Moskovska novinarka Politkovskaja ubijena je ispred stana koji je iznajmljivala u ulici Ljesnaja, u širem centru Moskve, vraćajući se iz trgovine.
Moskovska novinarka Politkovskaja ubijena je ispred stana koji je iznajmljivala u ulici Ljesnaja, u širem centru Moskve, vraćajući se iz trgovine.
On je navodno telefonom priopćio ubojici da Politkovskaja dolazi kući, dok je po tvrdnjama istražnih tijela njegov brat također pratio novinarku i pred njezinu kuću dovezao ubojicu.
Ana Politkovskaja bila je poznata novinarka lista Novaja gazeta, vrlo kritična prema politici ondašnjeg ruskog predsjednika, sadašnjeg premijera Vladimira Putina, te osobito prema ruskoj politici u Čečeniji.
U medijima se mnogo govorilo da iza ubojstva stoji moćni proruski čečenski političar Ramzan Kadirov, predsjednik sadašnje proruske administracije, kojega je Ana Politkovskaja u brojnim svojim člancima kritizirala i napadala, a koji joj je navodno prijetio.
Spominjalo se u tom kontekstu čak i ime bivšeg ruskog oligarha Borisa Berezovskog, protivnika Vladimira Putina, koji je napustio Rusiju i sada živi u Londonu odakle stalno kritizira Putina. Ubojica je čekao da Ana Politkovskaja stigne kući, ušao za njom u stubište zgrade i ubio je sčetiri metka. Sigurnosne kamere snimile su ubojicu, mršavog muškarca u dobi od dvadesetak godina.
Ubojstvo poznatog odvjetnika i mlade novinarke, koja je objavila niz članaka o porastu rasizma i ultranacionalizma u Rusiji, prouzročilo je šok u toj zemlji, jednak onom kad je 2006. u svom stanu ubijena Anna Politkovskaja, istraživačka novinarka istog lista koja se specijalizirala za Čečeniju i kršenju ljudskih prava na tom području, i Markelova klijentica.
U Beču je Politkovskaja napisala knjigu.
Ana Politkovskaja, novinarka ruske oporbe poznata po svom radu u Èeèeniji, ušla je u petak poslijepodne u kazalište Dubrovka u kojoj èeèenska gerilska skupina drži više stotina talaca.
Uz to, Estemirova je bila dobitnica nagrade švedskog parlamenta ' Pravo na živote ' 2004. godine, medalje Europskog parlamenta ' Robert Schuman ' 2005. te prva dobitnica nagrade Europske unije ' Ana Politkovskaja '.
Ruska novinarka Anna Politkovskaja, ubijena je prije dvije godine, 7. listopada 2006., u hodniku zgrade u kojoj je živjela s pet hitaca iz pištolja, a profesionalni ubojica koji je to učinio nikad nije otkriven.
Politkovskaja je postala simbolom novinarske žrtve za istinu, a zbog svog pisanja bila je trovana, zastrašivana i na kraju, u 48. - oj godini života, na rođendan svog protivnika Putina i ubijena.
Sudbinu vrlo sličnu Starovoitovoj doživjela je i novinarka Ana Politkovskaja, koja je 2004. objavila knjigu Putinska Rusija ", a 7. listopada 2006. ubijena je na stubištu svoje stambene zgrade u Moskvi.
Ironično komentirajući optužbe na račun Gesseničine paranoje ", Applebaumova kaže da je i Politkovskaja zacijelo bila jedan od takvih teoretičara urote koji smišljaju nevjerojatne priče o korupciji, mafiji i terorizmu " pod okriljem države.
Politkovskaja je ubijena u Moskvi dok je izlazila iz kabine dizala u svojoj zgradi u Lesnoj ulici, gdje je živjela kao podstanarka.
Politkovskaja Putinska Rusija Sysprint, 140 kn
Oštra kritièarka politike Kremlja, Politkovskaja je bila poznata na Zapadu po zauzimanju za ljudska prava u Èeèeniji gdje su se ruske snage od 1994. godine vodile dva rata protiv tamošnjih pobunjenika. [ Reuters/Hina ]
Politkovskaja je svojedobno napisala da su ljudi u Rusiji sami odgovorni za prirodu Putinova režima koji naziva terorizirajuæim poretkom koji uništava protivnike i tretira narod kao stoku.
Politkovskaja je 2004. godine dobila nagradu Ulysses za najbolju europsku novinsku reportažu, a godinu dana kasnije nagradu Leipzig za slobodu medija.
ANA POLITKOVSKAJA u novinama je najviše pisala o stanju ljudskih prava u Rusiji Sve to nije ju pokolebalo pa je i dalje pisala sve oštrije o situaciji u Čečeniji.
Tužiteljstvo je optužnicu ponajviše dokazivalo ispisima telefonskih poziva među optuženicima, jer se na temelju analiza baznih stanica mobilnih telefona moglo vidjeti da su neki od njih bili u blizini mjesta zločina kad je Ana Politkovskaja ubijena.
U nezavisnom dnevnom listu Novaja Gazeta, u kojemu je Anna Politkovskaja surađivala od 2002. do 2006. godine i koji je pisao o pokoljima civila u Čečeniji, o mučenjima zarobljenika, skrivenim istinama pokolja u moskovskom kazalištu Dubrovka i u osnovnoj školi u Beslanu čak troje novinara platilo je životom zbog pisanja o neugodnim istinama »demokratske« Rusije.
Nakon Igora Dominikova (2000.) i Jurija Ščekočihina (2003.), Politkovskaja je treći ubijeni novinar ' Nove gazete ', a od dolaska Putina na vlast 2000. godine, ona je dvanaesti ubijeni ruski novinar.
Ana Politkovskaja, jedna od rijetkih ruskih novinarki koja je nastavila pokrivati sukob u Èeèeniji i osuðivati kršenja ljudskih prava Èeèena, ubijena je 7. listopada 2006. u predvorju svoje zgrade u Moskvi.
Politkovskaja kroz slučajeve mladih vojnika poginulih na bojištima za ideale ruske države uvodi u priču o moći politike i nemoći običnog naroda.
Kommersant navodi da je Politkovskaja imala određene razmirice s Berezovskim i Zakajevom, ali ne navodi detalje.
Ana Politkovskaja rodila se 1958. u New Yorku, gdje su njezini roditelji ukrajinskog porijekla radili kao diplomati u sovjetskoj misiji pri UN-u.
Ana Politkovskaja bila je utjecajna ruska novinarka, dopisnica« Novaje Gazete »i istaknuti borac za ljudska prava.
Politkovskaja je u svojim člancima jasno pokazala koga smatra odgovornim za terorističke napade i za ratni pokolj u Čečeniji.
Ali opet nije u nas stanje kao u Ruskoj federaciji, Politkovskaja i ini tamo ostaju i bez glave, al teme i konotacije jesu druge ali.
U njegovoj zemlji nekažnjeno se ubijaju novinari koji istražuju malverzacije režima - Ana Politkovskaja i drugi - i Putin mora biti svjestan da se to u svijetu doživljava s gnušanjem.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com