Gradonačelnik ili zamjenik Gradonačelnika se izjašnjava o podnesenim amandmanima na akte čije je on predlagatelj.
Gradonačelnik ili zamjenik Gradonačelnika se izjašnjava o podnesenim amandmanima na akte čije je on predlagatelj.
Drugo čitanje zakona obuhvaća raspravu o tekstu konačnog prijedloga zakona, stajalištima radnih tijela, raspravu o podnesenim amandmanima, odlučivanje o amandmanima i donošenje zakona.
Predstavnik Vlade, nazočan sjednicama Sabora i radnih tijela Sabora, sudjeluje u njihovu radu, iznosi stajališta Vlade, daje obavijesti i stručna objašnjenja, izjašnjava se o podnesenim amandmanima ako je za to ovlašten, te obavještava Vladu o stajalištima i mišljenjima Sabora, odnosno radnih tijela.
(1) Rasprava o točki dnevnog reda obuhvaća uvodno izlaganje predlagatelja, iznošenje mišljenja nadležnog radnog tijela te raspravu o prijedlogu akta prema redoslijedu kojim se vijećnici javljaju za raspravu. (2) Na prijedlog predsjednika Gradskog vijeća o dvije ili više točaka ili podtočaka utvrđenog dnevnog reda može se provesti objedinjena rasprava s time da se glasuje o svakoj točki odnosno podtočki pojedinačno. (3) U tijeku rasprave predlagatelj akta ima pravo dobiti riječ radi davanja objašnjenja, iznošenja mišljenja, izjašnjavanja o iznesenim primjedbama i podnesenim amandmanima te odgovarati na postavljena pitanja. (4) Gradonačelnik ima pravo dobiti riječ u tijeku rasprave o aktu i kada on nije predlagatelj.
Ako u raspravi o podnesenim amandmanima predsjednik ili član Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav upozori na njihovu suprotnost s odredbama Ustava Republike Hrvatske, sjednica Sabora će se prekinuti dok Odbor ne dostavi svoje mišljenje.
Članak 40. Rasprava o prijedlogu odluke u Vijeću obuhvaća uvodno izlaganje predlagatelja, raspravu o prijedlogu, o stajalištima radnih tijela i o podnesenim amandmanima.
O prijedlogu državnog proračuna provodi se jedinstvena rasprava u načelu, pod razdjelima i o podnesenim amandmanima.
O proračunu u cjelini i podnesenim amandmanima ne može se glasovati prije nego proteknu tri dana od dana rasprave.
Rasprava o prijedlogu odluke ili drugog akta na sjednici Vijeća obuhvaća izlaganje predlagatelja ili izvjestitelja radnog tijela, raspravu o prijedlogu i podnesenim amandmanima.
Predlagatelj akta ima pravo uzimati riječ u tijeku rasprave, davati objašnjenja, iznositi svoja mišljenja i izjašnjavati se o podnesenim amandmanima, te o danim mišljenjima i primjedbama.
(5) Odbor za financije podnosi izvješće koje upućuje predsjedniku Gradske skupštine i gradonačelniku u kojem su sadržana i njegova stajališta o mišljenjima, primjedbama i prijedlozima te o podnesenim amandmanima drugih radnih tijela.
Gradonačelnik, u slučajevima kada je predlagatelj akta kojeg donosi Vijeće, može odrediti izvjestitelja koji će na sjednici Gradskog vijeća obrazložit te po potrebi dati stručno objašnjenja prijedloga odnosno koji će se u njegovo ime izjasniti o podnesenim amandmanima.
Predstavnik župana sudjeluje na sjednicama Skupštine i radnih tijela u raspravama o prijedlozima koje podnosi župan, iznosi i obrazlaže prijedloge i stajališta župana, stručna objašnjenja, te se izjašnjava o podnesenim amandmanima, ako ga je za to ovlastio župan.
Iznimno, ako se većina nazočnih zastupnika s tim složi, ovlašteni predlagatelj može podnijeti amandman na konačni prijedlog zakona do odlučivanja o podnesenim amandmanima na sjednici.
U tijeku rasprave o tekstu konačnog prijedloga zakona raspravlja se o prijedlogu po dijelovima, glavama, odnosno odjeljcima, člancima te o podnesenim amandmanima.
(3) Drugo čitanje obuhvaća raspravu o materijalu iz stavka 2. ovoga članka, izvješću gradonačelnika o rezultatima provođenja prethodne rasprave i podnesenim amandmanima ovlaštenih podnositelja te donošenje proračuna, programa i odluke o izvršavanju proračuna.
Predlagatelj zakona nakon uvodnog izlaganja ima pravo zatražiti riječ u tijeku cijele rasprave, davati objašnjenja, iznositi svoja mišljenja i izjašnjavati se o podnesenim amandmanima i o izraženim mišljenjima i primjedbama.
(1) Predlagatelj odnosno predstavnik kojeg on odredi ima pravo, kad zatraži riječ, u tijeku rasprave davati objašnjenja, iznositi svoje mišljenje i izjašnjavati se o podnesenim amandmanima te iznesenim prijedlozima, primjedbama i mišljenjima.
(2) Gradonačelnik je dužan u izvješću iz stavka 1. ovoga članka navesti što je prihvaćeno iz prethodne rasprave, razloge zbog kojih pojedina mišljenja, stavovi i prijedlozi nisu prihvaćeni te se očitovati o podnesenim amandmanima radnih tijela.
Žao mi je što se ne vodi statistika o podnesenim amandmanima te o diskusijama po amandmanima, posebno o amandmanima na proračun.
Vlada se tek treba očitovati o podnesenim amandmanima.
Nakon završene rasprave najprije se glasuje o podnesenim amandmanima, redoslijedom kako su podneseni, odnosno redom prema člancima određene odluke na koju su amandmani podneseni, o čemu odlučuje predsjednik Vijeća
Odbor se izjasnio o podnesenim amandmanima prema pregledu amandmana kako slijedi:
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com