Ono sto su " protoni, neutroni i elektroni " u tvom mlijeku i cijanidu su nukleotidi u " mojim " genima.
Ono sto su " protoni, neutroni i elektroni " u tvom mlijeku i cijanidu su nukleotidi u " mojim " genima.
Vrlo jednostavno: ako nekoga udarite stvorit ćete vrlo neugodnu situaciju koja će imati za posljedicu da vam se vrati istom mjerom - gledano na mikro razini, a zamislite sad kad se suptilne stvari nagomilaju, kad se protoni i elektroni i neutroni misaonih energija skupe, i kako se to sve odražava na makrorazinu?
Stvari koje vidimo građene su od atoma, atomi su građeni od protona, neutrona i elektrona, a protoni i neutroni od kvarkova.
Čestice s pozitivnim elektricitetom nazivaju se " protoni ", a one s negativnim " elektroni ".
Biološkom preobrazbom akumuliraju se slobodni protoni i ioni metala.
Sada nešto više riječi o drugom (kratki fizikalni osvrt) Protoni i neutroni građeni su od kvarkova.
Protoni i neutroni smješteni su u sićušnoj jezgri u središtu atoma.
Budući da protoni i elektroni imaju različite mase, skupljaju se na različitim udaljenostima od magneta s kojim su se susreli.
Molekule su građene od atoma: atomi su građeni od čestica nazvanih protoni, neutroni i elektroni; protoni i elektroni građeni su od čudnih stvari nazvanih kvarkovima i gluonima - no tu već zalazimo u maglovito područje.
Pozitivno naelektrizirani protoni i negativno naelektrizirani elektroni se međusobno neutraliziraju.
U nastupajućim desetljećima napravljen je još jedan korak i otkriveno je da se i sama jezgra sastoji od nekih čestica koje su tada nazvane protoni i neutroni.
Pod utjecajem snažnih privlačnih sila njezini su elektroni i protoni u atomima kolabirali u neutrone i zbili se u izuzetno malen prostor.
Elem, LHC je proradio, protoni su veselo optrčali počasni krug i nastavili dalje trčkarati, sve jedan za drugim.
Sastoji se od atomske jezgre u kojoj se nalaze protoni i neutroni (izuzetak je vodikov atom čija jezgra sadrži samo jedan proton) i elektronskog omotača u kojem oko jezgre kruže elektroni.
Kad je to kozmičko jaje eksplodiralo, nastala je svemirska kaša (protoni, elektroni, fotoni svjetlosti i neutroni.
Kasnije, oko mikrosekunde poslije Velikog praska, organiziraju se protoni i neutroni, a oko minutu poslije jezgre helija i litija...
U atomima kao osnovnim jedinicama građe tvari, elektroni i protoni međusobno djeluju kroz odnos između subjekt partnera i objekt partnera.
U kružnom tunelu u blizini Ženeve, opsega 27 kilometara, smještenom 100 metara ispod Zemljine površine, sudarat će se 40 milijuna puta u jednoj sekundi protoni ubrzani gotovo do brzine svjetlosti, a u tim sudarima kreirat će se stanje materije koje je vladalo u najranijoj fazi evolucije svemira.
Objašnjenje za takvo posebno ponašanje nam daje Paulijev princip isključivanja - kako su protoni i neutroni fermioni, oni ne mogu postojati u točno jednakom stanju.
Naravno da su protoni, neutroni i fotoni Božje čestice, ali u pozitivističkom svijetu jednog znanstvenog istraživačkog centra to ne znači da Bog zaista postoji.
Radi se o kružnom tunelu dugačkom 28 kilometara, 100 metara pod zemljom gdje se protoni (protoni su hadroni) ubrzavaju do brzina koje su jako bliske brzini svjetlosti (oko 300 000 km/s) i zatim se sudaraju.
Protoni na drugoj strani stvaraju pozitivan naboj.
Nakon prestanka djelovanja tog vala, protoni se vračaju u ravnotežu i pri tome predaju višak energije okolini.
Usporavaju se ionizacijom. 3. Alfa čestice i protoni koji su takodjer nastali kao produkt raspada nestabilnih jezgri izotopa ili pak u akceleratorima, takodjer gube energiju ionizacijom na putu svog usporavanja u tvari.
akcelerator 1. fiz Uređaj u kojem se naelektrizirane čestice (elektroni, protoni, ioni itd.) električnim poljima ubrzavaju do visokih energija, koje ovise o vrsti i veličini akceleratora.
Jer kad se zvijezda uruši... protoni i elektroni se spoje u neutrone.: nono: Ne, to što si ti opisao je neutronska zvijezda, a hrpa neutrona je tvar koja se naziva neutronij (znanstveni naziv, nije s nekog SF-a makar tako zvuči: D).
Dok temperatura ne padne bitno ispod 10 11 kelvina protoni i neutroni u leptonskoj kupelji slobodno prelaze jedni u druge, pa ih ima isti broj.
Protoni se ne mogu razbiti, ali se npr. mogu anihilirati s antiprotonom u fotone.
No dok se na temperaturi ispod 10 11 K protoni ubrajaju u " tvar ", laki elektroni se u toj vručoj zgusnutoj plazmi ponašaju kao " zračenje " i daju svoj udio termičkoj ravnoteži u kojoj uz fotone sudjeluju još i neutrini.
Ako sada povežemo dvije do sada neobjašnjive činjenice - da protoni i neutroni pri spajanju u teže jezgre gube dio mase koja onda netragom nestaje i da proces spajanja protona i neutrona u jezgre oslobađa goleme količine energije - zaključak će se nametnuti sam po sebi: razlika mase pretvorit će se u energiju.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com