Europski sporazum o međunarodnom cestovnom prijevozu opasnih tvari (ADR) sastavljen je u Ženevi 30. rujna 1957. godine pod okriljem Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu te je stupio na snagu 29. siječnja 1968. godine.
Europski sporazum o međunarodnom cestovnom prijevozu opasnih tvari (ADR) sastavljen je u Ženevi 30. rujna 1957. godine pod okriljem Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu te je stupio na snagu 29. siječnja 1968. godine.
Prijevoz opasnih tvari u pojedinim granama prometa cestovni promet, željeznički promet, zračni promet te promet unutarnjim vodama i nadležnost državnih tijela u vezi s prijevozom utvrđen je Zakonom o prijevozu opasnih tvari (»Narodne novine«, br. 79/07.).
Sudionici u prijevozu opasnih tvari dužni su u slučaju opasnosti, odnosno u slučaju nezgode ili nesreće odmah obavijestiti Državnu upravu za zaštitu i spašavanje (pozivom na broj 112) te dati sve podatke nužne za poduzimanje odgovarajućih mjera.
(1) Tvari i pripravci koji su opasni u smislu članka 4., 5. ili 6. ovoga Pravilnika i u obliku, u kakvom su stavljene u promet, ne predstavljaju nikakve fizikalno-kemijske opasnosti za zdravlje ljudi ili okoliš, mogući su izuzeci kod označavanja i pakiranja. (2) Članci 7., 8. i 9. ovoga Pravilnika ne primjenjuju se na eksplozive koji se stavljaju u promet u svrhu postizanja eksplozivnoga ili pirotehničkoga učinka, ali ih je u sklopu transparentnog procesa informiranja potrebno razvrstati prema mjerilima iz Priloga VI. ovoga Pravilnika i dodijeliti im Sigurnosno-tehnički list u skladu s posebnim propisom kojim se uređuje ispunjavanje Sigurnosno tehničkog lista i označiti u skladu s međunarodnim propisima o prijevozu opasnih tvari. (3) Hrvatski zavod za toksikologiju (u daljnjem tekstu: HZT) može: a) odobriti označavanje na neki drugi, odgovarajući način na pakiranju, koje je ili premalo ili na neki drugi način neprimjereno za označavanje u skladu s člancima 8. i 9. ovoga Pravilnika; b) odobriti označavanje na neki drugi, odgovarajući način, odnosno kao izuzetak u potpunosti ispustiti označavanje na pakiranju u skladu s člancima 8. i 9. ovoga Pravilnika ako se radi o tvarima odnosno pripravcima, koji nisu eksplozivni, vrlo otrovni ili otrovni, pod uvjetom, da je količina tvari odnosno pripravka u pojedinačnom pakiranju tako mala, da ne predstavlja opasnosti za osobe, koje s njom rukuju, upotrebljavaju je ili na neki drugi način dolaze s njom u dodir. c) iznimno odobriti neki drugi odgovarajući način označavanja za eksplozivne, vrlo otrovne ili otrovne tvari i pripravke, ako je količina tvari odnosno pripravka u jediničnom pakiranju tako mala da ne ispunjava uvjete iz članaka 8. i 9. ovoga Pravilnika i ako ne predstavlja opasnost za osobe, koje s njom rukuju, rabe je ili na neki drugi način dolaze s njom u dodir. d) odobriti odstupanje od ispunjavanja uvjeta iz članaka 8. i 9. ovoga Pravilnika, kod tvari i pripravaka koji su razvrstani sukladno odredbama članka 6. ovoga Pravilnika, kada su pakiranja opasnih pripravaka neoznačena ili označena na neki drugi prikladan način, ako je količina pripravka u pojedinačnoj ambalaži tako mala, da ne predstavlja opasnosti za okoliš. (4) Pri označavanju i pakiranju opasnih tvari nije dozvoljeno upotrebljavati simbole, znakove, natpise za upozoravanje na opasnost, R oznake te S oznake, koje bi bile drukčije od onih određenih ovim Pravilnikom.
U smislu ovoga pravilnika ne smatraju se katadiopterima: 2.7.16.1. retroreflektirajuće (odsjevne) registarske pločice 2.7.16.2. odsjevni signali spomenuti u ADR-u (Europski sporazum o međunarodnom cestovnom prijevozu opasnih tvari) 2.7.16.3. druge retroreflektirajuće (odsjevne) pločice i signali koji se moraju upotrebljavati da bi se zadovoljili nacionalni zahtjevi za uporabu s obzirom na određene kategorije vozila ili određene metode rada 2.7.16.4. retoreflektirajući materijali homologirani kao razred D ili E u skladu s Pravilnikom UN/ECE R 104 i upotrijebljeni za druge namjene u skladu s nacionalnim zahtjevima, npr. oglašavanje. 2.7.17. »označivanje visoke uočljivosti« označava uređaj za namijenjen da poveća uočljivost vozila, u pogledu sa strane i odostraga, refleksijom svjetla koje potječe od izvora svjetlosti koji nije povezan s vozilom, kad se promatrač nalazi u blizini toga izvora 2.7.17.1. »rubno označivanje« označava označivanje visoke uočljivosti namijenjena da naznači vodoravne u vertikalne dimenzije (duljina, širina i visina) vozila; 2.7.17.1.1. »cjelovito rubno označivanje« označava rubno označivanje koje naznačuje obris vozila neprekinutom crtom; 2.7.17.1.2. »djelomično rubno označivanje« označava rubno označivanje koje naznačuje vodoravne dimenzije vozila neprekinutom crtom, a vertikalne dimenzije označivanjem gornjih rubova. 2.7.18. »Upozoravajući signal opasnosti« označava istodobno treptanje svih pokazivača smjera koje se upotrebljava kako bi se upozorilo da vozilo trenutačno predstavlja posebnu opasnost za ostale korisnike ceste. 2.7.19. »Prednje svjetlo za maglu« označava svjetlo koje se upotrebljava za poboljšanje osvjetljenja ceste u slučaju magle, snježnih oborina, kišnih oluja ili oblaka prašine. 2.7.20. »Stražnje svjetlo za maglu« označava svjetlo koje se upotrebljava da bi se vozilo učinilo vidljivijim odostraga u gustoj magli. 2.7.21. »Svjetlo za vožnju unatrag« označava svjetlo koje se upotrebljava za osvjetljavanje ceste sa stražnje strane vozila I za upozorenje ostalim korisnicima ceste da vozilo vozi unatrag ili se sprema voziti unatrag. 2.7.22. »Parkirno svjetlo« označava svjetlo koje se upotrebljava da bi privuklo pažnju na prisutnost nepokretnog vozila u naseljenom području.
Notifikacijom o sukcesiji Republika Hrvatska je od 8. listopada 1991. godine stranka Europskog sporazuma o međunarodnom cestovnom prijevozu opasnih tvari (ADR), usvojenog u Ženevi, 30. rujna 1957. godine.
(1) Plovila koja su uključena u prijevoz zapaljivih tvari navedenih u Europskom ugovoru o međunarodnom prijevozu opasnih tereta unutarnjim plovnim putovima (ADN) moraju kao dodatak drugim svjetlima iz ovoga Pravilnika imati jedno plavo svjetlo postavljeno na način propisan stavom 7.1.5.0 ili stavkom 7.2.5.0 ADN-a.
Opasnost za onečišćenje okoliša predstavljaju potencijalne nesreće u prijevozu opasnih tvari, nafte, plina i drugih kemikalija.
Obrazloženje: Obzirom na vrstu zaštićenog dobra, složenost prekršajnog postupka, visinu predviđenih novčanih kazni kao i osobe koje sudjeluju u prijevozu opasnih tvari ocjenjujemo potrebnim iskoristiti mogućnost danu člankom 76. stavkom 2. Zakona o prekršajima te zastarni rok s jedne povećati na dvije godine.
19. opremu koju obuhvaćaju konvencije o transportu opasnih tvari u cestovnom, željezničkom, pomorskom i zračnom prijevozu opasnih tvari i na osnovi njih doneseni propisi
1.1 Transportna jedinica namijenjena prijevozu opasnih roba, najveće dopuštene mase veće od 7500 kg, mora biti opremljena s najmanje dva prenosiva uređaja za gašenje požara, razreda zapaljivosti A, B i C, minimalne ukupne zapremine od 12 kg suhog praha (ili ekvivalentne količine druge prikladne tvari).
Primjenjivat će se i novi Zakon o prijevozu opasnih tvari koji uvodi primjenu međunarodnih ugovora u svim fazama prijevoza tih tvari, što se odnosi i na ekološke incidente.
Odredbama članka 10. Zakona o prijevozu opasnih tvari propisano je da se za prijevoz opasnih tvari može upotrebljavati vozilo koje:
Opasne tvari kao ručna prtljaga smiju se nositi jedino u skladu s odredbama Pravilnika o međunarodnom željezničkom prijevozu opasnih tvari (Pravilnik RID - Dodatak C uz COTIF).
ADR je europski sporazum o prijevozu opasnih tvari u cestovnom međunarodnom prometu i rigorozan je za sve koji se profesionalno bave opasnim tvarima.
prijevoz oštećenih izvora radioaktivnog zračenja posebnim vozilima, opremljenim u skladu sa Zakonom o prijevozu opasnih tvari, do uređenih skladišta,
Svi radnici koji sudjeluju u prijevozu opasnih tvari poučeni su u skladu s obvezama opisanima u Pravilniku RID te složenošću i odgovornošću svojih poslova.
Opasne tvari su razvrstane u određene kategorije baš na temelju njihovih specifičnih opasnosti, zato pri prijevozu opasnih tvari raznih klasa razmatramo neke posebne mjere koje je potrebno provoditi ovisno o tome koje se opasne tvari prevoze.
U sklopu redovitih ispitivanja pokretnih spremnika koji se koriste za prijevoz benzina prema Zakonu o prijevozu opasnih tvari obvezno se provjerava i ispravnost sigurnosnih ventila i nepropusnost pokretnog spremnika za pare.
Potvrdu o stručnoj osposobljenosti za prijevoz radioaktivnih izvora radnici dobivaju po završenom programu stručne obuke od strane ustanove koju je za to ovlastilo ministarstvo nadležno za obrazovanje, prema Zakonu o prijevozu opasnih tvari.
U svjetskoj trgovini prijevozu opasnih stvari pripada vrlo značajno mjesto.
Predložene izmjene i dopune Zakona o prijevozu opasnih tvari i prijedlog novog Pravilnika o uvjetima i načinu prijevoza opasnih roba zrakom imaju za cilj potpuno usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s međunarodnim standardima i preporučenom praksom.
Izmjene Zakona o prijevozu opasnih tvari su potrebne i zbog usklađivanja sa Zakonom o zračnom prometu u kojem su propisane nadležnosti tijela odgovornih za sigurno odvijanje zračnog prometa i zbog stvaranja podloge za certificiranje pošiljatelja, otpremnika, pružatelja usluga prihvata i otpreme tereta i operatora.
Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prijevozu opasnih tvari je izrađen i upućen u proceduru radi donošenja i objave.
U slijedećem trogodišnjem razdoblju planira se postupno povećanje broja inspekcijskih nadzora nad primjenom propisa o prijevozu opasnih tvari u cestovnom i željezničkom prometu sa 520 na 700, čime će se utjecati na smanjenje potencijalne opasnosti od onečišćenja okoliša vezane uz takvu vrstu prijevoza.
Polaznici koji polože ispit dobivaju Uvjerenje o osposobljenosti za prijevoz i sudjelovanje u prijevozu opasnih tvari (iskaznicu o rukovanju opasnim tvarima), a vozači temeljem uvjerenja dobivaju Ispravu o osposobljenosti vozača za prijevoz opasnih tvari u policijskoj upravi prema mjestu prebivališta.
Odredbama članka 34. Zakona o prijevozu opasnih tvari propisani su uvjeti i obveze za vozača koji prevozi opasne tvari, odnosno, vozač smije prevoziti opasne tvari ako:
Odjel obavlja upravne i stručne poslove koji se odnose na prijevoz opasnih tvari, vozila kojima se obavlja prijevoz opasnih tvari, stručnu osposobljenost vozača i sigurnosnih savjetnika; prikuplja i obrađuje podatke o prijevozu opasnih tvari, obavlja administrativne poslove za potrebe Povjerenstva za prijevoz opasnih tvari; sudjeluje u radu međunarodnih tijela nadležnih za prijevoz opasnih tvari u cestovnom prometu; surađuje s drugim nadležnim tijelima i ovlaštenom stručnom organizacijom koja provodi postupak sukladno Međunarodnom sporazumu o prijevozu opasnih tvari (ADR-om), te obavlja ostale poslove koji spadaju u djelokrug Odjela.
Republika Hrvatska je potpisala Europski sporazum o međunarodnom prijevozu opasnih tereta unutarnjim plovnim putovima ADN i treba ga ratificirati, Budimpeštansku konvenciju o Ugovoru za prijevoz roba unutarnjim plovnim putovima CMNI koju treba ratificirati.
U skladu s člankom 3. stavkom 4. Zakona o prijevozu opasnih tvari i člankom 1. stavkom 2. Pravilnika o uvjetima i načinu prijevoza opasnih roba zrakom, odredbe zadnjeg važećeg izdanja Tehničkih instrukcija za siguran prijevoz opasnih roba zrakom (Doc 9284 - AN/905) (u daljnjem tekstu Tehničke instrukcije), uključujući Dodatak i dopune, odobrene i objavljene odlukom Vijeća Organizacije međunarodnog civilnog zrakoplovstva (ICAO), moraju se primjenjivati na sve operacije civilnih zrakoplova u međunarodnom i domaćem prometu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com