Godine 1688. kapelski su čuvari sabrali 18 rajskih forinti pa je nabavljen srebreni i pozlaćeni kalež, metalni pozlaćeni križ i rimski misal.
Godine 1688. kapelski su čuvari sabrali 18 rajskih forinti pa je nabavljen srebreni i pozlaćeni kalež, metalni pozlaćeni križ i rimski misal.
" S ambona se proglašuju: čitanja, pripjevni psalam i vazmeni hvalospjev; s njega se može držati i homilija, te sveopća ili vjernička molitva.. " (Rimski misal, 272).
To je njegovo drugo djelo koje je izdao, prvo djelo koje je Levaković objavio je bio Rimski misal.
Mr. Ivan Milovčić nam otvara pogled u Rimski misal i njegovo korištenje Starog Zavjeta, prije svega uvjetovano reformom liturgije poslije 2 Vatikanskog Sabora, koja traži da se posegne u riznicu Božje riječi i iz starozavjetnih knjiga.
Rimski misal, u opisu službe Muke Gospodnje, insistira da se za klanjanje bude istaknut samo jedan križ (unica tantum Crux adorationi praebeatur) kako bi se Kristova žrtva na križu na jasniji način razumjela i častila kao otkupnina za sve ljude.
Pio V. se zadovoljio time da pregleda rimski misal, koji je tada bio u uporabi, kao što se to obično čini sa stvarima koje se povijesno razvijaju. (...) Zabrana toga misala koji nije prestao razvijati se tijekom stoljeća sve od prastarih sakramentara naše Crkve prouzročila je lom s posljedicama koje su nužno morale biti tragične.
Za svetu godinu pomirenja 1975. odobren je misni obrazac pod tim naslovom i uvršten u Rimski misal među votivne mise Blažene Djevice Marije.
Uputa Redemptionis Sacramentum, objavljena na Blagovijest 2004. godine za pontifikata Ivana Pavla II., ne donosi nikakvu novost u odnosu na već postojeći Rimski misal Pavla VI. iz 1969. godine, nego ponovno naglašava propise koji se u praksi ne obdržavaju te upozorava na razne zloporabe.
Rimski misal kojim se koristimo (tipsko izdanje iz god. 1975.) o tome donosi odredbu da vjernici stoje »od darovne molitve do svršetka mise« (Opća uredba, br. 21).
Tu tiska nekoliko glagoljskih knjiga: Officii rimski, Misal Hruacki, Knižice Krsta..., Šimuna Kožičića Zadranina Biskupa Modruškoga knižice od žitie rimskih arhiereov i cesarov, Psaltir i Šimuna... od bitie redovničkoga knižice.
From: [email protected] Sent: Saturday, May 25, 2013 12:00 PM Ohooo, Rimski misal to je vrlo vrijedna SKUPA knjiga.
Sluzbeni Rimski misal iz 1570. preveo je s latinskog Bartol Kasic, ali nije objavljen, a prvi preuredjeni misal na hrvatskom jeziku objavljen je 1969. u Zagrebu.
Papa ističe da se pritom radi o dvostrukoj upotrebi jednog te istog obreda s time da Rimski misal pape Pavla VI, koji je papa Ivan Pavao II. izdao u još dva nova izdanja, ostaje normativnim, redovitim oblikom euharistijske liturgije, dok se posljednja redakcija Rimskog misala prije II. vatikanskog sabora, objavljena vlašću pape Ivana XXIII. godine 1962, može upotrebljavati kao izvanredni oblik liturgijskoga slavlja.
Osim župne crkve Sv. Ante u mjestu, u dvorištu lanterne nalazi se i kapelica Sv. Nikole, zaštitnika pomoraca, u kojoj je sačuvan Rimski misal iz 1869. godine.
Na tom našem životnom putu prema domovini gdje smrti više nema i gdje je radost vječna (Rimski misal) pokušajmo doista rasti u vjeri prema Gospodinu.
Rimski misal proširuje posljednju prošnju izričitim spomenom iščekivanja« blažene nade »(Tit.2, 13) i dolaskom Isusa Krista Gospodina našega.
Kapela je posjedovala liturgijska odijela, dva svijećnjaka, drvenu propovjedaonicu, pozlaćen kalež i patenu, rimski misal, a na sredini oltara bijaše pokretan križ.
Može predmoliti i nakane sveopće molitve i ako nema psalmiste, psalam između čitanja (Rimski misal, Opća uredba, 65 - 66).
Služba riječi je dugačka zato što su vjernici u starini željeli dočekati zoru uskrsnog jutra razmatrajući " divna djela što ih je Gospodin Bog svome narodu od početka činio, vjeran svojoj riječi i obećanju " (Rimski misal), a samo krštenje dijelilo se u zoru i liturgija je završavala euharistijskom službom.
Svoje zapažanje Ratzinger odnosno papa Benedikt XVI. u »Summorum pontificum« prenosi kad kaže da je Rimski misal u tijeku stoljeća postupno poprimao nove oblike koji s prethodnim Misalima »imaju veliku sličnost« (»magnam habent similitudinem« - Uvod).
Njemu je, čini se, veoma bliska i druga ključna riječ u dokumentu, naime jedan rimski obred, što u više izraza posebice ističe u uvodnim napomenama dokumenta (usp. uvod i članke dokumenta, u više izraza, primjerice »latinska liturgija«, »rimski obred«, »Rimski misal«, i slično).
Riječi ulazne pjesme što ih za današnji liturgijski dan predlaže Rimski misal sadrže molitvu psalmista (Ps 28, 8 - 9): »Gospodin je jakost narodu svome, tvrđava spasa svom Pomazaniku.
Nalazimo je zapisanu u molitvenim obrascima (Rimski misal, Oficij, razni molitvenici i molitvene knjige), a može biti samooblikovana u konkretnoj prilici kao spontana pojedinačna ili zajednička molitva.
[ 1 ] Homiliju neka redovito drži sam svećenik slavitelj, ili neka je prepusti svećeniku suslavitelju, ili katkad ako je prikladno i đakonu, ali nikada laiku: Rimski misal, Opća uredba, Iz trećega tipskog izdanja (2002.), Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 2004., br. 66.
Pri formiranju liturgijske zajednice kao vjerničkoga kruga u župnoj zajednici, kojemu je cilj produbljivanje značenja liturgije i što dostojanstvenije slavlje, osobito euharistije, posebnu pažnju, uz ostalo, treba svakako posvetiti službi mežnara ili sakristana, bez kojega nema pravoga slavlja, kako ga predviđa i Rimski misal.
Spomenimo samo neka od vrijednih izdanja koja će se moći vidjeti u našoj knjižnici: Pravni leksikon na latinskom jeziku iz 1599. godine, Kašićev Ritual rimski (1640.), Laksikon Svetih Otaca, careva i konzula iz 1668., glagoljski Rimski misal iz 1706. (?), Gazophylacium (1740.) itd.
Iako se iz svega može zaključiti da papa Benedikt XVI. u svojemu razmišljanju nije prigrlio obnovljeni Rimski misal, valja naglasiti da Papa čvrsto stoji uz »redoviti izraz« ili redoviti važeći oblik u katoličkoj liturgiji, tj. uz Misal Pavla VI.
Za euharistijsku službu i pripremu darova Rimski misal piše da se na početku na oltar donose darovi koji će postati Tijelo i Krv Kristova.
235 Rimski misal, III. euharistijska molitva: Molitva za pokojne
Novi lekcionar službeno nosi naslov Rimski misal: Lekcionar I. Nedjelje A B C i svetkovine Gospodnje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com