2. Perite ruke Temeljito i redovito perite ruke, posebno nakon odlaska na zahod ili prije jela.
2. Perite ruke Temeljito i redovito perite ruke, posebno nakon odlaska na zahod ili prije jela.
Perite ruke sapunom i vodom ili, ako je to nemoguće, nosite sa sobom vlažne maramice na bazi alkohola ili nekog dezinficijensa za dezinfekciju ruku koje će skinuti potencijalno zarazan materijal s ruku i spriječiti širenje bolesti.
Nekoliko savjeta: perite ruke temeljito i često (prije jela, nakon kihanja i kašljanja), izbjegavajte dijeljenje hrane, čaša ili pribora za jelo, u nemogućnosti pranja ruku koristite se antiseptičkim gelovima za suho pranje ruku, dezinficirajte kućanske aparate koji se često dodiruju (telefon, kvake, računalo), izbjegavajte kontakte s bolesnim osobama, izbjegavajte pušenje i zadimljene prostorije, a one u kojima boravite, ovlažujte.
1. Perite ruke često i pažljivo.
Izaberite pouzdani manikerski i pedikerski salon koji sterilizira svoje instrumente. (I, iako možete biti u napasti da sakrijete gljivične infekcije od pogleda, izbjegavajte korištenje laka za nokte i umjetnih noktiju.) Perite ruke nakon dodira s inficiranim noktom.
Perite ruke prije konzumiranja hrane te za vrijeme pripreme hrane.
Prvi savjet - puno perite ruke
1. Potrebna je temeljita termička obrada hrane 2. Ne pripremajte hranu« previše unaprijed »prije serviranja 3. Koristite sirovine samo od pouzdanih dobavljača s jamstvom zdravstvene ispravnosti 4. Pohranjujte namirnice prema uputama na deklaraciji 5. Pohranjujte namirnice u hladnjaku ispod 5 stupnjeva C, odnosno kod toplih obroka održavajte temperature hrane iznad 63 stupnjeva. 6. Odmrznutu hranu odmah skuhajte i ne smrzavajte ponovno 7. Spriječite dodir sirovih namirnica i gotove, pripremljene hrane 8. Često perite ruke 9. Održavajte čistoću svih površina i pribora za vrijeme pripreme hrane. 10. Pazite na zdravstvene probleme vezane uz dišne puteve, probavni sustav ili na ozljede kože.
Brzo hodanje u trajanju od pola sata na dan jača imunološki sustav i potiče prirodne mehanizme kojima se iz tijela uklanjaju virusi. Izbjegavajte gužve i bliske kontakte s prehlađenim osobama, prekrijte nos i usta kada kašljete i kišete, upotrebljavajte jednokratne papirnate rupčiće i bacite ih odmah nakon upotrebe te temeljito čistite nos i često perite ruke. Kada izlazite, odjenite se u skladu s vanjskom temperaturom, a najbolje slojevito; uzimajte mnogo tekućine (voda, lagani biljni čajevi, svježe iscijeđeni sokovi, juhe), a ako ste promukli, govorite što manje jer je i šapat naprezanje za glasnice. Pazite da ne pretjerate sa sredstvima za ublažavanje boli i snižavanje temperature i strogo se pridržavajte uputa za njihovo uzimanje. Antibiotike nikako nemojte piti bez preporuke liječnika oni ne mogu ubiti viruse, a njihova prekomjerna upotreba može dovesti do toga da bakterije koje se kasnije pojave budu otporne na njih. Ako se danima ne oporavljate (ne možete sniziti temperaturu, imate teškoća s disanjem ili gutanjem, jake bolove), obvezno potražite liječničku pomoć.
redovito perite ruke i održavajte osobnu higijenu
Perite ruke sapunom i vodom temeljito i često, naročito prije jela, nakon upotrebe toaleta ili mijenjanja pelena, nakon kašljanja i kihanja, te prije i nakon njege bolesne osobe
Redovito nakon šetnji perite ruke, ako znate da vaš pas u dvorištu ima tajno skrovište s kostima i ostalom hranom koja bi mogla privući glodavce bacite je u smeće.
1. Često i pravilno perite ruke (o tome se dovoljno govori, ali nije na odmet ponoviti).
Btw. ja također podržavam zdravstveni odgoj u školama, ali da se kaže da je feces prljav, ono: Djeco, poslije WC-a perite ruke.
Redovito perite ruke, posebno nakon što prematanja pelene ili čišćenja upaljenog oka.
Često perite ruke, običnim sapunom i vodom, jer je prijenos prašine s ruku u usta glavni način izlaganja toksinima.
1. Perite ruke toplom, tekućom vodom i upotrijebite tečni, u prahu ili obični sapun. 2. Stalžno trljajte dlanove i operite sve dijelove.
Naš je savjet: spuštajte poklopac i perite ruke nakon nužde ", kaže Wilcox.
Premda je rečeno i napisano mali milijun puta, nužno je ponoviti još jednom pazite na higijenu, redovito perite ruke.
Ako je vama herpes izbio negdje na tijelu svakako dobro zaštite dijete da ne dodiruje to područje i dobro perite ruke kako slučajno sa tog mjesta nebi prenijeli zarazu na dijete.
Perite ruke - do lakta Vi već znate da je redovno pranje ruku ključno u prevenciji bolesti.
Deset bitnih obrazaca ponašanja za zemlje u kojima je dokazan Pandemijski A/H1N1/2009 virus (adaptirane i prevedene smjernice UNICEF-a): 1. Budite na distanci barem jedan metar od osoba koje kašlju ili kišu, te izbjegavajte rukovanje i ljubljenje 2. Izbjegnite pothlađivanje i koristite prikladnu odjeću i obuću prilikom naglih temperaturnih promjena 3. Prekrite lice dok kašljete ili kišete po mogućnosti maramicom za jednokratnu upotrebu, a nakon toga obavezno operite ruke 4. Perite ruke učestalo s sapunom i vodom u skladu s higijenskim preporukama; te rukama ne dodirujte lice 5. Ako osjetite simptome bolesti ostanite kod kuće i kontaktirajte liječnika telefonom 6. Uslijed povišene temperature dolazi do značajnog isušivanja organizma stoga uzimajte dovoljno tekućine a temperaturu snižavajte lijekovima ili tuširanjem u mlakoj vodi, a pojedine simptome ublažite prikladnim sredstvima (grlobolja pastile; curenje iz nosa-kapi za nos; suhi kašalj antitusik) 7. Za bolesnu osobu osigurajte poseban prostor u kući na razdaljini od barem jedan metar od ostalih ukućana; te prostoriju redovito provjetravajte 8. Prema preporuci liječnika u prvih 48 sati od pojave bolesti, moguće je primjeniti protuvirusne lijekove 9. Bolesnoj osobi osigurajte samo jednog njegovatelja te ograničite kontakte s ostalim osobama 10. Obratite pažnju na teže simptome bolesti i u tom slučaju odmah se javite liječniku (teškoće u disanju i kratkoća daha; bol u prsima; slabost; nemogućnost kretanja i poremećaj svijesti; povišena temperatura više od tri dana; u djece grčevi i teškoće pri buđenju iz sna)
1. ČISTITE: Perite ruke i radne površine kako bi spriječili širenje bakterija.
Ipak, redovito perite ruke, posebice vašim najmlađima.
Evo i par savjeta: - Redovito perite ruke - Hranu dobro termički obradite, temperatura od 60 stupnjeva ubija bakterije - Čuvajte je u hladnjaku, kuhanu u poklopljenom posudama - Kuhanu hranu ne držite dulje od tri sata van frižidera - Svu hranu koja je sumnjivog izgleda ili mirisa bacite - Održavajte besprijekornu higijenu posuđa, radnih površina i kuhinjskog pribora
Perite ruke - Ruke su gotovo stalno u dodiru s mikrobima koji mogu izazvati upalu pluća.
Vodite računa i o higijeni kašljite i kišiti u maramice i često perite ruke.
Ukoliko infekcija herpesa izbije na ustima, što je češći slučaj, redovno perite ruke nakon doticanja usta.
I što je najvažnije: Tretirajte prljavo rublje kao da ste upravo kopali po smeću i perite ruke nakon diranja istog.
Ako pri ruci nemate maramice, bolje je usta i nos prekriti podlakticom nego dlanom. Perite ruke učestalo sapunom i tekućom vodom, posebno prije jela i poslije kihanja, kašljanja ili ispuhivanja nosa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com