Neki repelenti koji štite od komaraca, štite i od krpelja, pa je najbolje prije odlaska u prirodu zaštiti se primjenom ovih sredstava na kožu ili odjeću, a o čemu će vas savjetovati ljekarnik.
Neki repelenti koji štite od komaraca, štite i od krpelja, pa je najbolje prije odlaska u prirodu zaštiti se primjenom ovih sredstava na kožu ili odjeću, a o čemu će vas savjetovati ljekarnik.
Zaštitita: mreže ili guste zavjese na prozorima i vratima, prikladna odjeća i obuća, repelenti - preparati koji tjeraju insekte i krpelje svojim mirisom.
Izbor eteričnih ulja koja, uz ostala svojstva služe i kao repelenti, je velik pa možemo napraviti odlične kombinacije ugodnog mirisa i zaštiti se od neugodnih insekata
Bio Out repelenti pobjednici su u borbi protiv komaraca, krpelja, pčela, osa, obada i ostalih neugodnih kukaca čiji ubodi mogu izazvati široki spektar reakcija, od crvenila do alergije.
No, nažalost navedena sredstva nisu dostatna i ne pokrivaju troškove hrane, veterinarske njege, čipiranja i cjepljenja, kao i brojne druge troškove (kućice, krevetići, zdjelice, vodilice, lajnice, repelenti), stoga su razumljivi njihovi stalni apeli za donacijama i pomoći ljudi nesebičnog srca i ljubav za životinje.
Mali set za prvu pomoć također dobro dođe, a obavezan pratioc na vašem putovanju bi trebali biti i repelenti protiv insekata (najbolje oni koji sadrže DEET), bilo u bočici ili u praktičnijem formatu maramica.
Poruka znanstvenika je jasna: Trudnice, dojilje i mala djeca trebaju izbjegavati prostore u kojima se koriste repelenti ili insekticidi.
Najbolje su prolazile torbice, majice, tablete, repelenti, olovke, a zbog tenisica su trčali za nama (no bosi ipak nismo mogli doći u Europu).
nanošenje sredstava koja odbijaju krpelje (repelenti)
Repelenti, sredstva za odbijanje insekata (komarci, krpelji, muhe..) smanjuju mogućnost njihova ugriza ili uboda, pa time i vjerojatnost prijenosa bolesti koje prenose.
Također je moguće utvrditi i kontaminaciju stranim tvarima kao što su sredstva protiv moljaca (naftalen, etilen dibromid, p-diklorbenzol), repelenti (benzaldehid), miris i okus dima itd.
Za zaštitu dojenčadi repelenti se umjesto na koži, mogu primjenjivati na odjeći kako bi se izbjegli mogući škodljivi utjecaji.
Mnogi svjedoče da ih ni repelenti ne tjeraju, a njihovi ubodi iritiraju, češu...
Zaštita od komaraca - sintetski repelenti
Sredstva protiv insekata (repelenti) se preporuča nanositi na izložene dijelove tijela kako bi spriječili ubode insekata.
Protiv insekata se može zaštititi prikladnom odjećom i obućom, zaštitnim mrežama za vrijeme spavanja, preparatima koji tjeraju komarce i ostale insekte (repelenti), ili primjenom otrova (insekticidi).
Navedena imena su komercijalni nazivi sredstava sličnog sastava i namjene, a služe kao repelenti za ptice.U većini slučajeva sadrže tvari kao što su polyethylene ili polybutylene koji odavajući toplinu kod ptica izazivaju efekt vrućeg stopala, pa ptice izbjegavaju mjesta tretirana ovim sredstvima.
Prema njezinim riječima, najbolja prevencija protiv zaraze su repelenti protiv komaraca koji sadrže DEET (Dietiltoluamid).
Kao repelenti, najbolje su se pokazala sljedeća ulja: citronela, metvica, lavanda i čajevac.
Repelenti štite samo djelomično, a najbolje je koristiti one koje preporučuje američki Center for Disease Control i sadrže DEET.
U SAD-u postoje repelenti sa 100 postotnim DEET-om, dok mnoge druge zemlje svijeta ograničavaju korištenje ove kemikalije na 30 do 50 posto.
Repelenti sredstva za odvraćanja insekata ne moraju biti sintetski i ne moraju smrdjeti.
Na tržištu postoje još drugi kemijski repelenti, no prema istraživanjima nisu toliko učinkoviti.
Vrlo je važno informirati se koje se zarazne bolesti i paraziti javljaju na području u koje putujete, te na koji način zaštititi svojeg ljubimca od tih bolesti (cijepljenje, repelenti i sl.).
Repelenti djeluju na principu, da kada buha osjeti miris tvari iz preparata, možda se neće niti uhvatiti za životinju.
Ukoliko se upotrebljavaju repelenti, (sredstva protiv uboda komaraca i krpelja), treba voditi računa da su to potencijalno toksične tvari pa se treba strogo pridržavati uputa istaknutih na deklaraciji proizvoda.
Repelenti su djelotvorni nekoliko sati pa se sredstvo treba nanjeti više puta ukoliko se radi o cijelodnevnom ili višednevnom boravku u prirodi.
Repelenti ne štite od uzročnika bolesti koje krpelji mogu prenjeti nego od samog ugriza.
Repelenti se mogu nanijeti i na odjeću (potrebno provjeriti na ambalaži o načinu primjene kao i potrebi ponovnog nanošenja).
Sredstva za odbijanje komaraca (repelenti) odbijaju djelomično i krpelje pa se mogu primijeniti nanašanjem na kožu na mjestima do kojih dopire odjeća (zapešća, gliježnjevi, vrat) ili prskanjem odjeće ako su u obliku raspršivača.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com