Psihogeni napadaji Psihogeni napadaji nastaju zbog aktivacije ili oslobađanja određenih moždanih struktura uslijed emotivne neuravnoteženosti.
Psihogeni napadaji Psihogeni napadaji nastaju zbog aktivacije ili oslobađanja određenih moždanih struktura uslijed emotivne neuravnoteženosti.
Somatoformi poremećaji su poremećaji u kojima osoba doživljava i razvija tjelesne simptome bolesti za koje se ne može dokazati organski uzrok, a istovremeno one odbijaju prihvatiti da oni imaju psihogeni uzrok te inzistiraju na daljnjim ispitivanjima i pregledima.
Uzroci mogu biti organski (ozljeda, krvarenje, potres mozga, otrovanje, ateroskleroza žilâ mozga) ili psihogeni (osjećajni stres ili kompleks, različite psih. bolesti).
Mnoge bolesti mogu početi sa svrbežom vlasišta tako da da pozadina svrbeža vlasišta može imati dermatološki, sistemski, neurološki i psihogeni karakter.
Treba znati da svaka bolest, svaka trauma, ali i psihogeni šok, podižu razinu različitih hormona u krvi (kortizol, adrenalin i drugi).
Hodgkin, Policytaemia rubra vera) 3. neurogeni (tumori mozga, Multipla skleroza, Notalgia parestethica, Brahioradijalni pruritus) 4. psihogeni 5. miješani 6. drugi.
Uzroci erektilnih smetnji mogu biti organski i psihogeni.
Tri su pitanja koja mogu biti putokaz treba li se muškarac javiti urologu, zbog sumnje na organski uzrok, ili pak seksualnom terapeutu zbog sumnje na psihogeni ili kombinirani uzrok: ima li redovite (nekoliko puta tjedno) jutarnje erekcije, ima li čvrstu erekciju kad masturbira, javljaju li mu se ponekad u danu spontane erekcije nevezane uz seksualni podražaj.
Nagla bol u jednom testisu u dječaka od 15 godina najčešće je povezana uz torziju testisa, ako se isključi trauma i psihogeni uzroci.
1. pasminska predispozicija (neke pasmine tipa labrador, pudla, njemački ovčar) mogu biti nervoznije i stvara se tkz psihogeni dermatitis.
Najčešće spominjani i iskustveni najvažniji udio u simptomatologiji ovih tegoba jesu psihogeni uzroci.
Dvoje opisane djece u pubertetu je dobilo epileptičke napadaje, a u troje su nađeni blaži neurološki ispadi, tako da su isključivo psihogeni uzročni činitelji mogli biti isključeni.
Ranije se smatralo kako su uzroci erektilne impotencije u većine muškaraca psihogeni.
Ponovljene mikrotraume i prenaprezanje mišića, psihogeni i emocionalni čimbenici dovode do napetosti i pojačanoga mišićnog tonusa pa se fibrozitis mišića često označava i kao psihogeni reumatizam.
Psihogeni bolovi obično se ponavljaju, a s prekidima mogu trajati i godinama.
Kao i u muškaraca uzroci ED u žena su psihogeni i/ili organski.
Obično su uključene tri vrste stimulusa: mehanički, upalni i psihogeni (pušenje: faringitis, laringitis, traheobronhitis).
Svi traumatizmi u tom periodu, bili oni tjelesni ili psihogeni, ostavljaju duboke tragove u razvoju djeteta.
Osim navedenog mogući su i psihogeni dermatitisi - psi koji konstantno ližu šape bez nekog pravog uzroka (dosada, temperamentni psi-ovo često viđamo kod pudli, terijera, njemačkih ovčara).
Sve veći broj oboljelih od anoreksije i bulimije nije samo pitanje načina prehrane, već je u osnovi psihogeni poremećaj, poremećaj u vlastitoj percepciji tijela: zamišlja se lik koji se potpuno razlikuje od stvarnog i kad djevojčica smršavi, i dalje smatra da je predebela
Na kraju ulogu igraju i psihogeni faktori.
Stres i psihogeni faktori - zbog svog nepovoljnog utjecaja na imunološki sustav također se povezuju s progresijom parodontitisa
Ostali oblici mucanja mogu se klasificirati kao psihogeni koji je rezultat mentalne aktivnosti mozga kao što je razmišljanje ili rješavanje problema.
Iako se prije mislilo kako je psihogeni uzrok mucanja najčešći, sada se zna kako se javlja kod manjine.Psihogeno mucanje se ponekad javlja u osoba koje boluju od određenih vrsta mentalnih bolesti ili kod osoba koje su doživjele jaki psihički stres ili strah.
Simptomi su mučnina, gubitak apetita, povraćanje, psihogeni efekti, poput depresije i uznemirenosti.
Sve veći broj oboljelih od anoreksije nervoze i bulimije nervoze nije samo pitanje načina prehrane, već je u osnovi psihogeni poremećaj, poremećaj u vlastitoj percepciji tijela: zamišlja se lik koji se potpuno razlikuje od stvarnog i kad djevojčica smršavi, i dalje smatra da je predebela.
Psihosomatskim bolestima, možemo nazvati tjelesne bolesti u različitim organskim sustavima u čijem nastanku, smatra se, bitnu ulogu ima psihogeni čimbenik.
Najčešći cerebralni napadaji su epileptički, psihogeni (afektivni, histerični) i ishemički (zbog iznenadno smanjene opskrbe krvlju).
Nakon što se organizam oslobodi suvišnih i štetnih cirkulirajućih imunokompleksa, imuni sustav postaje otporniji za borbu sa svakodnevnim opasnostima iz okoline (virusi, fizički i psihogeni stres, toksini iz okoliša...), ali i spreminiji oduprijeti se mutacijama stanica koje dovode do razvoja tumora.
Poseban problem predstavlja psihogeni kašalj, koji prestaje tijekom spavanja, a karakterističan metalni zvuk, poput laveža psa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com