Anđelko KLOBUČAR (1931) Mjesec i zvijezde
Anđelko KLOBUČAR (1931) Mjesec i zvijezde
Pokrovitelj ove proslave je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, a u prigodnom koncertu nastupili su svi katedralni zborovi pod vodstvom dirigenta Miroslava Martinjaka, zatim Anđelko Klobučar, Hvalimira Bledšnajder, Domagoj Jugović i Mario Penzar.
Svoj trag u kulturnoj javnosti zbor je ostavio na nekoliko nosača zvuka pod naslovom Spavaj mali Božiću i Divici Mariji na kojem je sudjelovao maestro Anđelko Klobučar čije su sjajne improvizacije ostale zapisane jedino na tom cd-u.
Skladatelj, orguljaš i profesor emeritus Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu, akademik Anđelko Klobučar, autor je nove knjige " Glazbeni oblici " u kojoj predstavlja povijesni razvoj glazbenih oblika od gregorijanskih napjeva pa sve do simfonijskih pjesama Richarda Straussa.
Na natječaju mogli su sudjelovati autori ili skupine autora s djelima nastalim u 2005. Između 47 prijavljenih autorskih djela unutar sedam kategorija, Stručno povjerenstvo u sastavu: akademik Anđelko Klobučar, predsjednik, i članovi Željko Brkanović, Zlatko Tanodi, Tomislav Fačini i Dragan Sremec, donijelo je odluke za dvanaest nagrađenih skladbi, i to u šest kategorija.
Vladimira Kranjčevića objavljuje za Božić 1979. LP i kasetu nazvanu " Narodi nam se ", te za Božić 1980. LP i kasetu " Spavaj sinko " s ukupno 17 pučkih božićnih popijevki za koje su obrade načinili poznati hrvatski skladatelji: Boris Papandopulo, Nikša Njirić, Anđelko Klobučar, Željko Brkanović, Boris Urlich, Adalbert Marković, Mato Lešćan i Vladimir Ruždjak.
Kao " dvorski dirigent " djelovao je u Stockholmu nekoliko godina maestro Anđelko Klobučar.
Na početku iz tišine izranja Monolog za klarinet solo, djelo koje je Anđelko Klobučar, skladatelj, orguljaš i glazbeni pedagog, posvetio Anđelku Ramušćaku.
Akademik Anđelko Klobučar izdanak je Muzičke akademije u Zagrebu na kojoj je 1955. godine diplomirao na Historijsko-teoretskom odjelu s radom o Franji Duganu, a istodobno je studirao kompoziciju u razredu uglednog hrvatskog skladatelja Mila Cipre i orgulje u razredu Franje Lučića.
Anđelko Klobučar: Sonata Allegro risoluto Largo Allegro scherzando
Akademik Anđelko Klobučar rođen je u Zagrebu 1931. godine.
Između 58 prijavljenih djela unutar šest kategorija (Poziv sadrži ukupno sedam kategorija), Stručno povjerenstvo u sastavu akademik Anđelko Klobučar, predsjednik i članovi Adalbert Marković, Zlatko Tanodi, Tomislav Fačini i Dragan Sremec donijelo je odluke za stimuliranje 10 djela i to u 5 kategorija:
U sklopu koncerta bit će svečano dodijeljena i nagrada Hrvatskog društva glazbenih umjetnika " Lovro pl. Matačić " koju će primiti akademik Anđelko Klobučar.
Zagrebački gitaristički kvartet posebno njeguje produktivan odnos spram živućih hrvatskih skladatelja, pa su mnogi od njih - Željko Brkanović, Miroslav Miletić, Anđelko Klobučar, Vlado Sunko, Adalbert Marković, Sanda Majurec, Tomislav Uhlik, Ivo Josipović i Krešimir Seletković - posvetili svoja originalna djela ovom umjetnički nadasve radoznalom ansamblu.
Skladbu Collage za gudače posvetio je Anđelko Klobučar (1931.) Zagrebačkim solistima povodom njihove 45. koncertne sezone, a praizvedba je bila 1. prosinca 1998. godine u Zagrebu.
Za doprinos glazbenoj umjetnosti Anđelko Klobučar dobio je više priznanja - za koncertnu djelatnost Milka Trnina (1970), za Koncert za orgulje i orkestar Josip Štolcer Slavenski (1986), za Partitu za orgulje i izvedbu ciklusa Nativité du Seigneur Oliviera Messiaena Vladimir Nazor (1990), za interpretaciju francuske barokne glazbe nagradu Ivan Lukačić (Varaždin, 1991), za četrdesetu obljetnicu djelovanja Plaketa HDGU (1994), za životno djelo Vladimir Nazor (1996).
Dobitnik je i nagrade Porin u kategoriji najboljeg autorskog albuma Anđelko Klobučar - duhovna glazba (2002).
Nagradu Porin za poseban doprinos hrvatskoj glazbenoj kulturi Anđelko Klobučar dobio je 2002.
Anđelko Klobučar (1931.), hrvatski skladatelj i orguljaš, učenik Mila Cipre i Franje Lučića, usavršavao se kao reproduktivni umjetnik kod A.
Posebnost koncerta bilo je djelo " U početku bijaše riječ " djelo koje je Anđelko Klobučar napisao i posvetio dominikancima a na koncertu je doživjelo svoju praizvedbu.
Velika je čast bila što je na koncertu bio prisutan i sam maestro akademik Anđelko Klobučar.
- Kako se zagubila dionica basa Prijenosa kostiju sv. Duje Anđelko Klobučar je svojedobno rekonstruirao, a kasnije je Lovro Županović pronašao autograf, no nije dobio dozvolu da oda izvor, i u svoju verziju unio izvorni bas, potom po njemu preradio Klobučarovu dionicu viole, te uz nekoliko korektura tiskao u izdanju Varaždinskih baroknih večeri i HUOKU-a.
Triptih za brass sekset posvetio je Anđelko Klobučar (1931.) ansamblu Ad gloriam brass, koji je djelo praizveo 1998. godine na tadašnjoj Tribini muzičkog stvaralaštva Jugoslavije u Opatiji.
Jer opći ton je upravo takav, a takva je i glazba skladatelja čije ime Roque Banos nama zvuči jednako nepoznato i egzotično kao što Amerikancima vjerojatno zvuče imena Arsen Dedić, Miljenko Prohaska ili Anđelko Klobučar.
Bob van Asperen, Ton Koopman, Laurence Cummings, Anđelko Klobučar, Daniel Roth, Luigi Ferdinando Tagliavini, Christoph Bossert te Katherine Bine Bryndorf tek su neki od renomiranih umjetnika pod čijim se vodstvom usavršavao u okviru mnogobrojnih međunarodnih majstorskih tečajeva posvećenih glazbi za čembalo i orgulje.
Ansambl se istaknuo i osobitom pozornošću spram živućih hrvatskih skladatelja, pa su Željko Brkanović, Miroslav Miletić, Anđelko Klobučar, Vlado Sunko, Adalbert Marković, Sanda Majurec, Tomislav Uhlik, Ivo Josipović, Krešimir Seletković i Ivan Josip Skender posvetili svoja originalna djela ovome umjetnički nadasve radoznalu ansamblu. 2005. godine objavili su CD Da fuga a milonga koji je emitiran na brojnim svjetskim radijskim postajama, uključujući BBC Radio 3 i Radio Vatikan.
Njegov prijatelj Anđelko Klobučar pokušao je preko njega pronaći novog čovjeka za mjesto glazbenog voditelja u Dubrava filmu.
Skladatelj i orguljaš Anđelko Klobučar (Zagreb, 1931.) završio je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu teorijsko-historijski odsjek, kompoziciju (M.
Dubrava film (današnji Jadran film) u to je vrijeme bio iznimno jak studio, s glazbenim odjelom u kojemu su kao voditelji radili Anđelko Klobučar, Vladimir Kraus-Rajterić, Lidija Jojić i Tea Brunšmid.
Akademik Anđelko Klobučar za svoj je predani rad nagrađivan brojnim nagradama, 1970. godine Nagradom Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, 1986. godine Vjesnikovom Nagradom Josip Slavenski za Koncert za orgulje i orkestar, 1991. godine Nagradom Ivan Lukačić za koncert francuske barokne glazbe održan na Varaždinskim baroknim večerima, 1996. godine Nagradom Vladimir Nazor za životno djelo, 1997. godine Nagradom grada Zagreba za mnogostruki doprinos glazbenoj umjetnosti, posebno u promicanju djela hrvatskih skladatelja i poticanju skladanja za orgulje, 1999. godine još jedanput Nagradom Ivan Lukačić na Varaždnskim baroknim večerima za rad na hrvatskoj glazbenoj baštini u povodu izvedbe oratorija Prijenos sv. Dujma Julija Bajamontija, dva puta je nagrađen diskografskom Nagradom Porin, 2001. godine za Koncert za orgulje i timpane i 2002. godine za poseban doprinos hrvatskoj glazbenoj kulturi, a 2011. godine ga je Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika ovjenčalo Nagradom za životno djelo Lovro pl. Matačić.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com