Jedno od najvećih stratišta je Slatinski Drenovac, sa poznatih oko 500 žrtava, a procjenjuje se da ih ima još oko 1.000.
Jedno od najvećih stratišta je Slatinski Drenovac, sa poznatih oko 500 žrtava, a procjenjuje se da ih ima još oko 1.000.
3. JANKOVAC - ŠUMARIJSKIM PUTEM - SLATINSKI DRENOVAC
2. JANKOVAC - SKIJAŠKE LIVADE - »STARI DRUM« - SLATINSKI DRENOVAC
S ruševine mora se istim putem vratiti na gornji grebenski put, po kojemu se dolazi na Jankovac ili u Slatinski Drenovac, a može se spustiti i na cestu u dolini Drenovačkog potoka.
Stigavši na greben Sokoline, nastavljamo put dalje samim grebenom na desno u pravcu sjeveroistoka, spuštajući se preko kote 614. Oko 1,5 km pred Slatinskim Drenovcem otvara se lijep vidik na Mihaljevo brdo i na sam Slatinski Drenovac.
4. JANKOVAC - SOKOLINA - KOTA 614 - SLATINSKI DRENOVAC
Kako bi izbjegli daljnju šetnju gustom šumom odlučili smo izaći na onu makadamsku cestu koja spaja Slatinski Drenovac i Veliku, kako bi bar izbjegli mogućnost poskliznuća u mraku.
Supokrovitelji su Hrvatske šume, Uprava šuma podružnica Našice, Šumarija Slatinski Drenovac.
Suorganizatori su: Uprava šuma podružnica Našice, Šumarija Slatinski Drenovac, Hrvatska Gospodarska Komora Županijska komora Virovitica, Hrvatska obrtnička komora POK Virovitičko podravske županije, Udruženja obrtnika Virovitica, Turistička zajednica Virovitičko podravske županije.
U našoj su blizini Crni potok i Slatinski Drenovac gdje komemoriramo žrtve.
Zaključak sastanka bio je kako će dvije šumarije s orahovačkog područja, orahovačka i šumarija Slatinski Drenovac u suradnji s Parkom prirode Papuk odrediti trasu za šumsku prosjeku, dok će Grad Orahovica ishoditi svu potrebnu dokumentaciju te ostvariti kontakt s čelništvom Parka Prirode i Hrvatskih Šuma kako bi dobili potrebnu suglasnost i uvjete za ostvarivanje projekta.
Zbog poplavljivanja cesta promet je od jučer zatvoren na lokalnim cestama: Paušinci Rajlovo Polje, Staro Petrovo Polje Zokov gaj, Humljani Pušina Slatinski Drenovac, Slavonske Bare Kutovi, Gornje Viljevo Donja Bukovica, Slatini Drenovac Čačinci, Zvonimirovac Čađavica i Čačinci Brezovljani.
Za palež sela Pušine i Slatinski Drenovac optuženi su Ivan Husnjak i Goran Sokol.
BJELOVAR - Saslušavanjem svjedoka Željka Šutića, zapovjednika Policijske postaje u Orahovici 1992. godine, te Željka Šafara, tadašnjeg operativca u zapovjedništvu 2. bojne 132 brigade, danas je na Županijskom sudu u Bjelovaru okončan prvi dio suđenja u slučaju paleži sela Pušine i Slatinski Drenovac za koje su optuženi časnici HV-a Ivan Husnjak i Goran Sokol.
Prola zimo sjeveroistočno kroz izvanredno lijep predjel gustom, starom šumom u blagom usponu po obroncima, izvan prometnih pute va, u potpunoj tišini, i izlazimo na grebenski put, odakle nastavljamo markiranim putem u Slatinski Drenovac.
Prema popisu stanovništva iz 2001. godine, na području općine Čačinci ima 3.308 stanovnika, a gustoća naseljenosti 23 st/km2. U općini Čačinci se nalazi dvanaest naselja i to Brezovljani Vojlovački, Bukvik, Čačinci, Humljani, Krajna, Krasković, Paušinci, Prekoračani, Pušina, Rajino Polje, Slatinski Drenovac i Vojlovica.
Na vodovodnoj mreži u Čačincima obavljaju se radovi ugradnje hidranata sufinanciranje od strane Fonda za regionalni razvoj RH (250.000,00 kn); u izradi je projektna dokumentacija za vodovod naselja Paušinci; općina je u pregovorima s Hrvatskim vodama za projektiranje vodovoda Slatinski Drenovac Pušina Humljani.
Započinjući obilježavanja Dana općine Čačinci, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Petar Čobanković, uz nazočnost, između ostalih, saborskih zastupnika Josipa Ðakića i Tomislava Tomića, župana Virovitičko podravske županije, dr. Stjepana Feketića, te niza ostalih uglednika, postavio je kamen temeljac za novu zgradu Hrvatskih šuma u Čačincima, ispostava Slatinski Drenovac, investiciju vrijednu oko 3 milijuna kuna.
U organizaciji Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata u potpapučkom selu Slatinski Drenovac obilježena je 20. godišnjica oslobađanja privremeno okupiranih područja bivše Općine Orahovica.
Iznad sela Slatinski Drenovac nalaze se i ostaci staroga drenovačkoga grada Klaka.
U desnoj lađi postavljena je spomen-ploča župniku Juliju Bergeru koji je iz župe odveden u rujnu 1944. u Slatinski Drenovac gdje je zvjerski ubijen 10. prosinca 1944. Ispred župne crkve sv. Josipa nalazi se središnji slatinski park u kojem je spomenik podignut poginulim Slatinjanima u Domovinskom ratu.
Prošavši selo Slatinski Drenovac ulazimo cestom u jankovačku dolinu.
Skrećemo li kod tog odvojka na lijevo, tj. u pravcu sjevero zapada, za nekoliko minuta stižemo do ruše vina toga starog grada, koji je udaljen oko 1 km od sela Slatinski Drenovac.
Ministar uprave Arsen Bauk želi iz Hrvatske ukloniti sve ulice koje nose ime visokog ustaškog dužnosnika i književnika Mile Budaka, kao i ulicu 10. travnja koja se nalazi u selu Slatinski Drenovac.
Prije 15 godine u mjestu Slatinski Drenovac, u općini Čačinci, od podmetnute tenkovske granate tragično je stradao pripadnik Specijalne policije Varaždin Miro Košćak.
24.05.2011.:: Županijski sud u Bjelovaru je, nakon ponovljenog postupka, temeljem čl. 354 toč. 3 Zakona o kaznenom postupku presudio: prvo-optuženi Ivan Husnjak i drugo-optuženi Goran Sokol oslobađaju se optužbi da bi 1. veljače 1992. prvo-optuženi kao zapovjednik II bataljuna 132. brigade, a drugo-optuženi kao njegov zamjenik, nakon što su oružane snage HV 18. prosinca 1991. oslobodile šire područje Orahovice i podpapučkih sela, prvo-optuženi 31. siječnja 1991. izdao zapovijed za čišćenje terena sela Pušine i Slatinski Drenovac, tijekom koje operacije je od strane njime podređenih postrojbi, nekoliko za sada nepoznatih pripadnika A satnije počelo sa paljenjem napuštenih kuća stanovnika srpske nacionalnosti, a okrivljenici iako izviješteni o istom nisu poduzeli ništa da takva protupravna postupanja suzbiju i kazne.
Slavonski Brod, Vinkovci, Virovitica, Komiža... imaju i dalje svoje Ulice Mile Budaka, dok selo Slatinski Drenovac, već petnaestak godina, krasi Ulica 10. travnja.
Cesta Slatinski Drenovac Velika je do nedavno bila državna, a sada je županijska što, međutim, ne utječe na čišćenja od snijega.
Husnjak 31. siječnja izdao zapovjed za čišćenje terena u zauzetim selima Pušina i Slatinski Drenovac, u kojima su kontrolu preuzele postrojbe specijalne policije iz Osijeka i PP Orahovica, a tijekom koje operacije čišćenja je nekoliko nepoznatih pripadnika okrivljenicima podređenih postrojbi počelo sa paljenjem nepuštenih kuća stanovnika srpske nacionalnosti, zbog čega su došli u sukob sa pripadnicima specijalne policije i policije, koji su ih nastojali spriječiti, ali u tome nisu uspjeli, a I. i II. okrivljeni, iako su znali da se događaju protupravne radnje, nisu poduzeli ništa da se protupravna postupanja suzbiju i kazne te na taj način pristali da pripadnici njima podređenih postrojbi nastave sa takvim radnjama i na posljedice takvih radnji, nakon čega je podmetanjem vatre u selu Pušine namjerno uništeno 17 kuća, a pucanjem iz vatrenog oružja oštećen toranj pravoslavne crkve, dok je u Slatinskom Drenovcu zapaljeno 19 kuća, kao i lovački dom između Pušina i Slatinskog Drenovca,
Osim činjenice da u optužnici nisu navedeni vlasnici i pune adrese zapaljene/oštećene imovine, već su samo nabrojani kućni brojevi, na 3. str. navedene optužnice ŽDO navodi 43 objekta, dok prethodno navodi 17 objekata u selu Pušine i 19 u selu Slatinski Drenovac te zvonik pravoslavne crkve i lovački dom, što daje zbroj od 38 objekata.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com