Njegovu lubav Perzefonu odigrala je Rosario Dawson, a na filmu se još pojavljuju Atena (Melina Kanakaredes iz serijala CSI: New York) i Posejdon (Kevin McKidd iz genijalnog Rima).
Njegovu lubav Perzefonu odigrala je Rosario Dawson, a na filmu se još pojavljuju Atena (Melina Kanakaredes iz serijala CSI: New York) i Posejdon (Kevin McKidd iz genijalnog Rima).
Demetra je s vrhovnim bogom Zeusom imala kćer Perzefonu, a on ju je htio udati za svoga brata Hada, no Demetra je htjela svoju kćer zauvijek zadržati pored sebe.
Svaka sličnost s osobama i pojavama u ovoj knjizi namjerna je, a to se napose odnosi na Demetru, božicu žitnoga klasa i mrtvoga zrna u zemlji, kao i kćer joj Koru Perzefonu.
Tako je Markus Sittikus von Hohenems preimenovao dvorac iz Altenau u Mirabell, Paris Lodron dodao je palače i vrtove, fontane te kipove iz grčke mitologije Eneju, Herkula, Anateja, Plutona, Perzefonu, Parisa i Helenu.
Kad je na mjestu budućega svetišta izronio iz zemlje da ukrade mladu Perzefonu, bog mrtvih, Had, nije skužio da je uz djevojku s njim u zemlju potonulo i nekoliko svinja.
Doduše, Had nije samo ime mjesta, već i ime njegova kralja, a taj kralj ljubi Perzefonu kako to samo zagrobni bogovi mogu
Na to je Zeus naredio Plutonu da Perzefonu vrati majci, no on se nije želio od nje rastati, te je našao kompromis: Perzefonu je vratio majci (tada se vraćaju godišnja doba: proljeće i ljeto), no nakon nekog vremena je Perzefona postala nostalgična za Plutonom i periodično je odlazila Plutonu.
Oteo je Demetrinu (boginja zemlje, ratarstva, plodnosti i žita) kći Perzefonu i odveo ju u podzemlje.
Demetra je Zeusu rodila kćer Perzefonu.
a) išetali su iz podzemlja i živjeli sretno i zadovoljno b) Orfeo se predomislio c) Euridika se okrenula, a ne Orfeo d) Orfeo se zaljubio u Perzefonu e) ne razlikuje se
Kad je već došao trenutak da napusti svijet živih i pođe u Hadovo carstvo, dok ga je Perzefona, uzbuđena njegovom ljepotom, već vukla prema podzemnom svijetu, pojavila se uplakana Afrodita i nasrnula na Perzefonu, udarajući je i čupajući joj kosu.
Videći to, Zeus naredi Hadu da majci vrati Perzefonu i da pripazi da Perzefona ništa ne jede.
U Hadu Sizif pronađe Perzefonu kraljicu Hada i počne joj kukati i plakati i naricati kako mu je žena okrutna i nije prinjela žrtvu bogovima povodom njegove smrti.
Demetra, božica ratarstva i plodnog tla, je sakrila kćer Perzefonu (začetu sa Zeusom) u špilju kako bi ju zaštitila od ljubomorne Here.
U drugoj inačici mita, Hekata je spasila Perzefonu.
Na njih su Demetra i Afrodita protjerale četiri sirene Aglajofonu (Jasnoglasnu), Telksiepiju (Zamamnu), Pisinoju (Umiljatu) i Molpu (Raspjevanu), pretvorivši ih u čudovišna bića sa sovinim tijelima, krilima, kandžama i ljudskim glavama, kaznivši ih jer nisu pazile na Perzefonu kad ju je ugrabio Had.
Pirit je izabrao Perzefonu, Hadovu ženu.
S Tezejevom majkom, Etrom, otišli su u Had oteti Perzefonu.
Povodeći se tom logikom, Koru bi predstavljala histarska Eja, Perzefonu Trita, a Hekatu Histrija.
Često su ga prikazivali kao jedinog boga koji može ulaziti i izlaziti u Had bez ograničenja, uz Hada i Perzefonu.
Poslije su peršin povezivali uz Perzefonu koja je vodila mrtve duše i podzemni svijet Had, ukrašavajući grobove peršinom.
Dok je bio u podzemlju, Heraklo je oslobodio Tezeja koji je tamo bio zatvoren jer je pokušao oteti Hadovu Perzefonu.
Ovo tuče i perzefonu, what a debut
Zbog toga je smislio otmicu i dok se Perzefona igrala sa nimfama zemlja se brzo otvorila i progutala Perzefonu.
Uz Psiho, Artemidu, Perzefonu, Hada, Psihu i Laru te ekipu iz plastičnog Olimpa čiji temelji vole da plešu ples po žici.
Kad govorite o lošem raspoloženju s dolaskom zime, to me podsjeća na mit o Demetri, koja je, nakon što joj je bog podzemlja Had oteo kćer Perzefonu, pala u depresiju.
Gubitkom arhetipa boginje, svijet je izgubio mudru i saosjećajnu majku, koja aktivno štiti svoju djecu, kao sto je grčka boginja Demetra štitila svoju božansku kćerku Perzefonu, kada ju je mračni Had oteo i poželio zadržati u podzemlju
Jer našla je svoju izgubljenu Perzefonu.
Kao što Had vraća Perzefonu svakog proljeća na površinu kako bi je majka, Demetra, ponovno vidjela i svojom radošću oplodila zemlju, tako se i Perunu vraća njegova supruga koju je Veles oteo
Rucka i Dannyja Staplesa, kao i ranija generacija pod utjecajem Frazerova The Golden Bough (Zlatna grana), interpretiraju boginje Demetru " majkom ", Perzefonu " kćeri ", a Hekatu " staricom ", kako su shvaćali i sami Grci, kao tri aspekta nekadašnje Velike Božice, koja bi se mogla identificirati kao Reja ili kao sama Geja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com