Prilikom Javne rasprave zainteresirani će se upoznati s gospodarenjem u šumama šumoposjednika (privatnim šumama).
Prilikom Javne rasprave zainteresirani će se upoznati s gospodarenjem u šumama šumoposjednika (privatnim šumama).
Brošura - " Bioraznolikost u privatnim šumama Što je i kako je čuvati? "
U državnim i privatnim šumama u Hrvatskoj u drugom je tromjesečju ove godine proizvedeno ukupno nešto više od 886,5 tisuća prostornih metara grubo obrađenog drva, što je 4 posto manje nego u istom razdoblju 2008., podaci su Državnog zavoda za statistiku.
Dominantan udio u proizvodnji grubo obrađenog drva imaju državne šume na koje se odnosi 97,8 posto proizvodnje, pa je tako u drugom tromjesečju u njima proizvedeno 867.521 prostorni metar grubo obrađenog drva.To je 7 posto manje nego u istom razdoblju lani, dok je proizvodnja u privatnim šumama smanjena za 17 posto i u njima je u drugom tromjesečju prošle godine proizvedeno 18.995 prostornih metara grubo obrađenog drva.U državnim je šumama najviše proizvedeno dugog drva listača, 229.534 prostornih metara, te prostornog drva listača (226.380 prostornih metara), dok se u privatnim šumama glavnina proizvodnje odnosi na ogrijevno drvo listača - 7.658 prostorna metra.U državnim je šumama u sadnicama u rasadnicima u drugom tromjesečju ove godine uzgojeno 1,4 milijuna komada šumskih sadnica.Državni zavod za statistiku objavio je i podatke o utrošku zaštitnih sredstava za zaštitu šuma, a po tim je podacima u Hrvatskoj u drugom tromjesečju ove godine za zaštitu šuma utrošeno 11 tona zaštitnih sredstava, od čega pet tona herbicida. (H)
Prema novom Zakonu o šumama (NN 140/05) s ciljem unapređenja gospodarenja u privatnim šumama osnovana je Šumarska savjetodavna služba.
Navedenim zakonom je predviđeno da se iz državnog fonda za općekorisne funkcije šuma izdvajaju sredstva za radove biološke obnove šuma, izgradnju šumskih prometnica i izradu programa gospodarenja u privatnim šumama u visini udjela tih šuma u odnosu na ukupnu površinu šuma u RH.
Šumsko gospodarstvo Buzet ustanovljeno je 1960., te je od općina preuzelo tehničko osoblje koje je do tada obavljalo šumarsku službu u privatnim šumama.
Područja o kojima se raspravlja na ovoj konferenciji su poslovno područje lova, optimiranje odnosa lov šuma, zatim optimiranje i vrednovanje lovstva, lovstveno-upravni propisi, te lovno-politički programi, a za sutra je predviđen i stručni izlet u lovište Biokovo. Budući da je lovstvo usko povezano sa šumarstvom, kako u državnim tako i u privatnim šumama, za lovce ono predstavlja tradicionalno korisno i poželjno korištenje šuma.
Oglednim primjerkom istraženo je stanje u privatnim šumama nizinskog i brdskog tipa na području Vrbovca, Jastrebarskog i Samobora.
Na temelju ovih saznanja predložene su mjere i ciljevi u svrhu unapređenja stanja i gospodarenja privatnim šumama na području Zagrebačke županije.
Spomenuo bih još suradnju koju smo ostvarili s nekim školama sa školama, nastupali smo na sajmovima, bili u Sloveniji na međunarodnim licitacijama trupaca posječenih u privatnim šumama, što će i nama biti daleko lakše organizirati s ulaskom u EU budući da se ukidaju carine i administrativne zapreke u izvozu.
Državni zavod za statistiku objavio je rezultate ukupne proizvodnje šumarskih proizvoda u državnim i privatnim šumama zajedno koja je u četvrtom tromjesečju 2006. u odnosu na isto razdoblje u 2005. godini bila manja...
U organizaciji Šumarije Zagreb i Javne ustanove Park prirode Medvednica 7. ožujka, u prostorijama Lovačkog društva Ponikve u kamenolomu Bizek, održana je javna tribina o gospodarenju privatnim šumama i zaštiti prirode zapadnog dijela Medvednice.
U privatnim šumama kontinentalne Hrvatske je jedna od najraširenijih vrsta drveća.
Osim toga, osiguravamo sredstva i za protupožarne putove, tu je riječ o održivom gospodarenju privatnim šumama kojih je u Hrvatskoj oko 600 tisuća hektara, odnosno 22 posto - opisuje način rada svoje službe njezina voditeljica.
- proizvodnja, brandiranje i plasman organske i ekološki podobne hrane putem zajedničkih klubova individualnih proizvođača i potrošača s ciljem stvaranja prepoznatljivih hrvatskih marki za plasman u turizmu i izvoznim kvotama, uključujući GMO-free proizvode i zdravstveni turizam; - detekcija, nadzor i zaštita površinskih, prijelaznih, priobalnih i podzemnih voda te mora najjačih prirodnih potencijala RH, uz doprinos ublažavanju posljedica od poplava i suša, sukladno važećoj direktivi 2000/060/EC EU parlamenta i vijeća, uključujući razvoj i održanje energetskih vodnih resursa; - održavanje, zaštita i ujednačeni nadzor nad državnim i privatnim šumama RH kao osnovnim klimatskim i atmosferskim regulatorom, te jednim od svjetski poznatih resursa iznimno visoke razine biološke raznolikosti; - strateško usmjerenje na obnovljive izvore energije.
Krapinsko-zagorska županija jedina je županija u Hrvatskoj gdje ima više privatnih nego državnih šuma te će iz tog razloga uskoro izaći brošura o upravljanju privatnim šumama kako bi se educiralo šumovlasnike.
Među njima su Ice, za poticanje poduzetničke suradnje, Via Urbium za marketinšku promociju regije, FuturePublicEnergy za podizanje energetske učinkovitosti u javnim zgradama, For Plan - program upravljanja privatnim šumama u pograničnom području sa Slovenijom, te Pot za razvijanje turističkih proizvoda i Smes Go Online za obrazovanje poduzetnika u pokretnim informatičkim radionicama.
U sklopu projekta FOR PLAN - Međuregionalni plan gospodarenja šumama organizira se stručna ekskurzija u Sloveniju - posjet Udruzi privatnih šumovlasnika Mirenske doline, te posjet privatnim šumama u Sloveniji.
U prostorijama restorana Danijel u Babincu 14.03.2008. s početkom u 18.00 sati održana je radionica za privatne šumovlasnika na temu Razmjena iskustava i mogućnosti dodjele subvencija za radove u privatnim šumama.
Mario Vlašić, revirnik Šumarske savjetodavne službe prisutnima je objasnio način dobivanja subvencija za radove u privatnim šumama.
U tijeku su radovi na izradi redovne revizije šumskogospodarske osnove područja za razdoblje od 2006. do 2015. Najveći problem u ovom opsežnom poslu predstavlja prikupljanje podataka o neuređenim, uglavnom privatnim šumama jer sadašnji podaci, prije svega o površini privatnih šuma, iz raznoraznih razloga uvelike odstupaju od stvarnog stanja.
Unapređenje stanja i gospodarenja privatnim šumama na području zagrebačke županije
ima trupaca u privatnim šumama. godišnje se u privatnim šumama posiječe miijun kubika. u državnim od sedam do osam. problem je što privatnim šumoposjednicima ne žele platiti po cijenam hš-a. pa neka plaču kako nema. tako im i treba.
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja objavila je na svojim stranicama Mišljenje o sukladnosti Zakona o šumama i podzakonskih akata sa ZZTN-om u kojem upozorava Ministarstvo poljoprivrede i njezinog ministra Tihomira Jakovinu na neutemeljenost ukidanja Šumarske savjetodavne službe. Kako je prošla Vlada RH ovu službu u sklopu mjera štednje ukinula, odnosno vratila pod okrilje Hrvatskih šuma, a nadležnost za gospodarenje privatnim šumama su preuzele HŠ, AZTN smatra to suprotno EU praksi i zakonima.
Što se tiče gospodarenja privatnim šumama značajan je Zakon o šumama iz 1929. godine kojim je za sve privatne šume postojala obaveza izrade privrednog plana (gospodarske osnove) ili programa koji je odobravao ban.
Tema radionice bila je Razmjena iskustava i mogućnosti dodjele subvencija za radove u privatnim šumama, a sudjelovali su članovi Udruge privatnih šumovlasnika Kesten Lepoglava i ostali zainteresirani sudionici.
Dr. sc. Vladimir Kušan iz Instituta za primijenjenu ekologiju OIKON d. o. o., Zagreb održao je predavanje na temu: Izrada programa gospodarenja osnova za subvencioniranje radova u privatnim šumama.
Raspravljalo se, među ostalim, o prijedlogu izmjena zakona o šumama i njegovom utjecaju na gospodarenje privatnim šumama, nacionalnoj inventuri šuma RH, radu Šumarske savjetodavne službe, šumarskoj opremi i mehanizaciji.
Kako bi potakli iskorištavanje šumskih resursa u privatnim šumama, ministar poljoprivrede u njemačkoj pokrajini Brandenburg donio je odluku o dodjeli tzv. premije za mobilizaciju drvne sirovine.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com