Dojenjem dijete ujedno zadovoljava i refleks sisanja koji je naročito izražen u prvim mjesecima života.
Dojenjem dijete ujedno zadovoljava i refleks sisanja koji je naročito izražen u prvim mjesecima života.
U prvom satu nakon poroda djetetov je refleks sisanja najjači zbog čega ono lakše pravilno prihvaća dojku.
Kako bi se čim prije uspostavio refleks sisanja, jako je važno da ga što prije pokušavate naučiti hraniti na grudima ili na flašicu (s vašim mlijekom ili umjetnim).
U toku dojenja uz nju može biti samo otac djeteta. 9. Prije dojenja treba pripremiti jednu čašu nekog napitka, poslije podoja popiti (može nešto i pojesti) i ostati se odmarati pola sata malo podignutih nogu. 10. Ukoliko osjeti da ima grčeve u nogama malo pojačati dozu kalcija. 11. U toku stvaranja mlijeka jako je i često povremeno znojenje u dojilje 12. Dok doji česte su pojave laganog vaginalnog krvarenja. 13. Važno je znati vremensku dužinu dojenja. 14. Kontrola tekućine kod novorođenčeta (fontanela, pelene) 15. Krvavo povraćanje novorođenčeta 16. Bljuckanje novorođenčeta 17. Povraćanje u mlazevima na nos i na usta kod novorođenčeta 18. Začepljen nos kod novorođenčeta 19. Napitci, kako se spremaju i kada se daju novorođenčetu 20. Masno mlijeko kod majke produžuje žuticu kod novorođenčeta. 21. Težina novorođenčeta (fiziološki pad težine-10 %) 22. Miris i toplina majčinog tijela privlači novorođenče 23. Dojke dojilje su tople i bogato išarane krvnim žilama 24. Najvažniji je prvi susret novorođenčeta-bradavica-mlijeko koji služi kao prvi zapis u glavi za dugo uspješno dojenje 25. Lijekovi dati u toku poroda uspavljuju novorođenče i ometaju refleks sisanja kao što i mijenjaju sastav mlijeka dok se ne izluče iz organizma dojilje (carski rez) 26. Antibiotici smanjuju količinu i mijenjaju okus majčinog mlijeka na štetu novorođenčeta 27. Znaci gladi kod novorođenčeta su: zelena stolica, mokraća nije bezbojna, mnogo plače, često siše dojku, pije mnogo tekućine i nema puni stomačić 28. Mastitis ili upala dojke (kako spriječiti) 29. Ragade ili ranjene bradavice (kako spriječiti) 30. Refleks sisanja kod novorođenčeta (vjetrovi, uzrigivanje, štucanje i kihanje)
Zato što: 1. Dijete je najaktivnije prvih 30 do 60 minuta. 2. Refleks sisanja najaktivniji je u to doba. 3. Rani početak osigurava uspjeh isključivog dojenja.
Ja sam je lagano držala za ručicu i masirala po dlanu, kažu da to potiče refleks sisanja.
U dobi između trećeg i četvrtog mjeseca dijete obično gubi isključivi refleks sisanja koji podrazumijeva da izbacuje iz usta sve što nije bradavica.
prevelika upotreba dude varalice kojom beba zadovoljava svoj refleks sisanja i premalo vremena provede na dojci.
1. Samostalno sjedi i kontrolira pokrete glave; 2. Čini pokrete kao da žvače, a refleks sisanja je u toj fazi već malo oslabio; 3. U posljednje vrijeme ne dobiva na težini koliko bi trebalo i čini vam se da samo dojenje više nije dovoljno, jer dijete nije sito; 4. Sve stavlja u usta i rastu mu prvi zubi; 5. Promatra vas dok jedete i pokušava vam uzeti hranu.
Sam refleks sisanja beba razvija već u trbuhu, tako da ukoliko imate odmah po porodu mlijeka neće biti problema sa dojenjem.
Pustite dijete da drži vaše prste, to stimulira refleks sisanja.
2. Bebe koje su dostigle stupanj rasta da mogu same gutati, ali još uvijek nemaju dobro razvijen refleks sisanja ili su preslabe za dojenje (bilo da su tek rođene ili su nakon nekog vremena u inkubatoru dostigle taj stupanj razvoja), trebale bi uzimati majčino mlijeko nekim drugim putem.
Također, stimulira efektivno pražnjenje dojki, refleks sisanja kod djeteta i povećanje proizvodnje mlijeka.
Ljudsko novorođenče je potpuno ovisno o roditeljima, međutim rađa se s nekoliko urođenih refleksa, a jedan od najbitnijih je refleks sisanja.
Kod žena se ta želja obuzda vjerojatnom posjedovanjem istih, dok se kod muškaraca refleks sisanja pretvara u refleks okretanja glave za imalo istaknutijim primjercima kao žal za prošlim vremenima.
U to su vrijeme bebe već izgubile refleks sisanja koji im je bio potreban kod prvih susreta s dojkom ili bočicom i bez problema će prihvatiti žličicu s kašicom.
Prisutni su refleks sisanja i hvatanja.
One još nemaju razvijen refleks sisanja i nisu u mogućnosti sami se hraniti.
Rano započinjanje dojenja korisno je za dijete i za majku jer: - kolostrum hrani dijete (potrebno ga je vrlo malo - dovoljno je svega nekoliko kapi) i osigurava imunizaciju; - pomaže u produkciji mlijeka dovoljnoga za sljedeće hranjenje, - omogućava da refleks sisanja kod djeteta (koji je najjači tijekom prvoga sata) potakne lučenje mlijeka; - sprečava gubitak krvi kod žene; - omogućava bliski kontakt majke i djeteta i nježnost koju dijete najviše treba, pogotovo nedonošće i ono s malom porodnom težinom; - naročito je korisno za djecu s malom porodnom težinom koja imaju veći rizik za umiranje.
Ritmički pokreti sisanja pojavljuju se kod fetusa iza 33. tjedna trudnoće, dok je sigurni koordinirani refleks sisanja i gutanja prisutan od 35. tjedna gestacije.
Tada djeca ispoljavaju bizarne pokrete, refleks sisanja je slab, ne smiju se, ali i ne plaču.
Djeca koja su prije rođenja čula samo engleski " pokazivala su jači refleks sisanja " kada bi čula engleski nego kada bi čula tagalog.
Stručnjaci su zaključili da se refleks sisanja pojačava samo kada djeca čuju drugu osobu da govori na drugom jeziku.
Neznam šta da radim, dali moje mlijeko nije dovoljno hranljivo ili je možda to samo refleks sisanja??
BOLOVI NAKON DOJENJA I REFLEKS SISANJA
Prematurna djeca nemaju razvijen refleks sisanja i gutanja pa ne mogu aktivno sisati.
Dok dijete siše jednu dojku refleks sisanja može izazvati cijeđenje druge.
Drugo, da bi se refleks sisanja pobudio bilo je dovoljno novorođenče samo malo poškakljati po obraščiću i već bismo počeli zijevati u tom smjeru.
Negdje oko 6. mjeseca refleks sisanja popusti i u usnoj šupljini pojave se prvi zubići.
Refleks sisanja koji nije bio prisutan u početku, postepeno jača i dostiže vrhunac u trenutku pokretanja usta kad dijete dopuže do majčine bradavice kako bi počelo sisati.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com