Uz autoricu knjigu će predstaviti recenzentice Sanja Lovrenčić i Dubravka Težak te urednik Božidar Prosenjak, a odabrane odlomke čitati Dubravka Miletić.
Uz autoricu knjigu će predstaviti recenzentice Sanja Lovrenčić i Dubravka Težak te urednik Božidar Prosenjak, a odabrane odlomke čitati Dubravka Miletić.
Sanja Lovrenčić: Pišem za djecu ali se ne smatram ' dječjim piscem '
Troje autora - dječja spisateljica Sanja Lovrenčić, ugledni germanist Viktor Žmegač i pjesnik Tomica Bajsić predstavljat će hrvatsku izdavačku produkciju na ovogodišnjem međunarodnom Sajmu knjiga u Frankfurtu, koji će se održati od 14. do 18. listopada.
Proza: 1. Ardura, Sanja Lovrenčić (Fraktura) Ovaj roman pripovijeda o ljetu, o ljubavima, čekanjima, odlascima i dolascima, o umjetnosti i životu, o fantastici i realnome, a Sanja Lovrenčić spojila je kroz priče o Viktoru i Arielu sadašnjost i prošlost, moguće i nemoguće, kako to već biva svakoga ljeta na svakom otoku.
1. Mjesec u prosincu, Sanja Lovrenčić (Autorska kuća) Slikovnica nudi najmlađim čitateljima dvanaest kratkih priča u kojima se oko Mjeseca događa mnogo toga neočekivanog.
Sanja Lovrenčić Počasna gošća ISTRAKONA 2011
Ispred knjižnice su ih zabavljale književnice Sanja Lovrenčić i Ivana Guljašević te klaunesa Pemzla Žm, koja je posebno za ovu prigodu postala djevojčica Irena iz cirkusa.
Od hrvatskih autora put Frankfurta krenut će Edo Popović, Ludwig Bauer, Miro Gavran, Sanja Lovrenčić, Zvonko Maković te Svjetlan Lacko Vidulić.
U ozračju igre i duhovitosti nagrade su primili: Sanja Lovrenčić za tekst u knjizi Noina mačka, Nada Mihelčić za tekst u knjizi Pustolovine Arna i Điđija, Marijana Jelić za ilustracije u slikovnici Čudesna kuharica Lize Brljize Sonje Zubović.
Šest novih igrokaza što ih je prema pričama iz svjetske folklorne baštine priredila Sanja Lovrenčić kratki su, komunikativni i duhoviti predlošci za dječju scensku igru.
Književnica Sanja Lovrenčić i ilustratorica Pika Vončina već su ostvarile uspješnu suradnju 2001. zajedno objavivši knjigu za djecu " Četiri strašna Fufoždera i jedan mali Fufić ", koja je nagrađena nagradom« Grigor Vitez »za tekst, slikovnicu " Mjesečeva splav ", objavljenu 2004, koja je nagrađena nagradom« Grigor Vitez »za ilustracije, te " Bajku o Sigismundi i Krpimiru " koja je uvrštena u prestižni katalog najboljih knjiga za djecu The White Ravens te objavljena u digitalnom obliku na stranicama međunarodne dječje biblioteke sveučilišta u Marylandu.
Među finalistima su se pak našle dvije žene Sanja Lovrenčić i Dubravka Ugrešić.
U najužoj konkurenciji za književnu nagradu za najbolji domaći roman objavljen u 2008. godini ušlo je pet romana: Renato Baretić, ' Hotel Grand ', Drago Glamuzina, ' Tri ', Sanja Lovrenčić, ' Martinove strune ', Robert Međurečan, ' Prodajem odličja, prvi vlasnik ', Dubravka Ugrešić, ' Baba Jaga je snijela jaje '
Gošća tribine je prevoditeljica i spisateljica Sanja Lovrenčić.
Naime, svakom knjiškom znalcu i sladokuscu dobre domaće proze itekako će nešto značiti imena kao što su Ana Đokić, Hrvoje Kovačević, Sanja Lovrenčić, Milica Lukšić, Darko Macan, Zoran Pongrašić, Silvija Šesto Stipaničić i Zvonko Todorovski.
Svoju knjigu Sanja Lovrenčić započinje rečenicom da je osobu koje više nema zapravo nemoguće naći.
Njegove pjesme za ovo izdanje izabrala je i priredila Sanja Lovrenčić.
Renato Baretić (Hotel Grand, Algoritam), Drago Glamuzina (Tri, Profil International), Sanja Lovrenčić (Martinove strune, Leykam International), Robert Međurečan (Prodajem odličja, prvi vlasnik, Konzor) i Dubravka Ugrešić (Baba Jaga je snijela jaje, Vuković Runjić) finalisti su književne nagrade [email protected], za najbolji domaći roman protekle godine.
Sanja Lovrenčić, i sama autorica (između ostalog) knjiga za djecu, ali i prevoditeljica, odlučila je istražiti i dokumentirati saznanja o tome u kojim se zapravo uvjetima ili točnije ograničenjima, kako obiteljskim tako i društvenim, razvijao spisateljski genij Ivane Brlić-Mažuranić, uz to povlačeći paralele sa suvremenim prilikama.
Dosadašnji pisci na mreži Zoran Ferić, Ivana Simić Bodrožić, Krešimir Bagić, Damir Miloš, Ivica Prtenjača, Edo Popović, Zvjezdana Jembrih, Sanja Lovrenčić, Olja Savičević Ivančević i Branko Čegec) izazvali su veliku pažnju i zanimanje, a iz programa u program povećavao se broj uključenih sudionika u susretima.
Posve je, naime, pogrešno misliti kako postoji jedna književnokritičarska ladica u koju bi se danas mogle strpati, na primjer, Julijana Matanović, Milana Vuković Runjić, Vedrana Rudan, Sanja Lovrenčić, Sibila Petlevski, Daša Drndić, Rujana Jeger, Arijana Čulina, Jelena Čarija i dr. Priča oko hrvatskog« ženskog pisma »stoga nije jednostavna linearna priča o« ljepšoj polovici hrvatske književnosti », već postoje određena tematska i stilska obilježja na osnovu kojih se može govoriti o pripadnosti ili nepripadnosti određenih autorica (ali i autora)« ženskome pismu ».
Može se živjeti od pisanja ukoliko se rade i prijevodi, rekla je književnica iz Zagreba Sanja Lovrenčić na književnoj večeri u Hiži od besid u Pazinu što ju je organizirala pazinska Gradska knjižnica i čitaonica.
Prošle su godine kod nas boravili, poimence, Maja Gregl, Marinko Koščec, Ivana Peruško, Vlado Franjević, Rajka Poljak Franjević, Dinko Telećan, Maja Katušić, Igor Šipić, Tvrtko Klarić, Želimir Periš, Dražen i Barbara Horvat, Sanja Lovrenčić, Ljiljana Crnić, Sanja Petrović i Nevena Ugrenović, sa svojim prijateljima ili članovima obitelji.
Nove će uratke ove jeseni u Frakturi objaviti brojni domaći autori Tatjana Gromača, Josip Mlakić, Daša Drndić, Sanja Lovrenčić, Ivana Šojat-Kuči i Delimir Rešicki.
Nadahnuta velikom umjetnicom i njezinim mnogolikim i bogatim životom, ustrajna te obdarena samosvojnom i znalačkom akribijom, književnica Sanja Lovrenčić razotkrila nam je, skupljajući blistave kamenčiće protekle stvarnosti iz dnevničkih zapisa, bilješki i pisama, doista iznimnu osobnost naše slavne književnice.
Mukotrpno i željno traganje za njezinim umjetničkim i ljudskim identitetom književnica Sanja Lovrenčić vješto je ukomponirala u knjigu od tristotinjak stranica, podijelivši je u sedam poglavlja koja svojim stvarnim i simboličnim naslovima prizivlju i osmišljavaju začudan i bogat život u vječitu i često bolnu kontrapunktu između gotovo strastvene žudnje za pisanjem, za književnošću i stvarnosti svakodnevice koja dužnost žene, supruge i majke pretpostavlja spisateljskom zvanju.Upravo ta ustrajna i nikad ostvarena težnja za potpunim, predanim i, rekla bih, legalnim poniranjem u književnost kao u smisao života i posvemašnje opstojnosti, te tegobne stvarnosti svjesnoga, ali i prisilna zadovoljavanja dužnosti, završavaju tragičnom katarzom naše velike književnice.
Svim zbivanjima prisustvovat će velik broj autora, pisaca, ilustratora, strip-crtača (Hrvoje Kovačević, Miro Gavran, Silvija Šesto, Sanja Lovrenčić, Zoran Pongrašić, Želimir Hercigonja, Sanja Lovrenčić, Darko Macan i drugi), a sudjelovat će i glumci, plesači, svirači i žongleri.
Ivana je, kaže Sanja Lovrenčić, smatrana osobom slabog zdravlja, osjetljivom na živce.
Posadu broda čine poznati domaći i strani pisci: Silvija Šesto i Sanja Lovrenčić, Bekim Sejranović i Fabijan Lovrić, Lidija Dujić, Ludwig Bauer i Enes Kišević, koji predstavljaju svoja djela, te izvode recital MORE, na čak 10 svjetskih jezika
Dubravka Ugrešić, Sanja Lovrenčić, Renato Baretić, Drago Glamuzina i Robert Međurečan ušli su u završnicu izbora za književnu nagradu roman godine, koju dodjeljuje T-portal ([email protected]).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com