Više od 22.000 Vukovaraca je prognano.
Više od 22.000 Vukovaraca je prognano.
Šefovi klubova i nogometnih saveza i prije su bili svjesni da moraju smisliti mjere kojima će nasilje biti prognano sa stadiona - ove brojke samo su im potvrdile nužnost što hitnijeg djelovanja.
Iz bugojanske općine je prognano 15.000 Hrvata (od 16.500 koliko ih je prije rata bilo op.a.) a do sada, deset godina nakon progona, vratilo ih se tek 5700 (podaci od 30. travnja 2003. godine, op.a.).
Iz tog dijela BiH, na kojem je genocidom stvorena Daytonska Republika Srpska, prognano je oko 500.000 Hrvata, a ubijenima nitko ne zna broja.
Od 110.431 stanovnika Vukovarsko-srijemske županije u Domovinskom ratu iz svojih je domova prognano 51.702, odnosno više od 50 posto stanovništva te najistočnije hrvatske županije.
U Osječko-baranjskoj županiji je prognano oko 33.000 ljudi, Vukovarsko-srijemska oko 51.000, a ukupno 86.702. Povratak.
Pokazatelji državnih institucija govore da je zbog ratnih djelovanja 1991. godine, prognano oko 550.000 ljudi, uglavnom Hrvata zatim pripadnika nacionalnih manjina, nesrba.
Ova presuda neće uroditi micanjem te stigme niti će automatski izbrisati činjenicu da je dvjestotinjak tisuća Srba prognano iz Hrvatske, kao ni činjenicu da su " hrvatski vitezovi ", provodeći Šuškove naputke, kako u " Krajini treba sve uništiti kako se Srbi ne bi imali na što vratiti ", počinili mnoga gnjusna zlogjela I iza sebe ostavili " spaljenu zemlju " na nekoliko tisuća kvadratnih kilometara.
Iz visokoškolske izobrazbe, čak i s fakulteta na kojima se studiraju društvene ili humanističke znanosti, učenje hrvatskog jezika prognano je potpuno.
Od tog broja 65.000 Hrvata bilo je već prognano iz svojih domova, više od 500 bilo ih je ubijeno i bačeno u 39 masovnih grobnica, 2/3 Županije bilo je okupirano.
Od 16.556 Hrvata općine Kakanj, toliko ih je bilo na popisu stanovništva 1991. godine, oko 15.000 prognano je i izbjeglo u Kiseljak, Gromiljak, Hercegovinu, Hrvatsku i europske zemlje.
Za vrijeme velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku prognano je oko 40.000 Hrvata iz tih krajeva, a Zajednica je osnovana s temeljnim ciljem organiziranja raznih oblika pomoći protjeranim Hrvatima u tim najtežim trenucima svoje povijesti, ali i čuvanja vlastitog kulturnog identiteta u širokoj lepezi bogatog mozaika hrvatske kulture, rekao je Žužić te nakon polusatne video - prezentacije dvadesetogodišnjeg rada Zajednice, koju je pripremio sa Petrom Gašparovićem zaključio kako su sve te godine pokazale opravdanost njezinog postojanja i činjenice da se nikada ne smijemo umoriti od čuvanja sjećanja i pronošenja istine, jer skrivanjem istine povijest kao učiteljica života zapravo postaje zamka koja će rezultirati novim zlom, a zlo rođeno iz mržnje najgore je zlo. Naravno, svatko od nas odgovara za ono što u životu čini, ali isto tako odgovara i za ono što ne čini, što zatvara oči pred istinom, jer mrtvi se ne mogu boriti protiv zaborava, ali mi živi možemo i, rekao bih, moramo.
U optužnici protiv Miloševića, u dijelu koji se odnosi na Hrvatsku, tužitelji su naveli da je tijekom sukoba u Hrvatskoj prognano najmanje 170 tisuća Hrvata, a među pokoljima za koje se Milošević tereti su Ovčara, Voćin, Škabrnja, Ćelije, Dalj, Nadim, Erdut, Lovas te granatiranje Dubovnika.
Hrvatska pretrpjela iduće štete u Srpskoj agresiji: 15000 poginuli, 37000 ranjeni i 6000 nestali, u obrani Vukovara: 1700 ubijenih od toga 1100 civili, više od 4000 ranjenih, između 3 i 5 tisuća zarobljeno, a nekoliko tisuća ili nestalo ili prognano
Na cijelom području Hrvatske do 1994 god više od 190 000 Hrvata bilo prognano iz svojih domova, više tisuća civila bilo zarobljeno i nasilno odvedeno u Srbiju
Za vrijeme domovinskog rata Dragalić je, kao i ostala mjesta u općini, bio okupiran, spaljen i razoren, a stanovništvo prognano.
U Augsburgu, u prvoj polovici 1528. godine, oko 170 anabaptista obaju spolova bilo je pritvoreno ili prognano po odluci novo religijskog Gradskog Vijeća.
Nakon ratnih strahota, prognano stanovništvo se vraća svojim domovima i postepeno se obnavlja i crkva - stoljetni svjedok prisutnosti Hrvata na ovom području.
- Od 830.000 katolika u BiH prognano je 440.000, od 272 župe okupirano je 150, istakli su biskupi iz BiH, na primanju kod predsjednika Tuđmana, koji je tom prigodom istaknuo važnost opstanka Hrvata na njihovim vjekovnim obitavalištima na području čitave BiH.
Iz grada je prognano 22 000 Hrvata i stanovnika neke druge nesrpske nacionalnosti.
Ma koliko godina prošlo, valja i treba spominjati, naglašavati i isticati da je u Vukovaru prema statistikama poginulo oko 900 hrvatskih branitelja i oko 3000 civila, da je prognano 22 tisuće Vukovaraca i da je više tisuća njih završilo u srpskim logorima.
Tijekom rata s područja današnjeg srpskog entiteta u BiH prognano je više od 220.000 Hrvata, a posljednjih sedam godina od potpisivanja daytonskog sporazuma vratilo se njih tek nekoliko tisuća.
Tužiteljstvo drži da je prognano najmanje 170 tisuća Hrvata i drugih nesrba, uključivši deportaciju u Srbiju barem pet tisuća stanovnika Iloka, 20.000 iz Vukovara i progon barem 2500 stanovnika Erduta na druge lokacije u Hrvatskoj.
Prognano stanovništvo i nedostatak kvalificirane radne snage, zamrlo gospodarstvo, teško oštećena infrastruktura, a napose razrušeni stambeni fond, karakteriziraju sve njegove dijelove od Prevlake do Iloka
Silinom oružja pučanstvo je prognano sa svojih vjekovnih ognjišta, spasivši samo gole živote.
Dvadesetak je ljudi različitih nacionalnosti uhićeno u Kambodži te prognano iz zemlje zbog Internet prijavara koje su činili; uspjeli su naime nagovoriti ljude da investiraju u nepostojeće kompanije, a dakako bez ikakve autorizacije od strane nadležnih službi.
Laže i kad kaže da je prognano preko 200.000 ljudi.
Jednom riječju, politički promatrano, bio je to nekakav znak " Hrvatskog proljeća " koje će se, nažalost, oktroirano prekinuti u Karađorđevu krajem 1971. kad je prognano, osuđeno, kažnjeno na desetine tisuća Hrvata.
" Ne samo da se prognanici nisu vratili već je tijekom mandata UNPROFOR-a prognano još 12.000 ljudi, a 600 ih je ubijeno.
Do tada je u neobjavljenom ratu protiv Hrvatske ubijeno 2200 Hrvata, 140000 prognano, razorena su sela, granatirani gradovi, uništavani hrvatski kulturni spomenici, crkve i bolnice, starački domovi i vrtići.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com