Postoji više tipova, no na našim prostorima moguće ih je naći u obliku ploče, sanduka i sljemenjaka (oblik pravokutne kuće s dvostrešnim krovom).
Postoji više tipova, no na našim prostorima moguće ih je naći u obliku ploče, sanduka i sljemenjaka (oblik pravokutne kuće s dvostrešnim krovom).
Trenutno radim krovište na obiteljskoj kući, pa me zanima da li postoji kakvo drugo (jeftinije) rješenje kod ugradnje sljemenjaka osim stavljanja ljepljive (originalne iskupe) trake ispod samih sljemenjaka, a da to nije zalijevanje sljemenjaka betonom?
Blizu Kaknja u Bosni, mjesto je sa četrnaest sanduka i sljemenjaka i nekoliko ploča, koji se nalaze na jednoj višoj zaravni.
Ukoliko ih ostavite vani otpakirane može se dogoditi da se skuplja kiąnica između ploča i sljemenjaka.
Jedan sljemenjak nalazi se na Šarampovu s istočne strane potoka Suvaje, a nekoliko ukrašenih sanduka i sljemenjaka na lokalitetu Opačac.
POSTAVA SLJEMENJAKA NA PLOČE Postavite sve ploče na obje strane krova prije nego započnete sa postavom sljemenjaka.
Ovaj reljefni motiv je brojno dobro zastupljen javlja se u oko 100 primjeraka (ne računajući scene), pretežno je svojstvo stećaka u obliku sljemenjaka i visokih sanduka.
Na tom lokalitetu, tj. srednjovjekovnome groblju otkriven je vrlo rijedak primjerak stećka - sljemenjaka, zanimljiv zbog drevnih i ranokršćanskih simbola.
Dužina sljemenjaka standardno iznosi 200 cm, a učvršćuje se samobušećim vijcima u gornju zonu lima u obliku crijepa
Ukoliko je sve napravljeno po pravilu struke, spriječen upad beštijica i probijanje vode koja eventualno slučajno malo upadne, to je BOLJI način postavljanja sljemenjaka kod ventiliranih krovišta...
U prodajnom asortimanu crijepa i pokrovnih materijala zastupljeni su poznati proizvođači TONDACH, BRAMAC i DILJ - Vinkovci, a kao podvrste crijepa nudimo kontinental, mediteran i biber crijep, te sve vrste sljemenjaka, ukrasa za krov, krovne uvale i sigurnosne sisteme (rešetke za hodanje i sigurnosne stepenice)
Odgovor je u redu, ali pošto se radi o BERG crijepu koji je dizajnom isti kao i Bramac klasik i ima utore tj. ispupčenja terpapir ili paropropusna folija kojom je prekriveno podaščano krovište ne zatvara rupe i ptice se mogu zavući ispod sljemenjaka.
Pričvršćavanje sljemenjaka ću raditi kukama koje se zabijaju u sljemenu letvu/štaflu).
Prije ugradnje sljemenjaka na SUPREME lim u obliku crijepa ugrađuje se brtva čiji je profil u obliku pokrovnog lima i čija je funkcija da spriječi prodor vode ili snijega nošene vjetrom
Završne pločice služe za zatvaranje prvog sljemenjaka sprijeda.
Tradicionalni način postavljanja sljemenjaka u mort ili maltu koji je pokazivao mnoge nedostatke (najčešće je propuštanje) danas je prevaziđen konstruktivnim rješenjem koje se naziva suha izvedba, jer se sljemenjaci postavljaju na suho uz upotrebu specijalnih spojnica koje čvrsto drže sljemenjake na letvi.
Naime, ispod sljemenjaka postavlja se i sljemeno-grebena traka (npr.
Kopče služe za učvršćivanje sljemenjaka pri izvedbi suhog sljemena.
Zvonasti čavli služe za učvršćenje sljemenjaka.
Zato, ako se sljemenjaci postave tako da zrak može strujat ispod njih, daskanje se može izvest skroz do vrha, samo sa relativno uskim kanalom za zrak ispod samih sljemenjaka kuda bi izlazio zrak u strujanju ispod dasaka...
A mogućnost direktnog prodora vode u vunu je drastično smanjena jer ostaje samo realtivno mali odmak podaskanja ispod sljemenjaka kuda zrak iz struje ventilacije ispod podaskanja/iznad vune izlazi van i kuda eventualno voda može ući na vunu..
Ma sad mi je krivo što nisam kupio onu nakakvu gumiranu foliju od Tondacha (vodonepropusna/paropropusna... i skupa ko suho zlato), koja se stavlja ispod sljemenjaka.
Kupio sam sve za krov, 4 " početna sljemenjaka " su me koštala 700 kn (4 obična crijepa); 2 trodjelna razdjelnika još 300 kn; i kopče i sve ostalo, i 18 odzračnika i cifra se popela na 23.000 kn.
Dimenzije sljemenjaka su 200 cm x 49 cm
Koničan nastavak od betona na vrhu sljemenjaka ima metalni držač koji je ugrađen u crijep
Onda znaci cijena nije iste za Tondach i Creaton nego je zbog tih, pretpostavljam sljemenjaka, Creaton puno skuplji ustvari?
Zanimljivo je da istaknuti likovni teoretičar Germain Bazan u knjizi The History of World Sculpture kao jedini primjer skulpture s ovih naših prostora objavljuje fotografiju stećka, sljemenjaka, s prikazom tzv. vojvodskog lika (prikaz čovjeka s uzdignutom, predimenzioniranom jednom rukom) s Radimlje, a u tekstu u kojem objašnjava o čemu je riječ komentira stećke kao bogumilske nadgrobne spomenike.
Da se razumimo, ja se NE slažem sa tolikim nepodaskanim površinama iako je opisano na više mista baš tako, nego san naša par referenci u kojima je podaskanje skoro do sljemena, samo mali prostor je ostavljen za strujanje zraka u unutrašnjem ventilacijskom kanalu pa ispod sljemenjaka van...
Na krovu MORAJU biti postavljeni odzračnici (kako predlaže koji proizvođač, uglavnom na razmaku od svakih cca 80 - 100 cm, a daske u koje je obijen krov nesmiju biti nabijene do sljemena nego završiti cca 5 cm prije, a folija koja je postavljena preko dasaka (ispod sljemenjaka) mora biti prerezana da se osigura strujanje zrak, ispod strehe mora biti također osigurana ventilacija a ako su rogovi zatvoreni u kutije i nisu vidljivi mora biti postavljena rešetka za ulazak zraka
Mislio sam si da će kod jačih nevremena zabacivati kišu možda kroz te male otvore između crijepa i sljemenjaka, unutra.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com