... izložbu Sanje Iveković " Sweet Violence/Slatko nasilje " pripremila je Roxana Marcoci, kustos ica odjela za fotografiju.
... izložbu Sanje Iveković " Sweet Violence/Slatko nasilje " pripremila je Roxana Marcoci, kustos ica odjela za fotografiju.
Sa sudjelovanjem Mladena Stilinovića, Ivana Galete i Sanje Iveković možemo biti zadovoljni, no čini mi se da bi umjesto zaključnog komentara mogli uporabiti metaforu o neizvjesnoj sudbini bio-raznovrsnih organizama u kaselskim klimatskim uvjetima.
Rad Sanje Iveković uvijek je i aktivistički i zbog toga je nismo htjeli prikazati samo kao likovnu umjetnicu nego i kao osobu, koja u svom radu tretira neki važan društveni problem i uključuje javnost, kaže Nada Beroš. Zato smo odlučili organizirati i konferenciju Prekinuti šutnju o zlostavljanju žena, na kojoj su govorile hrvatske ženske aktivistice poput Rade Borić i Nele Pamuković.
U početku smo se pitali koliko je ta tema prikladna za prigodničarski program Genova 2004. Europski grad kulture, no organizatori izložbe Pinksummer galerija i Rebecca Container, u kojoj se kontinuirano vrti 80 slajdova Sanje Iveković, nisu imali ništa protiv, dapače, oduševili su se prijedlogom.
U četvrtak, 31. kolovoza, u galeriji za suvremenu umjetnost u Kölnu otvara se retrospektivna izložba Sanje Iveković, koja se može pogledati do 15. listopada.
Upravo je tome posvećen drugi dio izložbe, u kojem je izložen niz fotokopija najznačajnijih knjiga umjetnika, ali i avangardnih časopisa iz toga doba, poput dobro poznate Gorgone u redakciji Josipa Vanište i Julija Knifera, Maja ' 75. u redakciji Grupe šestorice autora i njihovih suradnika, viđenijih djela Sanje Iveković, Vlade Marteka, Mladena Stilinovića, Gorana Trbuljaka, Vladimira Gudaca i drugih, što se podjednako odnosi na njihove samostalne knjige i na inovativne kataloge njihovih izložbi.
Izložba okuplja umjetnička djela 73 umjetnika s područja od Slovenije do Moldavije, a iz Hrvatske postavljena su djela Sanje Iveković, Gorana Petercola, Vladimira Dodiga Trokuta, Željka Kipkea, Dalibora Martinisa, Ivana Posavca, Đ orđa Jandrića i skupine Labin Art Express.
Zanimljivo je kako se danas upravo komunističkim pretkinjama okreću razni projekti - oni Sanje Iveković, a važno je navesti i primjer Ženskog biografskog leksikona u kojem se govori o životu žena u socijalizmu.
Zanimljiv je i podatak, da se zagrebačka premijera ove predstave dogodila na dan kada se, nakon petnaest godina podstanarstva, Centar za ženske studije uselio u Zagorkin stan na Dolcu 8. U jednoj sobi tog stana i dalje je smješten originalni Zagorkin namještaj, njezin radni stol i šrajb-mašina. (Upravo onaj stol oko kojeg Zagorka Katarine Đurđević pleše svoje pisanje.) Na ulazu tog stana stoji ogromna slika Sanje Iveković iz njezinog ciklusa Gen XX posvećena sestrama Baković, koje i otvaraju ovu predstavu u kratkom, grotesknom igrokazu u kojem oslovljava pitanja ženske vidljivosti u javnosti.
Aktivistica, feministica, performerica, video pionirka i neposlušno dijete hrvatske umjetnosti sve ovo ide uz opis umjetnice Sanje Iveković.
U Parizu, u Palais de Tokyo, predstavit će se djela umjetnika Mladena Stilinovića, Damira Očka i Sanje Iveković.
Djela Julija Knifera, Đure Sedera, Toma Gotovca, Borisa Bućana i Sanje Iveković nalaze se na restauratorskom odjelu Muzeja suvremene umjetnosti.
Zanimljiva izložba Sanje Iveković moći će se razgledati sve do 13. - og studenog, a nakon nje, svoje fotografije u Foto Galeriji Lang predstavit će Samoborka Nina Đurđević.
Važno je upozoriti da su CavarPayer prve zamijećene grafičke dizajnerice na hrvatskoj sceni iako im prethodi rad autorica poput Sanje Iveković i Dubravke Rakoci koje su svoju afirmaciju ipak izgradile na području vizualnih umjetnosti.
Primjerice, intervencije Sanje Iveković ili predstave Olivera Frljića traže reakcije publike i dijalog s društvom.
Umjetnik ne propušta izlož be pa je tako posjetio retrospe ktivu radova Sanje Iveković
Pripadate generaciji Brace Dimitrijevića, Gorana Trbuljaka i Sanje Iveković, autostopom ste obišli Europu, a ljeta ste provodili na Ljetnoj korčulanskoj školi.
Izložba predstavlja izbor iz televizijske produkcije Dunje Blažević, koji sadrži videoradove Brede Beban, Sanje Iveković, Dalibora Martinisa, Marcela Odenbacha i dr., kao i emisije koje predstavljaju umjetničke pravce i pokrete, kao što su, primjerice, emisija ' Nova umjetnost dvadesetih godina - zenitizam, dadaizam, konstruktivizam ', u kojoj sudjeluju Josip Seissel, August Cernigoj, Mihailo Petrov i drugi protagonisti tih pokreta, emisija ' Nova umjetnost 70 - ih godina ', koja sadrži mnoštvo dokumentarne umjetničke grade i razgovore s umjetnicima, kritičarima i kustosima, ili emisija ' Pet umjetnika i Gorgona ', u kojoj sudjeluju Josip Vaništa, Julije Knifer, Ivan Kožarić, Đuro Seder, Marijan Jevšovar, Radoslav Putar, Božo Bek i dr.
U srijedu izuzetna prilika da se vide radovi pionira eksperimentalnog filma i videa u Hrvatskoj i to ostvarenja Martinca, Kristla, Pansinija, Gotovca, Galete, Peteka, Šameca, Hajdlera, Trbuljaka, Martinisa i Sanje Iveković.
Ta fundacija izlaže radove Sanje Iveković i Andreje Kulunčić, kao i pionira političke umjetnosti poput Hansa Hackea.
U tom kontekstu spomenuo bih i sjajne radove Sanje Iveković, recimo Projekt u nastajanju Nada Dimić.
Prlenda je istaknula primjer umjetnice Sanje Iveković, koja je u svojim radovima 1990 - ih pokušala evocirati sjećanje na žrtve žena u NOB-u kako se one ne bi zaboravile.
Češće su to bili pojedinci, poput, primjerice, Sanje Iveković koja je devedesetih dosljedno proizvodila radove koji su se na najdirektniji mogući, kritički način odnosili prema tadašnjoj stvarnosti.
Temeljne strategije umjetničkog istraživanja Sanje Iveković pri izradi rada koji se bavi ikonografijom nacionalsocijalističkog doba upotrijebljene su na dubok i složen način.
Rad " Neposlušni/e - Revolucionar/i/ke " predstavljen je kao instalacija i iako se bavi ranim nacionalsocijalističkim razdobljem i ujedno je direktan rezultat istraživanja Sanje Iveković po lokalnim arhivima, ovaj rad pruža i korak naprijed.
Serija se sastoji od 12 fotografija (dimenzije promjenljive) na kojima predstavljam radove Gorana Trbuljaka, Sanje Iveković, Josepha Beuysa, Josipa Stošića, Marijana Molnara, Milana Knižaka, Ivana Posavca, Mladena Stilinovića, Borisa Cvjetanovića, rad grupe Irwin, Julija Knifera i rad grupe OHO (Z. P.)
Uz fotografiju i tekst objašnjenja instalacija Sanje Iveković u Neue Galerie uključuje muzejske vitrine pune igračaka u obliku magarca koje povezuje s imenima osoba koje su se suprotstavile nacističkom režimu i opresivnim zakonima protiv Židova.
Dokumentarni film će predstaviti radovi Petra Krelje, Gorana Devića dok će u eksperimentalno-fikcionalnom filmskom bloku biti prikazani filmovi i video radovi Ivana Faktora, Dalibora Martinisa, Sanje Iveković, Željka Sarića, Zdravka Mustaća, Brede Beban Hrvoja Horvatića, Nike Radić i dr. Ukupno će se predstaviti 18 filmskih djela i video radova, suvremenih hrvatskih redateljica i redatelja, nastalih u Hrvatskoj ali i u inozemstvu.
Predstavljanje knjige hrvatske umjetnice Sanje Iveković " Ženska kuća 1998. - 2002. " - tiskane u povodu istoimenog projekta u javnom prostoru u Zagrebu 2002. - održat će se u četvrtak 29. svibnja u 13 sati u Knjižari Tamaris.
Nakon Sanje Iveković novom samostalnom izložbom će nam se predstaviti još jedna autorica akademskog predznaka, Nina Đurđević.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com