U sklopu jednogodišnjeg hrvatskog predsjedanja Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), u Zagrebu je danas započela Konferencija predsjednika parlamenata država sudionica " Nova jugoistočna Europa: uloga parlamenata ".
U sklopu jednogodišnjeg hrvatskog predsjedanja Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), u Zagrebu je danas započela Konferencija predsjednika parlamenata država sudionica " Nova jugoistočna Europa: uloga parlamenata ".
MOLDAVIJA Sastanak zemalja sudionica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), održan je 4. lipnja u glavnom gradu Kišinjevu.
Među ministrima vanjskih poslova bio je i hrvatski ministar Jandroković, a govorilo se o globalnoj krizi, uz osvrt na ocjenu dosadašnje suradnje u okviru SEECP-a.
Na dvodnevnoj ohridskoj konferenciji pripremit će se i smjernice za razvoj parlamentarne dimenzije rada SEECP-a koja bi trebala voditi do osnivanja Parlamentarne skupštine SEECP-a, najavio je organizator, a turski predstavnik, predsjednika parlamenta Cemil Cicek izrazio je punu potporu uspostavi takve parlamentarne skupštine.
VSP je pozdravilo napredak postignut u području regionalne suradnje, uključujući hrvatsko predsjedanje SEECP-om.
Ni u SEECP, ni u Vijeću Europe, OEBS niti nekoj instituciji ili agenciji u okviru sustava UN -.... rekao je šef srpske diplomacije Vuk Jeremić otvarajući danas u Beogradu ministarski sastanak Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) " - - - Bogme, jača vam je suradnja.
Proces suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) pokrenut je 1996. godine na bugarsku inicijativu.
HIDO BIŠČEVIĆ s ministarima vanjskih poslova 4. lipnja na summitu šefova država i vlada Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) u Chisinauu u Moldovi Biščević ističe kako je teško govoriti stalno o europskom zatvaranju, a zanemarivati i drugu stranu medalje: " Ako političke elite u regiji ne pokazuju dovoljno povijesne odlučnosti da riješe preostala pitanja državničkim potezima i hrabrim odlukama kako bi održale proces europeizacije ovog dijela Europe, samo će nastavljati davati argumente onima koji otvoreno ili posredno, pa i potajno, nastoje zaustaviti proširenje.
Deveti sastanak na vrhu SEECP-a ostat će upamćeni po tome što je na njemu u punopravno članstvo primljena Moldavija pa ta asocijacija odsad okuplja deset članica.
NOVA CEFTA (crveno) dobit će čelnu instituciju sa sjedištem u Bruxellesu; žutom bojom označene su zemlje koje će zajedno s državama Cefte činiti političku organizaciju proizišlu iz SEECP-a To znači da će u sljedeća dva mjeseca sve sudionice imati pravo kandidirati gradove i političke direktore.
Samo deset dana poslije, 11. svibnja, u Zagrebu će se na sastanku predsjednika država i vlada izmijeniti povelja Procesa suradnje jugoistočne Europe (SEECP), čime će ova asocijacija, pokrenuta iz Pakta o stabilnosti, postati čvrsta politička organizacija s institucionaliziranim sjedištem i na čelu s glavnim tajnikom.
Sastanak je održan u okviru bugarskog predsjedanja SEECP (South East Europe Cooperation Process), procesa suradnje zemalja Jugoistočne Europe, nasljednika Pakta stabilnosti.
Sastanak je održan u okviru bugarskog predsjedanja SEECP (South East Europe Cooperation Process), procesa suradnje zemalja Jugoistočne Europe, nasljednika Pakta stabilnosti.
Hrvatska također podupire članstvo Kosova u SEECP jer nam to omogućava daljnju suradnju u regiji.
Ako se pak stvarno ne radi o tako ozbiljnim pitanjima, zašto onda EU i hrvatski političari jasno i glasno ne kažu i pismeno se obvežu da se u SEECP nikoga, pa ni Hrvatsku, ne prisiljava?
Osim toga, ako je SEECP asocijacija koju bi 11. svibnja ove godine i formalno kao političku organizaciju trebali osnovati predsjednici zemalja bivše SFRJ (minus Slovenija i plus Albanija te plus Moldavija) doista tako benigna i dobrodošla asocijacija i za Hrvatsku, zašto to ne bi mogli shvatiti i na referendumu podržati i hrvatski građani?
Odluku o izboru glavnog tajnika Regionalno vijeće za suradnju (RCC-a) donose ministri vanjskih poslova SEECP-a i potvrđuju je predsjednici država i vlada SEECP-a.
31) predsjednik Mesić je, kako prenose hrvatski mediji od 17. travnja 2007., povodom zagrebačke Konferencije predsjednika parlamenata država sudionica SEECP-a, izjavio:« Politički okvir suradnje, SEECP, dobiva sve čvršće konture.
Zagrebački skup ministara vanjskih poslova deset država u okviru tzv. Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), održan u petak 2. ožujka, bez sumnje politički dalekosežan događaj, hrvatskoj je javnosti gotovo prešućen, pa tim više među onima kojima je stvarno stalo do općega dobra čitave hrvatske nacije i njezine bolje budućnosti potiče zabrinutost i brojna teška pitanja.
Činjenica je, kako je izvijestila Hina, da je hrvatski predsjednik Vlade za taj skup rekao da je »iznimno važan«, da je najavljeno da će skup završiti zajedničkom deklaracijom i tiskovnom konferencijom Trojke SEECP-a (Grčka, Hrvatska i Bugarska).
6) od svibnja 2006. do svibnja 2007. Hrvatska predsjedava SEECP-om, kako je dogovoreno na sastanku ministara vanjskih poslova država članica, održanom u Bukureštu 10. svibnja 2005.;
Vlada je ovlastila premijera Ivu Sanadera da u njezino ime potpiše Povelju o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, sigurnosti i suradnji u Jugoistočnoj Europi SEECP čime će Hrvatska postati punopravnom članicom toga projekta i razvijati dobrosusjedske odnose.
(HINA) - Hrvatska je 4. svibnja u Solunu preuzela predsjedanje procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), regionalnom organizacijom usmjerenom na jačanje odnosa između zemalja tog dijela Europe i njihovu suradnju na putu u euroatlantske integracije
Energetski forum će, uz ministre nadležne za područje energetike zemalja sudionica SEECP-a, okupiti i ministre iz zemalja izvoznica energije te zemalja koje su važne zbog tranzita energije preko njihovog područja.
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i ministar vanjskih poslova Republike Makedonije Nikola Poposki potpisali su u petak u Ohridu, na marginama ministarskog sastanka SEECP-a, Sporazum o euroatlantskom partnerstvu kojim Hrvatska prenosi znanja i iskustva stečena u pristupnim procesima NATO-u i EU.
Proces suradnje u Jugoistočnoj Europi (South-East European Cooperation Proces - SEECP) je pokrenut 1996. godine u Sofiji u cilju jačanja regionalne suradnje te stvaranja klime povjerenja, dobrosusjedstva i stabilnosti.
Posebna je značajka SEECP-a da je nastao na poticaj država regije te da se nastoji profilirati kao autentični glas Jugoistočne Europe.
Članak se bavi napretkom postignutim na području javno - privatnog partnerstva u Hrvatskoj i u regiji u okviru Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), te ulogom Vijeća za regionalnu suradnju (RCC) u razvoju i provedbi javno-privatnog partnerstva.
7) hrvatski su se predstavnici založili za jačanje« suradnje u regiji »i na dvodnevnoj međunarodnoj konferenciji, koja je pod naslovom« Izazovi regionalne suradnje u 2006. - 2007. », početkom rujna 2006. održana u Zagrebu, u sklopu hrvatskog predsjedanja SEECP-om;
Također je izrazio uvjerenje kako će i naredno predsjedanje SEECP-om od strane Republike Srbije očuvati ovaj pozitivan zamah i u tom smislu dao čvrstu potporu predstojećem radu, prema priopćenju.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com