Najveći dio istočnog zida prekriva Poklonstvo kraljeva.
Najveći dio istočnog zida prekriva Poklonstvo kraljeva.
Više od 3000 njegovih platana obuhvaćaju religiozne prizore (" Posljednji sud ", " Skidanje s križa ", " Poklonstvo kraljeva "...), mitologiju i antičke legende (" Bitka Amazonki ", " Venera ", " Parisov sud "...), povijesno-alegorijske sadržaje (ciklus o francuskom kralju Henriku IV. i Mariji Medici), lovove (" Lov na tigrove i lavove "...), žanr-prizore, pejsaže i portrete (najzrelija ostvarenja).
Iz venecijanskog seicenta je i ograda duž pjevališta s orguljama rezbarena u obliku pozlaćenih kasetona sa tri duguljasta platna koja prikazuju« Susret na zlatnim vratima »,« Rođenje Marijino »,« Uznesenje Bogorodičino »i« Poklonstvo kraljeva ».
Jedina mu je potpisana slika Krist između sv. Jerolima i sv. Augustina (Galerija Estense u Modeni), a drugo su mu sigurno djelo dijelom očuvane zidne slike u klaustru samostana sv. Justine u Padovi s prizorima iz života sv. Benedikta, koje je radio između 1489. i 1494. Pripisuju mu se mnoga druga djela, npr. niz slika iz života sv. Antuna Opata (Galerija Doria Pamphili u Rimu), Poklonstvo kraljeva (Louvre), Pad sv. Pavla (Verona), Uhićenje Kristovo (zbirka Borromeo u Milanu), alegorijski Trijumfi (British Museum), Alegorija (Christ Church u Oxfordu), zatim sitnoslikarije u Ufficiolo della Vergine iz 1469 (knjižnica samostana u Montecassinu), u kodeksu Pult. 53.2 (Laurentiana u Firenci), u mlet. inkunabuli iz 1483 (knjižnica Pierpoint Morgan u New Yorku).
Sliku Poklonstvo kraljeva iz 1660. godine, koja je bila sastavni dio oltara kapelice Sveta tri kralja kraj Novigrada Podravskog pronašao je tridesetih godina prošlog stoljeća povjesničar Blaž Mađer, i to ugrađenu u vrata koca svog sumještanina.
Naslikani su prizori mariološkoga i kristološkoga ciklusa, sveci, Ples mrtvaca, Prvi grijeh, Kolo sreće i Poklonstvo kraljeva.
Tako je Paviljon 5 bio uređen reprodukcijama četiriju oltarnih slika Navještenje, Poklonstvo pastira i kupanje Krista djeteta, Rođenje i poklonstvo kraljeva, Bijeg u Egipat iz crkve Svete Nediljice iz 11. st.
Od sakralnog slikarstva još se ističu oltarna slika gl. oltar Poklonstvo kraljeva iz 1729. g. i slika Sv. Elizabete, nepoznati slikar iz 1735. g.
Dramski dio programa prikazanog večeras vratio nas je na kraj 19. stoljeća, u Trnavu, u dom slavonske obitelji koja ispraća od kuće sina, carskoga ' ' soldata ' ', dok njemački slikar Seitz ' ' uzima ' ' njegovu lijepu suprugu Mariju kao inspiraciju za lik Madone na freski ' ' Poklonstvo kraljeva ' ' koju je oslikao u apsidi đakovačke katedrale.
U Kraljevoj Sutjesci čuva se dio gotičkog krilnog oltara sa slikom " Poklonstvo kraljeva " na jednoj, a " Kristove muke " na drugoj plohi.
Unutar crkve mogu se vidjeti zidne slike Poklonstvo kraljeva te Navještenje.
U njoj su ostatci got. zidnih slika nepoznatoga pučkog majstora (oko 1400) na sjev. zidu (očuvano je samo Poklonstvo kraljeva) s glagolj. grafitima iz XV XVI.st.
To su: Portret plemića, Georgiusa Palme, ulje na bakarnoj ploči s kraja 16. stoljeća; Sv. Katarina, ulje na tkanini mletačkog slikara iz druge polovice 16. st.; Bogorodica s djetetom, malim Ivanom Krstiteljem i anđelima, pripisuje se Leandru Bassanu koji je živio od 1557. do 1620. djelovao je u Veneciji; Poklonstvo kraljeva, uljana boja na drvu, pripisuje se Bonifaciu de ' Pitati iz prve polovice 16. st.; Sv. Obitelj, uljana boja na drvu mletačkog slikara iz sredine 16. st.; Zaruke sv. Katarine, uljana boja na drvu mletačkog slikara iz sredine 16. st.; Sv. obitelj sa sv. Jeronimom, Francesca Bissola, ulje na drvenoj ploči iz prve polovice 16. st.; Bitka kod Lepanta 1571., bakropis Bonifacia Natalea (Nadal) iz 1572.; Bogorodica s djetetom, pripisuje se krugu sljedbenika Calista Piazze, slikara iz Lodija čija je aktivnost zabilježena između 1524. i 1562. godine; Bogorodica s djetetom, polikromirana skulptura nepoznata majstora
Fiskovića na pretpostavku da se prikaz sastojao od tri sukcesivna prizora: Rođenje, Poklonstvo pastira i Poklonstvo kraljeva.
Na jednom od zidova je oslikano i Poklonstvo kraljeva u kojem se mudraci s istoka idu pokloniti novom kralju.
Sačuvale su se samo na sjevernom i u malom fragmentu na zapadnom zidu, a prikazuju Poklonstvo kraljeva, Posljednju večeru, Molitvu na Maslinskoj gori, Poljubac Judin, Krista pred Pilatom, Bičevanje Kristovo i sv. Jurja.
Zapadni i južni zid prekriva u dva pojasa Kristova pasija, na sjevernom zidu se nalazi Pohod i Poklonstvo kraljeva, a na zidu slavoluka još stoje ostaci Navještenja Mariji.
U crkvi sv. Antuna iz 15. st. nalaze se Bogorodica s djetetom i svecima Bartolomea Vivarinija (1440. 1499.), Sv. Franjo Bernarda Strozzija (1581. 1644.), Sv. Ivan Krstitelj Lattanzia Querene (1768. 1853.), Poklonstvo kraljeva Francesca Hayeza (1791. 1882.), Sv. Grgur Francesca del Cosse (1435. 1477.) i Duše u čistilištu F.
Fučić), po mnogim podudarnostima u radu, da je također bio autorom ciklusa fresaka u crkvi sv. Kvirina u Jasenoviku, od kojih je očuvana velika kompozicija Poklonstvo kraljeva i lik sv. Antuna, zatim oltarne slike na zidu župne crkve sv. Petra i Pavla u Vranji.
Shodno tradiciji kraja iz kojeg dolaze te osobnom viđenju izložili su poznate prikaze Božića u kojima se prepoznaju tri najpoznatije teme Božićnog ciklusa Navještenje, Rođenje i Poklonstvo kraljeva.
Čine ga odabrani prizori iz Kristova života, od Božića do Uskrsa: Rođenje, Poklonstvo Kraljeva, Poklonstvo nevine dječice, Mali Krist poučava u hramu, Posljednja večera, Raspeće i Uskrsnuće.
Na glavnom oltaru iz 1654. nalazi se barokna slika Poklonstvo kraljeva; iz iste godine je natpis nad sakristijskim vratima.
Na glavnom oltaru sv. Aurelija nalazi se barokna kompozicija Poklonstvo kraljeva, a na vratima sakristije je natpis s godinom 1654. i imenom župnika Grgura Maurovića.
Djeca Dječjeg foruma DND Kutina u prekrasnim kostimima koje je izradila gospođa Nada Grabušić-Ajazaj, iz ateljea Angelina, odigrala su uprizorenje Svete obitelji, rođenje Isusa i poklonstvo kraljeva... Uz djecu je prigodnim pjesmama nastupio i crkveni pjevački zbor pod vodstvom gospođe Valerije Gračaković.
Brojni likovni prikazi teme " Poklonstvo kraljeva ", od kasne antike do baroka, to potvrđuju.
Zidna slika na sjevernom zidu prikazuje Poklonstvo kraljeva i smatra se jednim od starijih prikaza te teme u Istri.
Zbirka sadržava vrijedne slike, i to tempere na drvu, među kojima je najstarija Poklonstvo kraljeva iz 15./16. st., te nekoliko radova iz 17. st. i 18 st.
XV.st. (prizori iz Muke Kristove, Poklonstvo kraljeva i Posljednji sud).
U londonskoj galeriji Dulwich slika koja je donedavno smatrana djelom nepoznatog autora sada je atribuirana kao Poklonstvo kraljeva Bartolomea Estebana Murilla.
U njoj su sačuvane zidne slike (oko 1430: Poklonstvo kraljeva, sveci, skica Navještenja).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com