Već je četvrtu godinu stalni član Deutsche Oper u Berlinu, a, evo, u svoj je curriculum vitae sad upisao i sudjelovanje u najkompleksnijem opernom projektu svih vremena: tetralogiji Prsten Nibelunga Richarda Wagnera.
Već je četvrtu godinu stalni član Deutsche Oper u Berlinu, a, evo, u svoj je curriculum vitae sad upisao i sudjelovanje u najkompleksnijem opernom projektu svih vremena: tetralogiji Prsten Nibelunga Richarda Wagnera.
Ideja " prstena moći " prisutna je i u Platonovom djelu Država, Wagnerovom opernom ciklusu Prsten Nibelunga te u priči o Gigovom prstenu.
Entuzijazam kojim se u Njemačkoj već dugo priprema ovogodišnja dvjestota obljetnica rođenja Richarda Wagnera rezultirao je time da se katkada i na scene opernih kuća udaljenih manje od pedesetak kilometara na scenu postavlja skladateljeva monumentalna tetralogija Prsten Nibelunga.
Cijela je priča nadahnula skladatelja da ostavi Prsten Nibelunga, kojemu će se vratiti tek za dvanaest godina, i prione uz Tristana koji izvor nalazi u ljubavnoj priči iz doba kralja Arthura Tristan and Iseult.
Glavni glazbeni ravnatelj Opere u Chemnitzu Nikša Bareza dirigira od 12. do 20. svibnja Wagnerov Prsten Nibelunga, jedanaestu izvedbu u ciklusu od premijere 1998. u režiji Michaela Heinickea, scenografiji Wolfganga Bellacha, kosti-mima Ralfa Winklera i dramaturgiji Volkmara Leimerta.
Svojedobno je Barezin Prsten Nibelunga u Operi u Grazu privukao veliku pozornost te je snimljen za Austrijsku televiziju.
Pjevala je pod ravnanjem Ericha i Carlosa Kleibera, s Karlom Richterom ostvarila je glavninu Bachova repertoara, a s Wolfgangom Sawallischem Prsten Nibelunga.
Prsten Nibelunga što ga je primijerno postavio prošle godine preuzeo je Adam Fischer.
Tko je autor originala? 3. Prsten Nibelunga (Der Ring des Nibelungen) je ciklus od četiri opere njemačkog kompozitora Richarda Wagnera, inspiriran germansko-nordijskom mitologijom i vikinškim epovima.
Redatelj Wim Wenders bi za 200. Wagnerov rođendan trebao inscenirati ciklus njegovih opera Prsten Nibelunga.
U Grazu je snimio za televiziju cijeli Prsten Nibelunga Richarda Wagnera, a s ansamblom Kazališta Giuseppea Verdija u Trstu snimio je operu Il Campiello Ermanna Wolf-Ferrarija i za nju dobio platinastu diskografsku medalju u Parizu.
Prethodni Prsten Nibelunga bio je na repertoaru od 1987. do 1999. Donio je prihod od 13,5 milijuna maraka.
Jasno da u tom repertoaru u osnovi mora biti i Wagner, ne mora biti Prsten Nibelunga, može biti Ukleti Holandez, može biti Tanhäuser, ne svake godine, ali barem svakih nekoliko godina.
Prošle su dvadeset tri godine do onih večeri u kolovozu 1876. kad je svijet upoznao kompletan Prsten Nibelunga s kojim je otvoren hram Wagnerove glazbe na zelenom brežuljku.
Nisu to uvijek nužno ljudi visoka roda ili bogataši: Wagner je mislio kako će Prsten Nibelunga (Der Ring des Nibelungen) biti nacionalni događaj za publiku sačinjenu od predstavnika cijelog naroda, iako su ga gospodarske prilike prisilile da se zadovolji kozmopolitima i dobrostojećim bogatunima.
zanimljivo nitko nije primjetio namjernu grešku iz naslova, prsten nibelunga je tetralogija, a ne trilogija-trilogija je zato što je ovo treći post koji se dotiče totalitarizma. post je napisan kao pokušaj da se napravi nacistički digest, sa krajem nakon osvajanja vlasti, jer ostalo je predvidljivo. najvažniji dio posta nitko nije komentirao, a po meni je ključ priče-to je stav intelektualaca i pravi uzroci nacizma, jer se manje više svi koncentriraju na hitlerove brkove i " arbeit macht frei ". namjerno sam izbjegao komparacije i značenje termina " socijalizam " kako bi izbjegao još jednu besplodnu raspravu u kojoj bi zaključili da je nacizam zao jer je zao, a da je komunizam dobar jer nije zao. jako lijepe paralele bi se mogle potegnuti sa " načertanjima " i " memorandumom " i jednom drugom zemljom, te zanimljivom komparacijom o utjecaju intelektualaca na formiranje maligne ideje koja postaje credo nacije.
Libreta njegovih opera (Prsten Nibelunga sastoji se od opera Rajnino zlato, Walküre, Siegfried i Sumrak bogova) temelje se na nordijskoj mitologiji.
Zvjezdana postava drugog poglavlja epskog ciklusa Prsten Nibelunga Richarda Wagnera Jon Vickers kao Siegmund, Leonie Rysanek kao Sieglinde, Thomas Stewart kao Wotan, Karl Ridderbusch kao Hunding, Christa Ludwig kao Fricka i, po mnogima najbolja Brünnhilde ikada Birgit Nilsson protagonisti su snimke iz zlatnog doba njujorške Opere Metropolitan koju je nedavno, kao trostruki CD, objavila etiketa Sony Classical.
Prsten Nibelunga praizveden je 1876. na prvim svečanim igrama u Bayreuthu Dirigirao je jedan od najpoznatijih dirigenata tog vremena, austrijski dirigent Hans Richter (1843 - 1916), poznat po velikom luku koji su imale njegove izvedbe, a to je pogodovalo interpretaciji Wagnera.
Konačni tekstovni oblik djelo je dobilo u veljači 1853, kad je za privatnu uporabu tiskan cijeli Prsten Nibelunga.
Prva izvedba Siegfrieda u Hrvatskoj bila je 26. svibnja 1938. Ravnatelj opere Krešimir Baranović želio je predstaviti cijeli Prsten Nibelunga, i nakon Rajninog zlata i Walküre na red je došao Siegfried.
Nije lako razumjeti zašto bi netko u kratkom vremenskom razmaku, kao on sada, pristao režirati novu produkciju Cirque du Soleil s kojom ć e najpopularniji svjetski cirkus opet obi ć i svijet i Wagnerov Prsten Nibelunga u najslavnijoj svjetskoj operi, njujorškom Metropolitanu.
Pronašao ih je u Pruskoj knjižnici u Berlinu i oduševio se njihovom preciznošću, te smatra da je sasvim drugi doživljaj kad se radi po uputama koje je ostavio Wagner. Ne preostaje nam ništa drugo nego da služimo djelu i da ga što vjernije prenesemo na scenu, rekao je Bareza otkrivši nam da je Wagner pisao libreto za Parsifala više od 20 godina i da je u međuvremenu stvorio i Prsten Nibelunga, Tristana i Izoldu te Majstore pjevače. Parsifal je univerzalna saga o borbi dobra protiv zla, izgubljenoj nadi, očaju, čežnji i konačnom iskupljenju koja svoje izvore crpi iz srednjovjekovnih legendi o kralju Arturu, njegovim vitezovima i potrazi za Svetim gralom.
U Franzovoj interpretaciji bilo je još mnogo zanimljivih detalja, a upravo je na njegovom primjeru bilo osjetno kako Prsten Nibelunga itekako može kazališno profitirati od poluscenske interpretacije.
Istu je legendu Richard Wagner upotrijebio kao inspiraciju za svoj " Prsten Nibelunga ".
Tako je iznimno uspjelim ocijenjen 2003. postavljen Wagnerov Prsten Nibelunga u cijelosti izveden godine 2005. u 24 sata.
Petodijelni ciklus Cremaster autor je, proporcijama i kozmologičnim dimenzijama, zamislio u odnosu na Wagnerovu teatrologiju Prsten Nibelunga, u kojemu svaki dio uvijek naznačava sljedeći.
Još prije no što je 1849. napustio Dresden u neizvjesnosti zbog budućnosti, Wagner je napravio prve skice za opus koji će se razviti u tetralogiju Prsten Nibelunga, najdulje djelo u povijesti zapadne glazbe.
Na taj način " Mala čarobna frula ", " Mali prsten Nibelunga " i " Ivica i Marica " postaju kulturni događaj namijenjen cijeloj obitelji.
Wagner je zamislio da se ovaj njegov brod, Prsten Nibelunga, pokreće nutarnjom energijom vala, a ne da ju val pokreće svojom s palube vidljivom snagom.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com