Svjetski poznati primjeri, kao dezinfekcija zračenjem mumije Ramsesa II. u Laboratoriju NucleArt iz Grenoblea, doprinijeli su većem odobravanju metode i od stručne i opće javnosti.
Svjetski poznati primjeri, kao dezinfekcija zračenjem mumije Ramsesa II. u Laboratoriju NucleArt iz Grenoblea, doprinijeli su većem odobravanju metode i od stručne i opće javnosti.
Izl 12,37 - Pođu tako Izraelci iz Ramsesa prema Sukotu..... (40) Vrijeme što su ga Izraelci proveli u Egiptu iznosilo je četiri stotine i trideset godina.
U one dane: Pođu Izraelci iz Ramsesa prema Sukotu.
Premda je Keops stvorio veliku piramidu, ruka Ramsesa II leži preko cijelog Egipta.
Zato je predložio mirovni dogovor i on je sklopljen s Egipćanima u 21. godini vladavine Ramsesa II.
Mirovni je dogovor također preživio zapisan na zidovima Karnaka i Ramasseuma (posmrtni hram Ramsesa II).
Naravno, ni grobnica Ramsesa II. nije izbjegla pljačkaše grobova.
Izlazak Izraelaca 37 Po? u tako Izraelci iz Ramsesa prema Sukotu.
Najveću dvoranu, koja potječe iz vremena Ramsesa II., nose golemi, gusto podignuti, 40 i više metara visoki stupovi.
Bivši premijer RS izjavio je ranije sarajevskim medijima kako je Vlada RS trebala da za 300.000 dolara angažira čuvenog američkog odvjetnika Ramsesa Clarka za obranu Karadžića, u slučaju da se nađe iza haaških rešetaka.
A jadni, fort im je neko drugi kriv, od Ramsesa, preko Napoleona, pa sve do jadnog malog E. T-a koji bi telefoniral doma.
Spomenuti kralj je faraon Ramses II. (1290 - 1234) koji je za gradnju svojih gradova-skladišta Pitoma i Ramsesa koristio Hebreje kao radnu snagu.
Poslije mnogo godina frustrirajućih radova u dolini, konačno su se pokazale nekakve stepenice 4. studenog 1922. godine, točno nasuprot sjeverne strane ulaza u grobnicu Ramsesa VI.
Kao mladi princ, Ramses je bio školovan po vojničkoj tradiciji ustanovljenoj u vrijeme njegova djeda Ramsesa I. po kojem je dobio ime.
Za vrijeme Ramsesa IX. graditelji su čak štrajkali.
No, dok je izgon iz Egipta i prolaz preko Crvenog mora pod Mojsijevim vodstvom postao ključni trenutak u židovskoj religiji, kod Ramsesa uopće nije bio ni spomenut: dogodio se usput, u hodu
Pošto se vrijeme života i vladavine Ramsesa II. (13. stoljeće prije Krista) poklapa s vremenom života i djelovanja još jedne gigantske povijesne figure, Mojsija, to se pretpostavlja da je on taj biblijski faraon, Mojsijev najdraži sudrug u djetinjstvu i mladosti, drugi brat, a kasnije, isprva žestoki protivnik oslobođenja Židova, pritisnut Božjim znacima, pušta Židove da odu iz Egipta u obećanu zemlju Palestinu.
Na ulazu u hram sjede 4 goleme figure samog Ramsesa II. (po dvije sa svake strane vrata) visoke 18 metara.
U to je vrijeme Arfaksad vladao nad Medijcima u Ekbatani. (2) On sagradi naokolo Ekbatane zidove od tesana i četverouglasta kamena, široka tri lakta i dugačka šest lakata; podigao je bedeme sedamdeset lakata u visinu i pedeset lakata u širinu. (3) Do vrata gradskih podiže kule stotinu lakata visoke, s temeljima koji su bili šezdeset lakata široki. (4) Vrata koja bijaše napravio uzdizahu se sedamdeset lakata u visinu, a široka bijahu četrdeset lakata, kako bi mogla kroz njih izaći golema vojska s povorkom pješaka. (5) U to vrijeme kralj Nabukodonozor vojevaše s kraljem Arfaksadom u velikoj ravnici koja se proteže na području Ragaua. (6) Uza nj se svrstaše svi oni koji su obitavali u planinskim predjelima, svi oni koji su prebivali do obala Eufrata, Tigrisa i Hidaspa, a tako i stanovnici ravnice Arioha, kralja elimskoga: mnogo je dakle bilo ljudstva koje se poredalo u redove naroda keleudskog. (7) Nabukodonozor, kralj Asiraca, uputi poruku svim stanovnicima Perzije, svima onima koji življahu na zapadu, stanovnicima Cilicije, Damaska, Libanona i Antilibanona i svim stanovnicima morske obale, (8) narodima Karmela, Gileada, Gornje Galileje i prostrane ravnice Ezdrelona, (9) svima onima koji prebivahu u Samariji i njezinim gradovima, u Transjordaniji sve do Jeruzalema, Batane, Kelusa, Kadeša, Egipatske rijeke, Tafnesa, Ramsesa i po svemu području Gešema, (10) sve do onkraj Tanisa i Memfisa, najposlije svima stanovnicima Egipta sve do granice Etiopije. (11) Ali stanovnici svake od tih pokrajina narugaše se poruci Nabukodonozora, kralja Asiraca, i ne okupiše se oko njega da bi uza nj vojevali.
Njegovu teoriju o putovanjima preko Atlantika u dalekoj prošlosti dokazuju tragovi kokaina i duhana pronađeni u kosi egipatskog faraona Ramsesa II.
U sačuvanim redigovanim biblijskim spisima svugde nalazimo na ' podatak ' o 40 godina pustinjačkog lutanja zabranog naroda iz Ramsesa prema Obećanoj zemlji: »Prinosiste li Mi žrtve i prinos u pustinji četrdeset godina, dome Izraelov?« (' Amos ', 5:26; cp.: ' Dela ', 7:42) »Sećaj se svoga puta kojim te je Jehova, Bog tvoj, vodio po pustinji ovih četrdeset godina da te smiri, ispita i dozna što ti je u srcu: hoćeš li držati Zapovesti Njegove ili nećeš.« (' Ponovljeni Zakon ', 8:2; v.: 29:4) »Jehova je gnevom planuo naIzraelce pa ih je pustinjom provlačio četrdeset godina, sve dok ne pomre sav naraštaj što je u očima Jehovinim zlo postupio.« (' Brojevi ', 32:13) U ' Knjizi brojeva ' za velikog sveštenika Sinije i Mojsijevog brata Aarona ukazuje se da je umro na gori Hur, na granici zemlje edomske »u četrdesetoj godini nakon izlaska Izraelaca iz egipatske zemlje.« (33:38) Zatim, navode se niz lokacija koje je Izrael prošao, sve do moabskog Abel Hašitima: »S brda Hora odu te se utabore u Salmoni.
1190. g. pne bitka kod Pelusija na ušću Nila, prva zabilježena pomorska bitka u povijesti. vodila se između egipatskog brodovlja Ramsesa III i " sjevernih pomorskih naroda " kako su ih nazivali Egipćani. isti su pretrpjeli težak poraz
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com