Rimljani su nakon toga na područje Vezuva uputili 300 vojnika pod vodstvom pretora Gaja Klaudija Glabera.
Rimljani su nakon toga na područje Vezuva uputili 300 vojnika pod vodstvom pretora Gaja Klaudija Glabera.
fish pa postoji nešto što se zove i ius honorarirum. divne ideje pretora u Rimskom pravu, načini na koje su elegantno zaobišli strogo rimsko ius civile....
Uloga pretora u rimskom civilnom postupku Premda je funkcija pretora (praetor urbanus) ustanovljena u prvoj polovici IV. st. p. n. e., njegova je uloga u građanskom postupku i pravnom životu rimske države postala značajnija u razdoblju kasne Republike kada je nakon II. punskog rata došlo do korjenitih promjena u rimskom društvu i gospodarstvu koje su nametnule potrebu za odgovarajućim reformama rimskog pravnog sustava.
Pravni aspekti pretorove djelatnosti odnose se na imperium pretora i njegovu pravosudnu nadležnost u okviru koje je izdavajući edikte uvodio nove formule i tužbe i stvarao nova pravna pravila.
Da bi se pretorov rad mogao sagledati u cjelini treba osvijetliti uvjete i okolnosti u kojima je ustanovljeno zvanje pretora i njegove nadležnosti.
Dragocjeni izvor za proučavanje pretorove djelatnosti je rekonstruirani Julijanov Edictum Perpetuum u kojem je redigiran i kodificiran edikt pretora urbanusa i kurulskog edila.
Mučena je bila za vladanja Cara Maksimijana i pretora (suca) Marcijana u gradu Nikomediji, četvrtoga dana mjeseca prosinca.
Ova djelatnost pretora naziva se iurisdictio od ius dicere izricanje onoga što je pravo, čime su postupak apud iudicem i presuda donesena od strane izabranog suca dobijali obveznu snagu, odnosno državnu autorizaciju zbog iznimno važne uloge pretora.
Osim toga, učestalost sporova, porast nelatinskog pučanstva i interes ojačale države za većom ulogom pretora u postupku bili su razlozi zbog kojih je u II. st. p. n. e. s lex Aebutia uveden formularni postupak koji je odmah bio prihvaćen i široko primjenjivan; prema leges Iuliae de iudiciis privatis iz 17. god. p. n. e. stari se postupak još samo iznimno primjenjivao.
Očito je da je ovlast pretora na uvrštenje prigovora u formulu po svojim učincima slična ovlasti na davanje prava na tužbu jer je u oba slučaja pretor utjecao na promjenu i razvitak postojećeg pravnog sustava.
Bitna novina formularnog postupka bila je izmijenjena uloga pretora.
Uvod Stvaralačka djelatnost rimskih pretora predstavlja jedan od najznačajnijih aspekata rimske pravne povijesti.
Upravo je razdoblje djelovanja pretora (posljednja dva stoljeća Republike i prva dva stoljeća Carstva) obilježeno usponom i institucionalnim obogaćenjem cjelokupnog rimskog prava.
Tit Livije u Povijesti Rima s posebnom pozornošću izlaže okolnosti koje su utjecale na uvođenje zvanja pretora, a Ciceron koji je i sam obnašao funkciju pretora, u različitim prilikama i u velikom broju svojih radova (De lege, De officiis, Ad familiam, Pro Caecina) govori o značaju pretorova rada, načinu izdavanja pretorovih edikata i uvođenju pojedinih postupovnih sredstava.
Važne podatke o društvenoekonomskim uvjetima u kojima je ustanovljena funkcija pretora, o pretorovu imperiumu, uvođenju nekih pretorskih postupovnih sredstava daju grčki povjesničari Dionizije Halikarnaški u djelu Antiquitares Romanae i Diodor Sicilijanski u Bibliotheca historica, Apijan u Građanskim ratovima; dragocjene obavijesti o promjenama u položaju državnih organa, posebice pretora nalaze se u Tacitovim Analima, te u djelima Plutarha, Aula Gelija, Plinija Starijeg i drugih rimskih povjesničara, gramatičara i pisaca.
Komentirajući formularni postupak Gaj u IV. knjizi svojih Institucija također ukazuje na ulogu pretora u postupku, pružajući dragocjene podatke o načinu na koji je stvarao pravo.
Pretorova iurisdictio i utjecaj na razvitak prava i afirmaciju novih pravnih odnosa bili su mogući zbog specifične uloge pretora u rimskom građanskom postupku.
Interes za izučavanje djelatnosti pretora oživljava tridesetih godina XX. stoljeća; Wenger i Wlassak primjenjuju novi metod u istraživanju rada rimskog pretora, na njihovo djelo nadovezuju se Düll, Siber, Kübler i Biscardi koji su u svojim monografijama iznijeli novo shvaćanje o razvitku rimskog građanskog postupka; nova shvaćanja o jurisdikcijskoj djelatnosti pretora iznose talijanski romanisti Carelli, Luzzatto i Pugliese, te nešto kasnije Gandolfi i Giofredi.
Sveta Barbara bješe plemenita roda, kći Dioskura a živjela je u vrijeme cara Maksimijana i pretora Marcijana.
Za vrijeme vladanja cara Maksimijana i pretora Marcijana, u gradu Nikomediji živio je čovjek imenom Dioskur, veoma bogat i plemenit (veoma bogati plemić).
K. u Trećem ilirskom ratu rimska vojska pod vodstvom pretora Lucija Anicija pobjeđuje Gencija, ilirskog kralja kod Skadra koji tada odstupa sa prijestolja.
U blizini su pronađeni vrijedni mozaici (prikazuju Orfeja s morskim životinjama i Tritona), koji su vjerojatno pripadali nekoj javnoj zgradi, možda palači pretora, s sada se nalaze u Arheološkom muzeju u Splitu.
Okružni kapetan kompilirao bi izvješća svih pretora i poslao izvješće guverneru, kasnije namjesniku.
Mogućnost vođenja spora, pa samim time i ostvarivanje subjektivnih prava građana i pravne zaštite u rimskom pretklasičnom i klasičnom pravu zavisili su od ocjene pretora.
Na jednoj je uklesan tekst na latinskom jeziku: Zaslugom gospodina Franje Švarca, c. kr. pazinskog pretora, pod nadzorom Josipa Udovičića, općinskog savjetnika i pisara Vida Ljubičića, općinskim sredstvima bi podignut ovaj dom 1857.
Obitelj G. dala je niz dvigradskih podestata i pretora u Kanfanaru (1668 1794).
Ali kad preidoše preko Dunaja, pokajaše se, te kroz pretora bel-gradskoga prosiše cara, da bi im drugu zemlju za stan dao.
Izvan pedarija, broj homines novi bio je nizak, oko 33 % tribuna, 29 % edila, 22 % pretora, i samo 1 % konzula bili su istinski novi (vidi E.
Ono je tretirano kao pravo (pokorenih) naroda, i primjenjivalo se uz staranje pretora.
U noći 2. prosinca na Mulvijevom mostu ga nakon kraće borbe hvataju 2 pretora, Lucius Valerius Flaccus i Gaius Pomptinus koje je Cicero poslao sa vojnicima da čekaju Cassiusa u zasjedi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com