Redom je riječ o najuglednijim imenima svjetskog stvaralaštva i izvodilaštva a domaće snage brane Josip Magdić, Rudolf Matz, Boris Papandopulo i Ivan pl. Zajc te dirigenti Nikola pl. Faller i Milan Sachs.
Redom je riječ o najuglednijim imenima svjetskog stvaralaštva i izvodilaštva a domaće snage brane Josip Magdić, Rudolf Matz, Boris Papandopulo i Ivan pl. Zajc te dirigenti Nikola pl. Faller i Milan Sachs.
Sokić dobio za svoj dugogodišnji glazbeno-pedagoški rad ističu se: Diploma Saveza muzičkih društava Hrvatske (1962.) Diploma HORD " Golub " iz Bjelovara (1962.) Diplome Festivala pjevačkih zborova Hrvatske u Zadru (1973. i 1978. godine) Diplome FPZ Hrvatske u Petrinji (1969., 1970. i 1971.) Diploma Prosvjetnog sabora Hrvatske za unapređenje muzičke kulture (1975.) Priznanje KPSH povodom 35. obljetnice glazbenog rada (1983.) Zahvalnica MZ Cernik za pomoć u razvoju i unapređenju Mjesne zajednice (1984.) Diploma počasnog člana HPD-a " Tomislav " (1985.) Plaketa Općine Nova Gradiška (1985.) Brončana plaketa " Tambura Paje Kolarića " (1995.) Povelja Hrvatskog sabora kulture " Rudolf Matz " za iznimna dostignuća kulturno-umjetničkog amaterizma i obogaćivanje hrvatske kulture (1995.) Povelja Općine Cernik (1996.) Odlikovanje Predsjednika Republike Hrvatske Red hrvatskog pletera (1998.) Zlatna diploma Hrvatskog sabora kulture (2000.) Nagrada za životno djelo.
Umro 7. ožujka 161. godine. 1901. U Zagrebu je rođen skladatelj i glazbeni djelatnik Rudolf Matz.
Eva Mach (Zagreb, 1993.) započela je svirati violinu u OGŠ Rudolf Matz u Zagrebu, a nastavila kod prof. Armina Sešeka u Ljubljani.
Sa 16 godina maturirala je u SGŠ Ferdo Livadić u Samoboru te upisala Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi prof. Tarasa Petchenyja kod kojeg uči od 2007. Dobitnica je Prve od šest istaknutih nagrada na Međunarodnom natjecanju Rudolf Matz u Dubrovniku (2005.).
Međunarodno gudačko natjecanje Rudolf Matz respektabilna je glazbena manifestacija koja se održava bienalno, sa sudionicima iz čitavoga svijeta, te najuglednijim svjetskim i hrvatskim glazbenicima i glazbenim pedagozima kao članovima ocjenjivačkoga suda (s Konzervatorija Čajkovski u Moskvi, Univerziteta Mozarteum u Salzburgu, University of Texas, Umjetničkih akademija u Beču i Splitu, Univerziteta Liszt Ferenc u Budimpešti itd.).
Eva Fauković (Zagreb, 1993) započela je svirati violinu u Osnovnoj glazbenoj školi Rudolf Matz u Zagrebu, a nastavila kod prof. Armina Sešeka u Ljubljani.
Također je dobitnica prve od šest istaknutih nagrada na Međunarodnom natjecanju Rudolf Matz u Dubrovniku održanom 2005. godine.
U njima otkrivamo kakav je uistinu bio Rudolf Matz.
U monografiji Rudolf Matz Cellist, Teacher, Composer koju je 1996. objavila američka muzikologinja Margery Enix u nakladi Dominis Music iz Ottawe, potvrđeno je njegovo mjesto i značenje u pedagogiji violončela uopće.
To su kipar Ivan Meštrović i Vojin Bakić, slikari Miroslav Kraljević, Ljubo Babić, Julije Knifer, Ivan Generalić i Edo Murtić, znanstvenici Vladimir Prelog i Mirko Dražen Grmek, skladatelji Jakov Gotovac, Boris Papandopulo, Lovro Matačić i Rudolf Matz, sportaši Krešimir Čosić i Dražen Petrović, književnik Miroslav Krleža, te slavne balerine Margarita Froman i Mia Čorak Slavenska, kojoj je bilo zabranjeno nastupati u bivšoj Jugoslaviji, a nakon Drugog svjetskog rata nastojali su je što prije zaboraviti.
Prošlo je preko petnaest godina kako je predsjednica Hrvatskoga društva gudačkih pedagoga prof. Dobrila Berković Magdalenić utemeljila Natjecanje Rudolf Matz iz potrebe za drugačijim odnosom mladih glazbenika, njihovih pedagoga i roditelja prema natjecanju kao takvom.
Rudolf Matz (Zagreb, 1901. Zagreb, 1988.), značajna ličnost glazbenog života Zagreba 20. stoljeća, djelovao je tijekom više od šest desetljeća; bio je skladatelj, violončelist, pedagog, dirigent i zborovođa.
Svakodnevni put na Akademiju ili kući vodio je pokraj kavane te sam značajna imena temeljito zapamtio: Joza Kljaković, Vladimir Becić, Robert Frangeš, Fran Kršinić, Gjuro Szabo (direktor Muzeja grada Zagreba), dr. Branko Šenoa, Tomislav Krizman, prof. Ivo Šrepel (ravnatelj Moderne galerije), dr. Milan Čurčin, Franjo Dugan St., Fran Lhotka, Rudolf Matz.
Ono što je Natjecanje Rudolf Matz učinilo toliko popularnim i prepoznatljivim ne samo u Hrvatskoj, gdje je jedino takve vrste, već i u svijetu je odvažnost da se sruše neka ustaljena pravila natjecanja glazbenika.
Dobitnica je i 1. nagrada na međunarodnim natjecanjima Etide i skale 2009., 2011. i 2013., regionalnih natjecanja 2008., 2010. i 2012., kao i specijalne nagrade Međunarodnog natjecanja Rudolf Matz u Dubrovniku, dvije posebne nagrade Euro-Unit grupe i Yamahe te nagrade Komornog orkestra Szekszárda.
No nisu zaboravljene ni novije skladbe posvećene Bezgrješnoj Djevici Mariji od kojih je posebno rado slušana skladba - K suncu prosi vsaka roža - koju je na kajkavski tekst Dragutina Domjanića skladao Rudolf Matz.
Orkestrom su ravnali Juraj Karlo Wisner von Morgenstern, Vatroslav Lisinski, Ivan Zajc; od 1920. Fran Lhotka, Boris Papandopulo i Rudolf Matz.
Na natjecanju Rudolf Matz u svakoj kategoriji moguće je osvojiti samo prvo mjesto, dakle, pobijediti.
Stručno vodstvo preuzima na početku poznati hrvatski glazbenik, zborovođa te glazbeni pedagog prof. Rudolf Matz, koji zbor vodi do 1974. Od tada pa sve donedavno zborom je ravnao prof. dr. sc. Mijo Bergovec, internist-kardiolog.
Veliki hrvatski skladatelj i dirigent Rudolf Matz jednom je prigodom rekao: Čovjeku koji ne poznaje i ne voli glazbu ostaje zatvoreno pola svijeta.
Riječ je o Editi Kolovrat, učenici 6. razreda violine u klasi prof. Krešimira Ivančića na Glazbenoj školi Slavonski Brod, koja je početkom siječnja nastupila na 14. međunarodnom gudačkom natjecanju Rudolf Matz.
Rudolf Matz: Varijacije na međimursku temu
Četrnaesto Međunarodno gudačko natjecanje Rudolf Matz održava se od 3. do 13. siječnja 2013. u organizaciji Hrvatskog društva gudačkih pedagoga, pod pokroviteljstvom Grada Čakovca.
Laureatkinja je 5. Međunarodnog natjecanja za mlade glazbenike Ferdo Livadić 2008., a 2010. godine primila je priznanje kao posebno zapažena na 13. Međunarodnom gudačkom natjecanju Rudolf Matz u Dubrovniku.
Seminari i festivali: Istvan Romer, Xhevdet Sahatxhija, Marcin Dylla, Split guitar festival 2007., Split guitar festival 2008. Slaven ŠPOLJARIĆ (13.11.1987., Zagreb), pohađao je osnovnu glazbenu školu " Rudolf Matz ", te srednju glazbenu školu " Pavao Markovac ", gdje je i maturirao u klasi Danka Jukića.
U Zagrebu su njegovi učenici među ostalima bili Zlatko Grgošević, Rudolf Matz, Božidar Kunc, Boris Papandopulo, Milo Cipra, Ivan Brkanović, Bruno Bjelinski, Nikola Hercigonja, Mladen Pozajić, Miroslav Magdalenić i Zvonimir Bradić.
Andrijana Sesar Svoj glazbeni put Andrijana je započela u osmoj godini, kada počinje pohađati glazbenu školu Rudolf Matz " u Zagrebu, u klasi profesorice Sanje Koren.
Osnivači zbora su primarijus dr. Viktor Boić, zagrebački internist i zaljubljenik u glazbu i Rudolf Matz, poznati hrvatski glazbenik, koji je Zbor vodio do 1974. godine.
O samom natjecanju umjetnička ravnateljica prof. Dobrila Berković govori: " Natjecanje Rudolf Matz, jedinstveno u nas i u svijetu svoju popularnost zahvaljuje specifičnim propozicijama.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com