ZAŠTITA PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA
ZAŠTITA PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA
Članica Povjerenstva za medije gđa Vesna Kesić izrazila je zabrinutost zbog niskog postotka zastupljenosti žena u članstvu Vijeća za elektroničke medije (od sedmero članova samo je jedna žena) i zbog dijela Odluke o načinu vrednovanja prijava na natječaj za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u kojem se programi za poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova boduju s najviše pet bodova (raspon mogućih bodova ide od 1 do 40) što je nedovoljno s obzirom na to da je riječ o području ljudskih prava i ustavnom načelu ravnopravnosti spolova.
Predsjednik i članovi Vijeća za elektroničke medije složili su se da je poticanje svijesti o ravnopravnosti spolova vrlo bitan parametar, te su također naglasili da je Vijeće za elektroničke medije za pitanje ravnopravnosti spolova bilo senzibilizirano i prije donošenja zakonskih izmjena kojima se pri dodjeli sredstava na natječaju za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija uveo i kriterij bodovanja programa za poticanje svijesti o ravnopravnosti spolova.
One dokazuju da je ova radijska novinarka i voditeljica doista još prošle godine upozoravala Vijeće kako se na nekim radijima sve prilagođava dobivanju novaca iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, uključujući i proizvodnju fiktivnih emisija koje se nikad ne emitiraju u eteru.
Hrvatska udruga H. iz Z., postavila je upit vezano uz plaćanje poreza na dobit na dodijeljena sredstva Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija odnosno traži se tumačenje da li radijske postaje koje su po okončanju natječajnog postupka dobile određena sredstva iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija trebaju ili ne trebaju na ta sredstva plaćati porez na dobit.
U okviru kontinuiranog procesa pravdanja sredstava Fonda (Javni natječaj 01/12 i 2/12) Vijeće za elektroničke medije je na 36. sjednici donijelo odluku o prihvaćanju dijela pravdanja sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2012. godinu.
Ima lokalnih elektroničkih medija kojima najvažniji dio prihoda, iako su privatni, dolazi zapravo od države, točnije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, koji se puni dijelom novca (tri posto) od RTV pristojbe.
3. Preporučuje se Vijeću za elektroničke medije preispitivanje Odluke o načinu vrednovanju prijava na natječaj za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija (NN 31/05) s obzirom na nisko vrednovanje programa namijenjenih nacionalnim manjinama pri dodjeljivanju sredstava tog Fonda, kao i da u postupku nadzora namjenskog korištenja sredstava Fonda prati korištenje sredstava odobrenih za programe namijenjene nacionalnim manjinama, imajući pri tome u vidu obvezu postaja radija i televizije na svim razinama utvrđenu člankom 18. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, te Ustavom (čl. 15. st. 1. Ustava) i Ustavnim zakonom zajamčenu ravnopravnost pripadnicima svih manjina u Republici Hrvatskoj.
Iz navedenih razloga amandmanom se predlaže dopuna Zakona kojom bi se poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova uvrstilo u prioritetne programske sadržaje čija se proizvodnja i objavljivanje potiče sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Unatoč tome, GTV je u kolovozu, od Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija radija i televizije Agencije za elektroničke medije, dobio 374.905,29 kuna.
Na kraju, članovi Odbora predložili su Vijeću da u budućim izvješćima dostavi informacije o karakteru projekata za koje su dodjeljena sredstva iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, kao i o tome kako su utrošna ranije dodjeljena sredstva.
Agencija za elektroničke medije objavila je javni natječaj za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija - televizije i radija.
Pozdravljajući svaku inicijativu propitivanja funkcioniranja pojedinih instituta, pa tako i jednog izuzetno značajnog (ponajprije za prepoznavanje primjerenog suodnosa u iskazivanju i oblikovanju javnog interesa u hrvatskom medijskom prostoru), kakav je upravo Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, želimo obavijestiti javnost o poduzetim postupcima u vezi javno iznijetih primjedaba i kritika.
" Vjeće za elektroničke medije odlučno odbacuje tvrdnje radijske novinarke Ivane Lekšić da je znalo za lažiranje radijskih emisija financiranih sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija i da nije pokazalo nikakav interes da tu praksu istraži ", stoji u reagiranju Vijeća na intervju s novinarkom, urednicom i radijskom voditeljivom Ivanom Lekšić koji je H-Alter objavio prije dva dana.
Posebno značajnu ulogu u realizaciji ovog manjinskog prava, istaknuto je u raspravi, trebao bi imati Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u koji se slijevaju značajna sredstva, i koji ima zakonom utvrđenu zadaću da potiče emitiranje programskih sadržaja namijenjenih nacionalnim manjinama.
U raspravi koja je uslijedila zatraženo je pojašnjenje oko postupanja Vijeća prilikom dodjele sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija a za ostvarivanje programa kojima se potiče razvoj svijesti o ravnopravnosti spolova.
Upozoreno je i na nedorečenost pojedinih konstatacija u Izvješću, kao što su one u kojima se kaže da su sredstva Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija odobravana, uz ostalo, i za poticanje zapošljavanja invalidnih osoba i članova njihovih obitelji, a da pri tome nema objašnjenja o kavom se zapošljavanju radi, odnosno po kojem osnovu je ono financirano sredstvima Fonda.
Što se tiče pristupa sredstvima javnog priopćavanja istaknuto je da i pored višegodišnjeg ukazivanja na taj problem, te postojanja Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, kao i zaključenog ugovora između Vlade Republike Hrvatske i HRT-a, nema još uvijek značajnijeg pomaka, iako se radi o obvezi koja proizlazi ne samo iz domaćeg zakonodavstva, već i obvezi vezanoj uz članak 5. Europske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima.
Radio na kojem je radila i kao urednica, naime, najmanje dvije godine je uredno od Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija dobivao stotine tisuća kuna, lažirajući emisije i programski sadržaj temeljem kojeg mu Vijeće za elektroničke medije daje ovaj novac.
Istaknuto je da nedostaje izvješće o financijskom poslovanju i financijsko izvješće o prihodima i rashodima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, a što je navedeno i u Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, pa da bi Vijeće u tom smislu trebalo dopuniti Izvješće prije rasprave na plenarnoj sjednici.
Vijeće za elektroničke medije pozvat će na razgovor novinarku Ivanu Lekšić koja je u Večernjem listu progovorila o lažiranju radijskih emisija zbog dobivanja novca iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Za identičan program, GTV je 2009. godine od Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija dobila 334.000 kuna, godinu dana kasnije iznos je narastao na 431.265 kuna, a prošle godine na čak 544.755 kuna. (Slobodna Dalmacija)
Budući su skupu prisustvovali predstavnici Vijeća za elektroničke medije, naglašena je potreba da sljedećih godina Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, koji potiče kulturne raznolikosti, ravnopravnosti spolova, nacionalne manjine, stvaralaštva na narječjima hrvatskog jezika i sl., dio sredstava namijeni i elektroničkim medijima koji edukativnim programima razvijaju kolektivnu svijest građana o mogućim ugrozama i nužnim postupcima te preventivno doprinose sustavu zaštite i spašavanja.
Na temelju članka 12. Pravilnika o načinu i postupku provedbe javnog natječaja za sufinanciranje audiovizualnih i radijskih programa iz sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, kriterijima za dodjelu sredstava te načinu praćenja trošenja sredstava i ostvarivanja programa za koja su dodijeljena (»Narodne novine«, broj 43/10) Vijeće za elektroničke medije donosi
Predstavnik predlagatelja pojasnio je postupak provedbe javnog natječaja za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija te utvrdio da nije bilo slučajeva da odabrani nakladnici nisu emitirali programe za koje su im dodijeljena sredstva.
N a jubilarnim 5. Danima elektroničkih medija raspravljalo se o Fondu za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Zamjerili ste mu to što je u javnost istupio prije ministrice s idejom o drukčijem plaćanju HRT pretplate? (Prijedlog koji je izašao u javnosti odnosio se na transparentnije plaćanje pretplate koja bi bila ovisna o visini primanja u kućanstvu, a dio novca se u tom slučaju trebao izdvajati i za Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, op.a.)
Slobodu okupljanja i izražavanja sukladno međunarodnim standardima ljudskih prava i novinarskih sloboda i odgovornosti 30. Izmjene Zakona o javnom okupljanju na način da se omogući mirno okupljanje pred institucijama odgovornim za kreiranje i provođenje politika na svima razinama uključujući Vladu, Sabor, Ured Predsjednika i Ustavni sud; ukinu obaveze koje se stavljaju u dužnost organizatorima prosvjeda, a spadaju u domenu poslova MUP-a; jasno definiraju postupanja koja ograničavaju pravo na javno okupljanje: postupanja i ovlasti prema mirnim prosvjednicima, postupak zabrane javnog okupljanja, učinkovitu i efikasnu sudsku kontrolu takve zabrane, uvjeti koji se mogu postaviti pred organizatora javnog okupljanja. 31. Uvođenje sankcija za upotrebu prekomjerne sile u policijskom postupanju prilikom nenasilnih prosvjeda i akcija građanskog neposluha, uz zabranu privođenja, uhićivanja i prekršajnog gonjenja nenasilnih prosvjednika. 32. Izmjene Zakona o medijima na način da imenovanje glavnog urednika obavezno odobrava najmanje 55 % novinara u redakciji, tajnim glasanjem. 33. Uvođenje sankcija za izdavače koji krše Zakon o medijima u odnosu na uvođenje redakcijskih Statuta i transparentnosti vlasništva. 34. Usklađivanje Zakona o medijima i Zakona o elektroničkim medijima na način da oni definiraju status, prava i odgovornosti neprofitnih i internetskih medija, te transparentnost svih koncesijskih ugovora radija i televizija. 35. Ustanovljavanje jasnih kriterija za pristup sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, na način da sredstva Fonda budu dostupna i internetskim i neprofitnim medijima koji doprinose ostvarenju javnog interesa i kulturnog razvoja te efikasan nadzor nad dodjelom i korištenjem dodijeljenih sredstava.
dokaz o emitiranom programa iz Ugovora o korištenju sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija (očevidnike i snimke programa).
Vijeće za elektroničke medije danas je prihvatilo odluku o raspodjeli 30,3 milijuna kuna iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2009. Za 141 radijsku postaju i 21 televizijsku namijenjeno je po 15,1 milijun kuna.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com