Moguće je stoga da u katalogu postoje dva zapisa za jednu knjigu: npr. zapis za latiniste i onaj za HRB2, zapis za tematski broj časopisa prema standardu za opis knjige i onaj za katalog serijskih publikacija prema pravilima tog opisa.
Moguće je stoga da u katalogu postoje dva zapisa za jednu knjigu: npr. zapis za latiniste i onaj za HRB2, zapis za tematski broj časopisa prema standardu za opis knjige i onaj za katalog serijskih publikacija prema pravilima tog opisa.
Knjižnica Narodnog muzeja Labin osnovana je 1960. godine, a broji 3.320 naslova knjižne građe, 120 ne knjižne i 25 naslova serijskih publikacija.
Odjel u središnjoj službi za obradu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, sastoji se od nekoliko pododsjeka: Odsjek sadržajne obrade, Sitni tisak i Odsjek serijskih publikacija.
Neki od tekućih serijskih publikacija imaju i podatak o elektroničkoj dostupnosti, koji upućuje korisnika kako pojedini časopis možete pronaći i u elektroničkom obliku na Internetu.
Knjižnica posjeduje oko 15.000 svezaka knjižne građe, tu je i 30 - ak serijskih publikacija popularnoznanstvene, književne i duhovne tematike.
ISSN ured za Hrvatsku nacionalni je ured za identifikaciju serijskih publikacija koji: dodjeljuje ISSN serijskim publikacijama koje izlaze u Republici Hrvatskoj stvara i održava zapise o hrvatskim serijskim publikacijama u međunarodnom upisniku ISSN-a pruža pomoć uredništvima kod pokretanja i uređivanja časopisa dodjeljuje brojčane nizove za crtične kodove
Zanimljivo, poput ostalih iseljeničkih serijskih publikacija Hrvatski rimski adresar punih četrdeset godina, uz praktične sadržaje, donosi i jedan zanimljiv esej iz stvaralaštva hrvatskih ljudi izvan matične zemlje.
ISSN služi jedinstvenoj identifikaciji serijskih publikacija u okviru univerzalne bibliografske kontrole.
Valja napomenuti kako se broj serijskih publikacija ove godine povećao na 69.
- Ovom prilikom iz našeg fonda smo izdvojili 40 monografskih publikacija, izbor članaka i serijskih publikacija koje se temom vezuju za akciju Maslenica.
Rabi se za označivanje tiskanih ili elektroničkih periodičnih (serijskih) publikacija.
Upisnik ISSN-a broji više od 1 550 000 zapisa serijskih publikacija iz 180 zemalja na više od 150 jezika.
Tako su tečajevi Katalogizacija omeđenih publikacija i nizova publikacija, Katalogizacija serijskih publikacija i Katalogizacija preglednih kataložnih jedinica postali dodatni uvjet kada se traži ovlasnica za rad, na primjer, na elektroničkoj građi ili na obradi članaka.
Sadržaj: Vrste serijskih publikacija i druge neomeđene građe i njihove definicije.
Norme za identifikaciju i katalogizaciju serijskih publikacija i druge neomeđene građe i njihova primjena u Republici Hrvatskoj.
Posebnosti identifikacije i katalogizacije serijskih publikacija i druge neomeđene građe izdane na različitim medijima, s posebnim naglaskom na tiskanoj građi.
ISSN (International Standard Serial Number = Međunarodni standardni broj serijske publikacije) jedinstveni je identifikator serijskih publikacija neovisno o zemlji izdavanja, jeziku ili abecedi, učestalosti izlaženja, mediju itd., te neovisno o tome izlazi li ili je prestala izlaziti ili će tek izaći.
Ovakve su izložbe iznimno poticajne istraživačima integracijskih procesa iseljene i domovinske Hrvatske, jer na jednome mjestu mogu naći relevantne podatke u izvornim izlošcima i sistematizirane u nizu kataloga hrvatske iseljeničke građe u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, kao što su Hrvatski iseljenički tisak - Katalog knjiga, 1992., i Hrvatski iseljenički tisak - Katalog serijskih publikacija, 1993., te najnoviji Katalog Stoljeće hrvatske periodike u iseljeništvu, 1900. - 2000., 2002., koji su priredili autori izložbe Mihaljević i Hanž.
U tom razdoblju održani su seminari: Katalogizacija omeđenih publikacija, Praktični rad na katalogizaciji omeđenih publikacija, Planiranje i programiranje rada školskih bibliotekara, Obrada serijskih publikacija i Uvod u formiranje predmetnog kataloga i predmetne odrednice [ 7 ].
ISBN je međunarodni sustav brojčanog označavanja publikacija, a ISSN je identifikacijski broj serijskih publikacija.
Unutar dva velika fonda, knjižnog i serijskih publikacija izdvajaju se raznovrsne zbirke.
Danas se knjižnični fond sastoji od približno 10.000 stručnih monografskih naslova te 137 naslova serijskih publikacija (41 naslov domaćih, 32 naslova stranih publikacija u redovnoj nabavi te 64 naslova prekinutih godišta).
Zastupljenost serijskih publikacija u fondu naše knjižnice
Nakon položenog stručnog bibliotekarskog ispita (1986) radila je na poslovima katalogizacije i sadržajne obrade monografskih i serijskih publikacija sve do 1993. kada preuzima funkciju voditelja knjižnice.
Dodjeljena mu je ISSN oznaka, te je time uvršten u međunarodnu bazu serijskih publikacija.
Osim oštećenih knjiga koje se krpaju, u knjigovežnicama se redovito uvezuju kompleti serijskih publikacija i to svih publikacija koje se nalaze u fondu ili samo izabrani dio.
Knjižnica u svom fondu ima i preko 1000 naslova serijskih publikacija.
ISSN je svjetska mreža za identifikaciju serijskih publikacija koju čine nacionalni uredi 87 zemalja.
Vodi brigu o izgradnji fonda i nabavi građe, i to: omeđenih i serijskih publikacija kao i sve ostale potrebne građe na odgovarajućim medijima (CD-ROM, pristup bazama podataka, pristup elektroničkim knjižnicama s referentnim podacima), organizira i popunjava referentnu zbirku, dostavlja računovodstvu evidentirane i potvrđene račune za kupnju građe radi pravovremenog plaćanja.
Za međuknjižničnu posudbu vrijede ograničenja posudbe izvan Knjižnice, iz točke 10. ovog Pravilnika, osim u slučaju knjiga koje se mogu dati u posudbu, kad Knjižnica posjeduje barem još jedan isti primjerak. 5. Korisnik izvan Pule i iz inozemstva, može na osnovu pismene narudžbe zatražiti fotokopije članaka iz serijskih publikacija, koje se nalaze u fondu Knjižnice, ili izradu mikrofilmova i fotografija one građe koju radi zaštite nacionalnog i starijeg fonda nije dopušteno fotokopirati. 6. Međuknjižnična posudba odvija se u skladu s međunarodnim i nacionalnim pravilima.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com