Točno kao sat prošao je meteorski " pljusak " Perzeidi.
Točno kao sat prošao je meteorski " pljusak " Perzeidi.
Naziv »Perzeidi« označava da meteorski roj ima svoje izvorište, tzv. radijant, u smjeru zviježđa Perzej koje se na početku večeri nalazi nad sjeveroistočnim horizontom, a tijekom noći se penje sve više na nebo i upravo oko tog zviježđa je najzanimljivije područje za promatranje
Perzeidi su, uz Geminide, meteorska kiša koja najviše može varirati iz godine u godinu.
Perzeidi su vidljivi od 23. srpnja do 22. kolovoza, međutim kiša doseže maksimum između 11. i 13. kolovoza.
Perzeidi su ustvari ostaci prastarog kometa čija se putanja jednom godišnje presreće sa Zemljinom.
Perzeidi, u narodu poznati kao Suze svetog Lovre, vidljivi su svake godine oko 10. kolovoza, datuma kad se obilježava taj katolički svetac, a ove su godine najvidljiviji u noći s 11. na 12 te 12. na 13 kolovoza.
Radijant " nizi " vide se samo Perzeidi koji idu prema " gore ".
Ah ti perzeidi... vidio sam najviše 2 na noč i to slučajnim opažanjem za vedrih noći Možda da sam gledao u smjeru njihovog radijanta: misli:
Sredinom ovog mjeseca, osobito 12 na 13 kolovoz, možemo vidjeti meteorski potok Perzeidi.
Perzeidi se vide na nebu kada Zemljina putanja sijece putanju potoka perzeida.
Članovi AAD-a su u kolovozu 2008. godine na području Sportsko rekreacijskog centra Platak, pokušal po prvi put putem radio signala detektirati meteorski roj pod nazivom Perzeidi.
Svake godine sredinom kolovoza noćno nebo oživi na poseban način: stižu Perzeidi.
Kada se Perzeidi opet sakupe jedne mračne noći da gledaju u zvijezde, više ga neće biti s njima, ali svaki put kad budu pogledali u nebo, sigurno će tamo ugledati i njega.
Hrvatska meteorska mreža i Križevačka astronomska udruga " Perzeidi " izvijestili su danas novinare o rezultatima potrage za ostatcima svemirske tvari, koja je noću između 4. i 5. veljače pala u okolici Križevaca.
Perzeidi su ustvari dijelovi kometa Swift-Tuttle i većina ih nikad ne udari o Zemlju, a ako se to dogodi onda se nazivaju meteoritima.
Meteorski potok Perzeidi ove su godine izuzetno dobri za promatranje.
Perzeidi su najjača godišnja meteorska kiša.
Križevačka astronomska udruga Perzeidi pripremila je novo predavanje, o orijentaciji pomoću zvijezda pod otvorenim nebom.
Perzeidi, najpoznatiji meteorski potok, ove godine imati će maksimum 12. kolovoza oko 12 sati, što znači da se u ovom nebeskom spektaklu može uživati dvije noći, 11./12. i 12./13. kolovoza
Perzeidi nastaju raspadanjem kometa 109 P/Swift-Tuttle prilikom njegovog prolaska pored Sunca, a nama su vidljivi jer ti komadići kometa izgaraju u gornjim slojevima atmosfere.
Perzeidi su ime dobili po tome jer se čini da dolaze iz sazviježđa Perzeja.
Perzeidi imaju tendenciju ne padati kad ih gledaš.
Prema prognozi koju je izdala Međunarodna organizacija za meteore (IMO), meteorski roj Perzeidi ove će godine svoj maksimum imati 12.08. između 11:30 i 14:00 GMT a predviđena ZHR aktivnost je oko 100 meteora na sat.
Da bi stigli na vrijeme oko 21:15 Antun Martinović (Perzeidi) i Josip Mesaroš (AD Kumova Slama) slagali su svoje teleskope i na naše iznenađenje ljudi su već počeli dolaziti tako da smo i krenuli ranije s promatranjem.
Vođeni informacijom poznatog astronoma Korada Korlevića iz Zvjezdarnice u Višnjanu kako je u noći sa 4. na 5. veljače na području Križevaca pao meteorit, članovi tamošnje astronomske udruga Perzeidi uspjeli su u obližnjem selu Majurcu pronaći 292 grama težak crni grumen.
Danas već svi znamo da su Perzeidi poznatiji kao Suze Sv. Lovre - godišnje kiše meteora koje su najuočljivije upravo sredinom kolovoza.
Iako su perzeidi vidljivi od 23. srpnja do 22. kolovoza, vrhunac kiše meteora bit će između 11. i 13. kolovoza.
Naravno da nećemo zaboraviti spomenuti meteorski roj PERZEIDI (suze sv. Lovre) koji će biti u fazi najveće aktivnosti 13.08. ujutro, međutim upravo istu noć je Mjesec u fazi uštapa, pa će nam njegovo blještavilo uvelike onemogućiti promatranje zvjezda padalica.
Naime, ovih dana su vidljivi Perzeidi i tim povodom 12. kolovoza organizirati ćemo motrenje noćnog neba i meteora.
Meteorski potok Perzeidi nastali su raspadom repatice Swift-Turttle u niz sitnih komada leda i kamenčića.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com