Jučer je britanski pisac Salman Rushdie proslavio 60. rođendan što je uljepšala britanska kraljica dodijelivši mu titulu viteza za njegove zasluge u književnosti, no iz islamskog svijeta zbog ovog su mu ponovljene prijetnje smrću.
Jučer je britanski pisac Salman Rushdie proslavio 60. rođendan što je uljepšala britanska kraljica dodijelivši mu titulu viteza za njegove zasluge u književnosti, no iz islamskog svijeta zbog ovog su mu ponovljene prijetnje smrću.
Ministar iz pakistanske vlade rekao je kako Rushdiejevo proglašavanje vitezom opravdava samoubilačko bombardiranje pisca, a iranski parlamentarac rekao je da je Rushdie mrtav otkako je proglašena fatva.
Edgara Hoovera pretvorio u Johna Hoovera, upitao se Salman Rushdie kada je shvatio da je njegov facebook račun deaktiviran, prenosi HRT.
Njegove riječi kritizirali su Salman Rushdie i James Fallows.
Brojni pisci i umjetnici, među njima Salman Rushdie, Ai Weiwei i Herta Müller, kritizirali su tu odluku zbog toga što je, kažu, Yan režimski pisac koji podržava državnu cenzuru.
Popis upotpunjuju Irac i dobitnik nagrade Man Booker, John Banville, Australac Peter Carey, dvostruki dobitnik iste nagrade, Salman Rushdie, dobitnik nagrada Man Booker i Booker of Bookers te Michel Tournier, dobitnik Prix Goncourta i Grand Prixa.
Kad je Granta prije 24 godine objavila listu najboljih britanskih prozaika, među dvadeset autora/ica na koje svakako treba pripaziti uvršteni su Martin Amis, William Boyd, Kazuo Ishiguro, Salman Rushdie, Julian Barnes, Ian McEwan i drugi autori koji danas predstavljaju sam vrh otočne prozne produkcije.
Jedno od najpoznatijih i najvažnijih književnih imena današnjice, Salman Rushdie (1947.), autor velikih narativnih gesti, svoje je zaista impresivno književno umijeće najprije pokazao u danas već klasičnim romanima: " Djeca ponoći " (1981.), " Sotonski stihovi " (1988.) i " Maurov posljednji uzdah " (1995.).
Da beznačajne rasprave i polemike nisu kuriozitet domaćih pisaca te da se događaju i u kulturnoj Europi dokazao je Rushdie, poslavši u četvrtak Guardianu pismo u kojem izjavljuje: " Njegov je rekord srušen "
Godine 1989., nakon što je Rushdie izdao knjihu " Sotonski stihovi ", vođa Iranske revolucije ajatolah Ruholah Homeini izdao je fetvu tražeći njegovo pogubljenje.
Rushdie, prvi pisac s indijskog potkontinenta koji je u postkolonijalnoj eri nagrađen ovom titulom, zahvalio se riječima: " Oduševljen sam velikim priznanjem i zahvalan što je moj rad prepoznat na ovakav način. "
Voditelj festivala kojemu je glavna tema ove godine " Domovina Egzil " jedan je od najpoznatijih svjetskih egzilanata Salman Rushdie.
Pobjednik inauguralnog izdanja 2005. bio je albanski književnik Ismail Kadare koji je zahvaljujući publicitetu prodao veliki broj knjiga u svijetu, dok je dobitnik 2007. bio Chinua Achebe iz Nigerije (te godine su među nominiranima bili Doris Lessing, Salman Rushdie, Ian McEwan...)
London Toliko sam uživao na kazališnim pokusima svoga komada da bih mogao uskoro sjesti i napisati pravu dramu, izjavio je Salman Rushdie neposredno prije premijere adaptacije njegova romana Djeca ponoći, nagrađena Bookerom 1981. Hoće li Rushdiejev novootkriveni dramski poriv zaustaviti ne osobito povoljne kritike, tek ćemo vidjeti, ali je činjenica da su kazališni kritičari bili manje oduševljeni predstavom nego što su romanom bili zadivljeni književni kritičari.
Roman je za scenu adaptirao sam Rushdie, uz pomoć redatelja Tima Supplea i Simona Readea, a cijeli je projekt nastao na prijedlog novog umjetničkog direktora RSC-a Michaela Boyda.
Rushdie je inače još početkom osamdesetih po svom romanu napravio petosatni scenarij za BBC-evu mini seriju, koja nikad nije ralizirana zbog prijetnji koje su stizale nakon objave fetve.
Mnogi zapadni kritičari i intelektualci, a i ne samo oni zapadni, tvrde kako je autor Sotonskih stihova, britanski pisac Salman Rushdie, od znamenite fetve, koju je nad njim proglasio ajatolah Homeini, napravio vrhunsku karijeru te da ne prođe tjedan da se u britanskom tisku ne nađe nekoliko tekstova u kojima se spomene taj slučaj, koji je umalo koštao života slavnog pisca.
Jer ako Rushdie danas kao pisac ne znači mnogo i ako je samo jeftina verzija nekadašnjeg sebe, i ako se smo želi naslikavati na otvorenjima s drugim poznatim i slavnim ljudima, neka mu.
VELIKA BRITANIJA Britanski autor Salman Rushdie piše memoare, potvrdila je njegova izdava č ka ku ć a Random House. 63 - godišnji pisac memoare bi trebao završiti sljede ć e godine, a knjiga ć e 2012. biti istodobno objavljena na engleskom, njema č kom i španjolskom u sedamnaest zemalja.
Rushdie u autobiografiji govori o djetinjstvu u Velikoj Britaniji, kao i o razdoblju nakon objavljivanja romana Sotonski stihovi 1988. Zbog romana, koji je izazvao kontroverzne me đ u muslimanskim vjernicima, iranski ajatolah Homeini pozvao je fetvom na Rushdiejevo ubojstvo, nakon č ega je autor deset godina živio skriven.
Pa su na repertoar došli Salman Rushdie, Umberto Eco, David Sedaris, Elizabeth Wurtzel i štogod drugo je bilo na rasprodaji.
Salman Rushdie (Bombay, 1947.) Indijski i britanski književnik i esejist.
Ayatollah Khomeini je izrekao fetvu 1989. i od tada se Rushdie skriva i biva čuvan u opravdanom strahu za svoj život.
Britanski autor Salman Rushdie izjavio je da više nije u strahu zbog prijetnji smrću koje su se na njega sasule 1989. nakon objavljivanja romana " Sotonski stihovi ".
" Ne znam što Iranci misle o meni, osim da su me u jednom trenutku željeli ubiti, ali danas se čini da za moju pojavu nisu toliko zainteresirani ", rekao je Rushdie na konferenciji u Portugalu.
Pod vladavinom reformističkog predsjednika Mohammad Khatamija, izabranog 1997. godine, iransko se vodstvo distanciralo od naredbi da se Rushdie ubije. 1998. godine iranski ministar vanjskih poslova Kamal Kharazi obećao je svom britanskom kolegi Robinu Cooku kako Iran neće ništa poduzeti kako bi ispunio fatvu, usprkos gotovo tri milijuna dolara nagrade koje je za piščevo ubojstvo raspisala provladina iranska udruga.
Iranski vrhovni vođa Ayatollah Ali Khamenei u siječnju 2005. godine izjavio je pak kako je pisac Salman Rushdie otpadnik čije ubojstvo odobrava Islam.
Rushdie, rođeni Indijac, osvojio je glasovitu nagradu Booker 1981. za roman " Djeca ponoći " koji je 1993. bilo proglašen najboljim djelom koje je ikad dobilo tu nagradu.
Salman Rushdie svojedobno je u jednom razgovoru na tu temu rekao da se još nije dogodio novi Rat i mir, podsjećajući na činjenicu da je i Tolstoj svoje remek-djelo napisao više od pola stoljeća nakon napoleonskih ratova.
Dalje, Godine 1988., Salman Rushdie objavio je Sotanske stihove, roman koji je prouzročio komešanje među muslimanima diljem svijeta, koji su držali da je roman neprihvatljiv zbog nepoštivanja islama, Poslanika Muhameda i Kur ana.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com