija triptiha slikara Paola Veneziana iz 1321. i predstavlja čudesa koja je učinio sv. Leon Bembo - što se vidi u tekstu poput stripa: Catarina Franconellis dobila je vid, umiruće dijete čudesno je ozdravilo.
Počinjemo radovima Paola Veneziana, Andrije Alješija, Albrechta Durera i Andrije Medulića a nakon 19. stoljeća kojega zastupaju Rendić, Pavlović i Skvarčina slijede antologijska djela Bukovca, Deškovića, Medovića, Vidovića, Joba, Babića i Miše.
Njegovo sitno okruglo lice svijetle kose potpuno je u tipologiji Paola Veneziana.
Citirani dokument i podrobnija analiza same slike omogućavaju nam da shvatimo o čemu je stvarno riječ: čitava impostacija ove Madonne dell umilta (Gospa ponizna, koja sjedi na jastuku položenu na tratini) nedvojbeno je trecentistička, a lica Gospe i Djeteta upućuju nas na krug oko Paola Veneziana, vjerojatno negdje nakon 1346, kada je dominikanski samostan u Šibeniku bio utemeljen.
Ostalo je izuzetno likovno djelo, oslikano raspelo većih proporcija, poznata venecijanskoga slikara Paola Veneziana.
Također je vrlo vrijedna i posjetiteljima privlačna drvena pala sv. Stjepana u istoimenoj crkvi, kao i zlatom izvezen antepedij, rad Paola Veneziana iz 14. stoljeća.
Riječ je o izložbi Stoljeće gotike na Jadranu - slikarstvo u ozračju Paola Veneziana koja, kao što joj i naslov govori, predstavlja najvažnija slikarska ostvarenja 14. stoljeća nastala na istočnoj obali Jadrana rukom ili pod utjecajem majstora koji se potpisivao kao Paulus de Veneciis, a imao je ključnu ulogu u gotičkom venecijanskom slikarstvu.
Autori izbora umjetnina i koncepcije izložbe su viša kustosica Klovićevih dvora Biserka Rauter-Plančić te Zoraida Demori-Staničić i Joško Belamarić iz splitskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, a na taj međunarodni projekt potaknula ih je izložba Jadranski trecento i slikarstvo Paola Veneziana između istoka i zapada, održana u talijanskom Riminiju 2002. godine, koja je " pomalo razočarala " tretmanom hrvatskog dijela obale te upozorila na slabu recepciju hrvatskog prinosa stoljeću gotike.
Naslanjajući se na još jednu izložbu, koju je pod nazivom Paolo Veneziano i njegov krug davne 1967. godine u Strossmayerovoj galeriji u Zagrebu priredio Vinko Zlamalik, izložba u Klovićevim dvorima okuplja 62 vrhunska djela, 12 samog Paola Veneziana, koja se čuvaju u talijanskim, slovenskim i hrvatskim muzejima i galerijama te crkvenim i samostanskim zbirkama.
Prema riječima Zoraide Demori-Staničić, izložba je koncipirana kao problemska, jer o životu i radu Paola Veneziana zbog malog broja dokumenata još uvijek postoji čitav niz otvorenih pitanja na koje povijesničari umjetnosti tek moraju odgovoriti.
Taj je inventar zaista bogat i veoma često antologijskoga karaktera: od evanđelistara pisana beneventanom u 11. stoljeću, relikvijara sv. Kristofora i prijenosnog oltarića ukrašena emajlom u champelve tehnici, preko poliptiha Paola Veneziana i braće Vivarini do Boschetusa, D ' Anne, Ponzonija, Somazzija, skulptura Petra de Riboldisa, Andrije Alešija i Petra Trogiranina.
Na istočnoj obali Jadrana nalaze se mnoga djela Paola Veneziana začetnika venecijanske slikarske škole.
" Poliptih sv. Lucije " po Marassiju nastao je između 1333. i 1345., a djelo je Paola Veneziana i njegovih sinova.
Umjetničko stvaralaštvo 14. stoljeća zastupljeno je Poliptihom Paola Veneziana, kamenim skulpturama sv. Magdalene i golubice, te audiozapisom Šibenske molitve - najstarijeg latinicom zapisanog pjesničkog teksta na čakavskom narječju.
XIV. st. talijanski slikari izradili su freske u Stanciji Silić (Sv. Pelagij) kraj Završja, crkvi sv. Antuna u Žminju i crkvi sv. Nikole na groblju u Rakotolama, gdje su uz opće značajke slikarstva tal. trečenta uočeni elementi preuzeti s kompozicija Paola Veneziana.
Crkva Sv. Justine; - oltarna pala, prikaz Sv. Justine i likova vezanih uz bitku kod Lepanta, iz 17. st., flamanskog slikara Baldasare d ' Ane. - oltarna pala Smrt sv. Josipa, mletačka slikarska radionica 16. - 17. st. - kopija Poliptiha Paola Veneziana (original prodan i nalazi se u Bostnu, SAD).
U bazilici je poliptih Paola Veneziana iz 14. stoljeća i Kolerova srebrna pala iz 15. stoljeća.
Osobito su dobro zastupljena djela dubrovačke slikarske škole 15. i 16. stoljeća (radovi Lovre Dobričevića, Mihajla Hamzića i Nikole Božidarevića), ali tu su i slike stranih majstora, od italokretskih ikona, oslikanih gotičkih križeva i raspela Paola Veneziana, do radova Tiziana, Charontona, Vasarija i Lorenza di Credija.
Bogata zbirka koju, među ostalim, tvore djela Blaža Jurjeva Trogiranina, Paola Veneziana, Nikole Firentinca, Alesandra Vittorija, Ivana Duknovića i drugih, zatim kodeksi, pergamene te liturgijsko srebro i zlato, do sada zbog nedostatka prostora nije mogla u cijelosti biti predstavljena onako kako zaslužuju tako vrijedna djela.
Znamenita je i dragocjena čudotvorna slika Gospe s Djetetom, rad mletačkog slikara Paola Veneziana iz 1350. godine, izrađena tehnikom tempere na drvu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com