Nekropola, sarkofazi i neki natpisi svjedoče da je u Slanom u 5. st. postojala brojna kršćanska zajednica.
Nekropola, sarkofazi i neki natpisi svjedoče da je u Slanom u 5. st. postojala brojna kršćanska zajednica.
Od staza se grana nekoliko odvojaka do obližnjih prirodnih ili kulturno-povijesnih vrijednosti koje se nude posjetiteljima kao dodatna mogućnost obilaska: vrh Martinšćaka, vrelo Mlakovac, izvor Čatrnja, rimski kamenolom Srdići, rimski sarkofazi Vujaškovići i drugo.
Ali su zato sarkofazi na Silbi pravo iznenađenje, jer se o prošlosti njezinoj jako malo zna.
Naime, sarkofazi svjedoči o tomu daje negdje u razdoblju kasne antike, vjerojatno u vrijeme nakon što je kršćanstvo legalizirano, netko živio na tome otoku tko je bio vrlo bogat.
Sarkofazi nisu nastali, tj. isklesani na Silbi.
Kako god bilo, ti su sarkofazi svojevremeno bili veoma skupi.
Očito su sarkofazi bile sekundarno upotrijebljeni za izgradnju manjega gata, tj. nekoga pristaništa za brodove.
Vjerojatno zbog njene blizine, na Braču nije osnovano veće naselje, iako se dokazi rimske prisutnosti nalaze po cijelom otoku (villae rusticae, cisterne, pojila za stoku, tijesci za vino i ulje, sarkofazi, ostaci pristaništa Splitska, Bol, uvala Lovrečina).
Čekaj, mislim, jeste da imam rupe u naobrazbi, ali nije li egipatska kultura stara barem 5000, ili sam ja propustila čuti da su imali pauzu, da su piramide bile pod vodom, blatom, muljem, a na površini mora su, valjda plutali sarkofazi raznih... amona i... atona, pa je to razlogom što se mnoge mumije nisu pronašle, a ne pljačkaši grobova i ostale prozaične stvari.
Ekscentričnom grofu ipak nije bilo suđeno da uživa u vječnom pokoju: 1960 - ih godina prilikom tzv. " obnove " Trsata izbačen je iz vlastite grobnice-mauzoleja zajedno sa svojom ženom, kosti su im porazbacane uokolo, a kameni sarkofazi razbijeni i sad stoje kao obično kamenje pedesetak metara prije ulaza u dvorac s lijeve strane.
Naime, pronađeni sarkofazi koji su stari oko 1500 godina i koji leže u kristalno čistom i bistrom moru predivne silbanske uvale, mogli bi biti vrlo atraktivni za razgledavanje i fotografiranje radoznalih mnogobrojnih domaćih i inozemnih gostiju.
Od nje su pravljene sfinge, stupovi, kipovi, žrtvenici, obelisci te napose sarkofazi.
Pođimo redom: na Silbi su otkriveni kasnoantički sarkofazi i to na samo 2 m dubine, u Bošani su otkriveni važni ostaci rimske luke, a na Cresu je pronađena drvena konstrukcija antičkoga broda.
Arheolog Domagoj Perkić, koji je potkraj 1990 - ih proučavao njihova nalazišta, kao i same " škrinje ", u katalogu izložbe je istaknuo: " Antika, ikao veoma slabo poznata i istražena na ovom prostoru, zastupljena je brojnim pojedinačnim nalazima i nalazištima rimskih kamenoloma u kojima su se zasigurno proizvodili sarkofazi.
U najnovije vrijeme na Internetu se može " (pro) naà ¦ i " i pohoditi Virtualni muzej Egipta (www.virtual-egyptian-museum.org) gdje se nalazi više stotina ušÃ uvanih staroegipatskih predmeta (sarkofazi, posude, alat, maske, nakit i dr.).
Sarkofazi koji su nedavno pronađeni u podmorju Silbe u sklopu projekta " Podmorska arheološka istraživanja liburnskih i antičkih luka na srednjem Jadranu " na kojemu već nekoliko godina radi arheolog prof. dr. sc. Zdenko Brusić prvi su nalazi vezani uz antički period na otoku čija je prošlost još uvijek nedovoljno istražena.
Pretpostavlja se da su dovršeni sarkofazi prevažani iz kamenoloma do najbliže rijeke, a zatim čamcima ili splavima u smjeru Siscie (ilirska Segestika, Sisak) i drugih važnijih rimskih naselja.
Zanimljivo je da su uz karlovačke rijeke smješteni i brojni tumuli i sarkofazi.
Legendom su obavijene i kamene škrinje - sarkofazi, od kojih su sanduci i poklopci teški i do 6 tona, a klesani su vjerojatno u obližnjim rimskim kamenolomima u prvim stoljećima nove ere.
Nažlost, u grobnici »Mir junaka« nije i našao vječni mir, jer su sarkofazi s posmrtnim ostacima Lavala Nugenta i njegove supruge uništeni u jednoj od obnova Trsatske gradine kada je mauzolej pretvoren u ugostiteljski objekt, a danas funkcionira kao galerija.
U samostanu su nas oduševili sarkofazi grofova Emerika i Sigismunda Erdody.
Mogu se vidjeti i kameni sarkofazi Feničana stari 3000 godina.
Najveći broj radova posvećen je rezultatima istraživanja starohrvatskih groblja na tlu sjeverne Dalmacije, gotovo na cijelom području Zadarske županije., ali u više svojih radova obrađuje ranokršćansku, predromaničku sakralnu arhitekturu, te ranosrednjovjekovne sepulkralne spomenike (kameni sarkofazi), kao i srednjovjekovni novac.
To su sarkofazi hrvatskog bana i utemeljitelja samostana, Sigismunda Erdeodija, koji je bio položen u kripti svetišta, te sarkofag varaždinskog župana Emerika Erdedija, pokopanog ispod kapele sv. Antuna Padovanskog.
Razvijenost portretne skulpture u rim. umjetnosti odražava se u Istri s nekoliko vrijednih anonimnih portreta (Pula, Poreč), ali ima i ulomaka kopija klas. grč. kipova (Brijuni, Pula) te mnoštvo nadgrobnih skulptura (puna plastika i reljefi, edikule i sarkofazi).
Skupocjeni sarkofazi su vjerojatno isklesani na Braču.
Posebno se ističu antički epigrafski i nadgrobni spomenici, mnogobrojni sarkofazi (s prikazom lova na kalidonskog vepra, Hipolida i Fedre, atički sarkofag s prikazom erota i berbe grožđa, Valerija Dinensa i Atije Valerije).
Izloženi su odabrani kameni spomenici - miljokazi, počasni natpisi, monumentalne statue, žrtvenici, nadgrobne stele, sarkofazi i dr. - poglavito oni većih dimenzija i težine.
Stari licijski sarkofazi, na nekim mjestima potopljeni, stalni su podsjetnik na naprednu licijsku civilizaciju.
Sarkofazi imaju izvornih natpisa i oznaka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com