Od prosinca 1985. godine umjetnički je voditelj i koreograf RKUD-a " PIK Đakovo " kasnije KUD " TENA " FA " Slavonske Kraljice ".
Od prosinca 1985. godine umjetnički je voditelj i koreograf RKUD-a " PIK Đakovo " kasnije KUD " TENA " FA " Slavonske Kraljice ".
Tome su doprinijeli brojni Petrinjci, a posebice Eduard Edo Gener, tadašnji predsjednik RKUD-a Artur Turkulin i maestro Emil Cossetto, bard hrvatske, europske i svjetske zborske glazbe. U znak poštovanja i sjećanja na Emila Cossetta i Eduarda Ede Genera, Hrvatsko pjevačko društvo Slavulj i Grad Petrinja, dodijelili su sudionicima ovog Susreta u klasičnoj kategoriji Plaketu Emil Cossetto te Plaketu Edo Gener sastavima u folklornoj kategoriji - umjetničke radove keramičarke Dunje Cossetto iz Zagreba.
Ponuda tradicionalnih jela i proizvoda bit će začinjena nastupom RKUD-a ` Rudar ` Raša koji će izvesti labinske folklorne plesove.
Predsjednik RKUD-a Josip Pino Knapić često ističe kako će trud o očuvanju tradicije i promociju narodnih običaja i glazbe zasigurno jednog dana najviše cijeniti mlađi naraštaji koji tek uče tehnike sviranja te se upoznaju s običajima svojega kraja.
Druženje s tamburom Nikola Novosel započelo je kada se kao apsolvent glazbene kulture javio Mihaelu Feriću u tadašnji RKUD i rekao da želi naučiti svirati tamburu.
KUD ' Moslavina ' osnovano je 1946. godine pod nazivom RKUD ' Ivo Perković ', a osnovala ga je skupina liječnika, odvjetnika i učitelja koji su osjećali potrebu za čuvanjem kulturnih vrijednosti, a djelovali su kroz nekoliko sekcija.
U razdoblju od 1983. do 1993. likovna grupa ima već svoje organe upravljanja, program rada, financijski plan, a dogovorom je odlučeno da će pazinski likovnjaci djelovati u sastavu RKUD-a Roženice kao posebna sekcija.
Godine 1992. Likovna grupa se osamostaljuje od spomenutog RKUD-a Roženice i od te godine djeluje potpuno samostalno.
Od 1969. godine Radnički dom povjeren je na upravljanje i skrb RKUD-u đuro đaković ", a nakon 1991. Folklornom ansamblu Broda.
Na 17. Smotri sudjelovali su: Dino Batelić, Masimo Knapić, Lari Višković, Rafaela Blažina, Paulo Derosi i Lino Miletić iz RKUD« Rudar »Raša, Zoran Karlić, Viliam Vojić, Dalen Načinović, Đordano Višković, Rok Lukšić i Luka Blažina iz KUD-a Ivan Fonović Zlatela Kršan, Marko Valić, Danijel Škabić, Fabio Radolović, Marko Bičić, Goran Pačić, Mateo Škabić i Roko Dragešić iz KUD-a Rakalj Rakalj te Entoni Sošić iz KUD-a Stjepan Žiža iz Rovinjskog sela.
Organizator manifestacije Meh na srcu je RKUD Rudar iz Raše.
Program ispred Doma mladih Tinjan nastaviti će se u 19 sati, a nastupiti će Kumpanija Kosirići i gosti KUD Pounjski Pleter, Dvor na Uni KUD Matija Gubec, Ilača RKUD Rudar Raša, Raša Trio Šaltin,...
U uvodu prikazani dokumentarni film (izrađen na SB TV-u) je podsjetio na davni 15. lipnja 1948. kada utemeljeno Radničko kulturno-umjetničko društvo " Đuro Đaković ", 1952. kada folklorna sekcija unutar RKUD-a počela jačati i 1991. kada je društvo promijenilo ime u Folklorni ansambl Broda, na tisuće članova (u početku mladih radnika, a od 1981. djece i mladih), uprave društva i predsjednike koji su članovima omogućavali nesmetan rad, odgovarajuće uvjete i opremu, stručne voditelje koji su pripremali programe i proveli nebrojene sate na probama, suradnju s uglednim koreografima...
Još osamdesetih RKUD Đuro Đaković bio je reprezentativno društvo, a u posljednjih 15 godina nametnuo se kao jedno od vodećih amaterskih ansambala u državi, stoga i jedno od rijetkih koje predstavlja Hrvatsku na uglednim međunarodnim festivalima folklora.
Naime, uz obilježavanje 70. obljetnice djelovanja RKUD-a
Večer folk glazbe u Labinu ugostiti će najveće folk zvijezde, a oni su Zlata Avdić, Mara i Lole, Esad Plavi, Hazre, Lile te RKUD Rudar i bošnjački klub Đulistan.
Na ovogodišnjoj smotri u Velikoj nastupila su društva KUD Ivan Goran Kovačić Velika, Ženski vokalni sastav Koralde iz Zagreba, HKUD Hrvoje Vukčić Hrvatinić Velika, KUD Tkanica Okučani, RKUD Rudar Raša Labin, KUD Klokotić gosti iz Rumunjske, Hrvatska izvorna grupa Budimpešta, KUD Kolovrat Lekenik, HKUD Dubrave Aladinići BiH, KUD Šijaci Biškupci, HKUD Matija Gubec, Tavankut Srbija, Klapa Furešti Zagreb.
- Nije, prvi sam put u Lisinskom dirigirao 1976. s orkestrom RKUD-a Đuro Salaj.
Na terasi RKUD Rudar iz Raše 17. travnja 2010. godine održana je tradicionalna Slavonska večer, koju raški folkloraši već godinama održavaju u suradnji s članovima KUD-a Ivan Goran Kovačić iz Velike kraj Požege.
U " novoj Jugoslaviji " limena glazba u Petrinji obnavlja rad tek 1948. unutar novoosnovanog RKUD " Artur Turkulin " a prvi kapelnici bili su Stjepan Ivičić i Ivan Kolarić.
- Od Brođana je tu bio kompletan sastav Berde bend, naš neosporno najbolji tamburaški sastav, što je i ovoga puta pokazao, pojačan s osmoricom nekadašnjih članova pokojnog TO RKUD-a Đuro Salaj.
- Mi iz RKUD Moreška koji smo osnovani 1950. godine, mijenjamo ime u Moreška KUD, i dobivamo karakteristiku kao Jugo-nacionalisti, od naših bivših članova, kao da i oni nisu skupa s nama živjeli u jugoslavensko vrijeme, pa i naučili morešku u RKUD-u.
U subotu 07. svibnja 2011. sa početkom u 18,00 sati u dvorani RKUD-a u Raši u organizaciji RKUD-a« Rudar »iz Raše i pod pokroviteljstvom Istarske Županije, Općine Raša, Grada Labina i Turističke zajednice Grada Labina održan je 16. susret svirača na mehu, dvojnicama, šurlama, sopelici i mešnicama Istre MEH NA SRCU.
Kulturno umjetničko društvo " MOSLAVINA " osnovano je 1946. godine pod imenom RKUD " Ivo Perković " kao značajan oslonac i pokretač kulturnog razvoja na području tadašnje općine, odnosno grada Kutine.
Vodio je i pjevački zbor RKUD Sloboda.
Uz njih na Titovom trgu nastupit će Limena glazba, zborovi Minicantanti i Mornice, Labinske mažoretkinje, harmonikaši Osnovne glazbene škole »Matko Brajša Rašan«, Župni zbor »Rabac«, RKUD »Rudar« iz Raše, mlada pjevačica Katarina Mulavdić te Trio Pepermint.
U sklopu svečanog programa obilježavanja stogodišnjice Radničkog doma nastupili su RKUD Proleter iz Sarajeva, te ženska pjevačka skupina i tamburaški sastav Folklornog ansambla Brod.
Snimit će ih najprije Mali duvački ansambl RKUD-a Braća Kavurić (1957.), a potom i Seoska kapela Veseli Zagorci (1958.).
U ispravnost te rečenice uvjerila su nas sva djeca, njihove obitelji bez čijeg angažmana ovaj festival ne bi bio moguć, svi mentori, učitelj Marino Matošić, koji je vodio računa da sve funkcionira i u to je uložio ogroman trud, ravnateljica Klara Švraka, učiteljica Ivona Troskot koja je izradila medalje za sve sudionike festivala, učiteljica Narcisa Adalgisa Kiršić Škopac, koja je osmislila scenografiju, učiteljice Sandra Stipanov i Marina Hrvatin, koje su pripremale voditeljice programa, svi učitelji škole koji su došli podržati festival, Pučko otvoreno učilište Labin, RKUD Raša, Alen Zarifović i Patrik Šćira koji su pomogli u tehničkoj podršci te svi sponzori.
8. RKUD " Rudar " - Raša
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com