Maksimilijan Petraš je umro 24. kolovoza 1724. Zadnje godine života proveo je kao penzionirani general u Moravskoj.
Maksimilijan Petraš je umro 24. kolovoza 1724. Zadnje godine života proveo je kao penzionirani general u Moravskoj.
Uklonjena je i slika Bezgrešne koju je darovala barunica Petraš.
Predstojnik cerničke rezidencije Paunović odlično je izvršio povjerene mu zadatke: 1. Kupio je tri rezidenciji susjedne potkućnice radi proširenja gradilišta. 2. Od cerničke vlastelinke udovice barunice Marije Ane Petraš ishodio je dozvolu i za spomenuto proširenje gradilišta i za samu gradnju: quae fundum pro extruenda nostra Ecclesia et Conventu liberaliter concessit. 3. Od iste barunice dobio je za budući samostan vrt s obavezom odslužiti za barunicu 100 svetih misa i vrlo prostran šljivik.
ANTONIJA OSOJNIK PETRAŠ Općenita analiza kolektivnih ugovora
Jedini obol Petraševih za spomenutu drvenu crkvu bio je dar generalice Petraš.
Ukrasnu odjeću od brokata, izvezenog zlatom i srebrom, načinila je za taj kip generalica Petraš. Još i danas se dogodi da koja bakica, ugledavši kip ili sliku Majke Božje, pita svećenika: je li to Mlada Nedjelja.
Maksim Mrvica, Tonči Huljić, Alka Vuica Petraš Grašo, Anica Kovač... samo su neki od njih koji su bili na predstavljanju nove kolekcije.
Tvrđavu je potom djelomično dao obnoviti barun Maksimilijan Petraš.
Na suprotnoj strani, očito za njih previsoke mreže, igrali su Riječani: Zaverski, Kraljević, Pilepić, Petraš, Benić i Fazlić u pojedinačnim igrama te parovi Kraljević i Zaverski, Petraš i Pilepić te Benić i Fazlić.
Izradu kipa platila je barunica Marija Ana Petraš, udovica generala Maksimilijana Petraša, koji je bio zapovjednik osječke Tvrđe.
Na sjednici je utvrđen prijedlog za članove prvostupanjskog Suda časti HOK-a prema kojem će i u narednom četverogodišnjem mandatu biti Mirko Petraš, odvjetnik iz Virovitice, Josip Perković, vlasnik zlatarskog obrta iz Slatine i Milan Došen, vlasnik obrta za obradu metala iz Virovitice.
Sport je režirao Željko Petraš, dok je za snimanje kadrova zadužen Zoran Lučić.
Danas su obojica treneri u Tenis klubu " Kvarner ", Pađen Ceroviću, Petraš Timni Tičić...
Samo da mu se tkogod nasmije kad zaurla, Petraš Miokovac odmah vadi kuburu ili handžar pa srće, da ih je i dvadeset protiv njega.
Ovog se puta kao najbolji ribolovni znalac pokazao Bruno Paulasini KŠR Uljanik veterani, slijedi Kazimir Pavletić - Bunarina d. o. o. i Svetislav Petraš također KŠR Uljanik veterani.
Na nov način pokazano je ono što je Batula Petraš davno rekao: Za pametnog čovjeka svaki je rat unaprijed izgubljen.
Slijede Bruno Paulasini i Svetislav Petraš - KŠR Uljanik Veterani koji su ulovili 12,93, te Vlado i Petra Matošević - Uljanik Tesu d. d. s ulovljenih 11,29 kilograma ribe.
Ilijin otac Petraš ipak je nakon nekog vremena došao u mlin da se dogovore za vjenčanje.
Kužni pil potječe iz 1729. godine, a dala ga je podići Marija-Ana Petraš, kći Stephana von Beckersa i udovica baruna Maksimilijana Petraša, zapovjednika Osijeka.
Najstarija Katičina kći Ivana Petraš završila je srednju školu i čeka posao.
Na ulicama se može sresti nekoliko mladih ljudi a ostali su stariji«, kaže Ivana Petraš.
Osječki spomenik Presvetog Trojstva povezuje se s običajem postavljanja zavjetnih spomenika u vrijeme epidemija kuge, posebno čestih u doba baroka odnosno tijekom 17. i 18. stoljeća.Spomenik je 1729. - 30. godine podigla barunica Marija Ana Petraš, udovica generala Petraša, zapovjednika osječke tvrđave, o čemu svjedoči natpis na postolju pila.
Program je vodila osječka Petrovaradinka Ana Kiš i u pauzama čitala pjesme književnika Branimira Cakića Tomlekina iz Hrtkovaca, kao i Martina Petraš koja je čitala pjesme podravskih pjesnika.
Iza ovog je oltara slika Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije s crvenom ramom, prenesena iz stare crkve, postavljena na stup crkve sa svojim zavjesama (cum suis ciratis), poklon preuzvišene gospođe Petraš.
U prvi temeljni kamen stavljene su s imenom presvijetlog gospodina baruna Josipa Petraš relikvije svetog Pacifika Mučenika.
Kao zavjetni spomenik " da se Bog smiluje i da odvrati kugu koja je harala u Osijeku i u cijeloj Slavoniji " dala je izgraditi barunica Dorotea Petraš, udovica osječkog generala Maksimilijana Petraša, preminulog u epidemiji kuge u Osijeku 1728. godine.
Dala ga je izraditi 1729. - 1730. godine Marija Ana Petraš, supruga zapovjednika osječke tvrđave, o čemu svjedoči natpis na postolju.
Ovaj put ne ide ni Joško, ni Petraš, ni Avram... govorili mu, pa je bolje da ostaneš i ti
Prvi učitelj osječke pučke škole u Tvrđi je David Heimb. 1712. (1. kolovoza) Službeno je započela gradnja barokne Tvrđe. 1712. (26. listopada) General Maksimilijan Petraš položio temeljni kamen za izgradnju osječke krunske utvrde preko Drave. 1713. (7. ožujka) Hrvatsko-ugarski kralj Karlo V. odobrio je Gornjem gradu održavanje dva godišnja sajma, i to na blagdan Sv. Florijana i Sv. Sebastjana. 1729. (23. ožujka) Gradski magistrat primio obavijest da se dopušta osnivanje Niže latinske škole u isusovačkoj rezidenciji u Tvrđi 1729. Nakon velike pogibeljne epidemije kuge u kojoj je stradao i general Petraš njegova je supruga dala izgraditi Zavjetni pil na glavnom tvrđavskom trgu da se kuga više ne vrati u Osijek. 1735. (22. siječnja) Odlukom generalnoga komesara franjevačkoga reda osječki franjevci su dobili pravo osnivanja Teološkoga studija u Tvrđi pod nazivom Generalni studij prvog stupnja u franjevačkom redu. 1738. (11. svibnja) Baroknu gornjogradsku župnu crkvu Sv. Petra i Pavla posvetio Ostrogonski biskup Sigismund Bereny. 1745. (18. srpnja) Carica Marija Terezija je prema svom obećanju obnovila slavonske županije.
Vrijeme nas je poslužilo, imali smo sunce što je zaista bilo jako teško i zamisliti da ćemo moći snimati ljetnu pjesmu u siječnju, kazao je Petraš kojem je ovo inače četvrta suradnja s Bepom Matešićem, a ona će se, kaže i nastaviti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com