Putnike na redovitim linijama Ryanair-a molimo da informacije vezane za prtljagu provjere na njihovim internet stranicama.
Putnike na redovitim linijama Ryanair-a molimo da informacije vezane za prtljagu provjere na njihovim internet stranicama.
Goleme uštede Ryanair je postigao i izborom aerodroma.
Njegovi avioni ne lete s Heathrowa, nego s trećeg londonskog aerodroma Stansted, a u Pariz ne slijeću na Orly nego na Beauvais, aerodrom koji izgleda kao provincijski autobusni kolodvor s aerodromskom pistom. Ryanair leti prema mnogim malim aerodromima u nekoliko europskih zemalja, a zaobilazi neke velike gradove: leti za Anconu i Trst u Italiji, za Perpignan i Carcassone u Francuskoj, Vesteras u Švedskoj, gdje su aerodromski troškovi kudikamo manji. Ryanair po prevezenom putniku takvim aerodromima plaća taksu od 1,5 eura, dok na velikim aerodromima ona doseže i 15 eura po putniku.
Na takvim malim aerodromima avion Ryanaira u zraku je već za 25 minuta (umjesto 1 sat na velikima), što znači da kompanija može u jednom danu isti avion iskoristiti za dva leta više nego druge. Ryanair je stoga zračna tvrtka s najmanje zakašnjenja. Ryanair je 1985. osnovao uspješni irski biznismen Tony Ryan, koji je dotad vodio jednu od najuspješnijih svjetskih tvrtki za iznajmljivanje aviona, Guinness Peat Aviation.
U nekoliko godina postao je jedan od najbogatijih Iraca. Ryanair je svake godine velik dio profita mogao ulagati u razvoj.
Drastičnim smanjenjem troškova i cijena O Leary je postigao da je Ryanair već godinama zračna kompanija s najvećim rastom u Europi.
O Leary kaže: To postižemo filozofijom velikih američkih samoposluživanja, nabavljamo jeftino na veliko, a prodajemo na malo jeftinije od bilo koga drugoga. Ryanair je na početku bio samo mala kompanija koja ima uspjeha zbog niskih cijena, ali se ne može uspoređivati s većim nacionalnim kompanijama.
No 2000. godine Ryanair je prvi put po broju putnika nadmašio irskog nacionalnog prijevoznika Aer Lingus.
Kakva je Ryanair postao opasnost nacionalnim kompanijama, pokazuje belgijski primjer. Ryanair, koji danas leti u 54 europska grada, u travnju 2000. počeo je letjeti i iz Bruxellesa, i to 30 letova dnevno do sedam europskih destinacija, uloživši u to 100 milijuna USD, zaposlivši 100 ljudi i stacioniravši četiri svoja aviona na aerodromu Bruxelles-Charleroi. Ryanair je privukao mnoštvo putnika jer je ponudio 80 posto niže cijene od belgijske zrakoplovne kompanije pa je Sabena uvelike propala i zbog dolaska Ryanaira u Bruxelles.
O Learyju ide na ruku i to što su velike zračne kompanije, koje su osnivale vlastite ogranke za jeftini prijevoz, kao što je kompanija Go britanskog nacionalnog prijevoznika British Airways, u tome doživjele neuspjeh jer nisu bile tako agresivne kao Ryanair.
Prvi je izračun troška po avionskom sjedalu i prevezenom kilometru, a tu je Ryanair 30 posto bolji od konkurencije.
Drugi je način mjerenja odnos broja putnika i broja zaposlenika, a tu je Ryanair uspješniji od konkurencije za 40 posto.
Nakon propasti kompanije Debonnair 1999. uz Ryanair sada postoje još tri zračne kompanije koje nude kudikamo niže cijene od nacionalnih prijevoznika EasyJet, Go i Buzz ali nijedna od njih nije tako uspješna kao Ryanair. Raynair pokriva svoje troškove ako su mu avioni puni do pola, a Go tek ako proda 77 posto sjedala.
Konkurenti tvrde da se Ryanair u reklamnim kampanjama služi nedopustivim sredstvima. British Airways požalio se da ga je na plakatu u londonskom metru Ryanair nazvao kopiletom.
Veliku gužvu Ryanair je izazvao kad je u sklopu reklamne kampanje objavio sliku pape Ivana Pavla II. koji tobože tvrdi da je otkrivena četvrta tajna Majke Božje iz Fatime niske cijene Ryanaira.
O Learyju je čak i vlastita majka rekla da je otišao predaleko, a i Vatikan je obznanio da je tim svetogrđem Ryanair uvrijedio papu.
No O Leary je postigao što je želio: svi su čuli za Ryanair.
Početkom prosinca Ryanair je povukao dosad nečuveni reklamni potez: objavio je da će podijeliti 300.000 besplatnih avionskih karata za neke nepopunjene linije početkom prosinca i u siječnju a putnici će morati platiti samo aerodromske takse.
Potom se uključuju i svi ostali Rynairovi letovi, a od 1. travnja Ryanair aktivira sve linije što znači: Wroclaw, Marseille, Karlsruhe, Frankfurt, Dusseldorf, Pariz, Bruxelles, London, East Midlands, Liverpool, Dublin, Hagesund, Oslo, Gothenburg, Stockholm i Billund.
Do kraja ljeta znat će se hoće li Ryanair ostaviti neku od 16 linija, što bi značilo i više osoblja.
Nove letove najavila je direktorica prodaje i marketinga kompanije Ryanair Laura McCormack, koja je u ime kompanije, zajedno s predstavnicima Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Turističkim zajednicama Kvarnera i Rijeke, potpisala petogodišnji Sporazum o udruživanju sredstava radi financiranja promocije Kvarnera na Ryanairovoj web stranici u iznosu od 250 tisuća eura godišnje.
Naime, s obzirom na novootvorene avionske linije Paris-Zadar (Croatia Airlines) i Marseille-Zadar te Pariz-Pula (Ryanair), predstavništvo Hrvatske turističke zajednice u Francuskoj stavlja naglasak na regije koje su francuskim gostima do sada bile teže dostupne.
Počeli su i razgovori s čak 60 zračnih luka diljem svijeta kojima Ryanair nudi svoje usluge prijevoza.
Novim zrakoplovima i dogovorom s zračnim lukama diljem svijeta, Ryanair želi povećati ukupni godišnji prijevoz putnika na 120 milijuna.
Zračna luka Rijeka i Ryanair odlučili su ekstremno sniziti cijene avionskih karata za putovanje iz Krka za London i Stockholm.
za one koji se vode mišlju glavno da se jeftino prebacim, a dalje ćemo lako, neka provjere česte akcije Ryanair uz naglasak na zanimljivu rutu Rijeka - Oslo koja još samo danas stoji 37.
Ryanair danas ima pet svojih velikih baza, gdje možemo ubrojiti London, Dublin, Milan, Bruxelles te Charleroi.
Uz Ryanair, što se tiče niskotarifnih redovnih letova, ove godine u pulsku Zračnu luku leti Germanwings iz Berlina i Koelna, Norwegian Air Shuttle iz Osla i Stockholma, a uspostavljen je i nova linija finskog avioprijevoznika Blue 1 između Pule i Helsinkija.
Ryanairovi avioni lete uglavnom na manje, jeftinije aerodrome, na kojima nema gužve pa je i obrada putnika brža: njegovi su avioni u zraku već za 25 minuta, pa je zbog takve efikasnosti Ryanair europska kompanija s najmanje zakašnjenja
Budući da su cijene tako niske, mogao bi se steći pogrešan dojam da je Ryanair avionska kompanija za siromahe.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com