U Poljskoj je, pak, u " čast " ubijenog protektora započela stravična akcija likvidacije Židova u brojnim logorima (osobito Sobiboru, Majdaneku i Belzecu), akcija poznata pod nazivom " Reinhard. "
U Poljskoj je, pak, u " čast " ubijenog protektora započela stravična akcija likvidacije Židova u brojnim logorima (osobito Sobiboru, Majdaneku i Belzecu), akcija poznata pod nazivom " Reinhard. "
U Sobiboru je po centru Simona Wiesenthala ubijeno oko 250.000 Židova.
Nakon osamnaestomjesečnog suđenja, sud u Muenchenu je u svibnju 2011. presudio da je taj apatrid ukrajinskog podrijetla tijekom šest mjeseci 1943. nesumnjivo radio kao čuvar u Sobiboru gdje je ubijeno 27.900 Židova, većinom nizozemskih.
Ovaj sud se uvjerio kako je bio čuvarom u Sobiboru 1943., rekao je u obrazloženju presude sudac Ralph Alt s čime je okončan sudski proces koji je trajao 18 mjeseci.
Autentična iskaznica Dokaz na temelju kojega se sud uvjerio o Demjanjukovom stažu u Sobiboru bila je njegova identifikacijska kartica SS postrojbi sa slikom u kojoj stoji da je bio obučavan u kampu u Trawnkiju kod Lublina, a potom poslan u Sobibor.
Žrtva nacista Rudolf Salomon Cortissos, čija je majka ubijena u Sobiboru, nazočio je čitanju presude te rekao da je ovo za njega jako emotivan dan i kako osjeća zadovoljstvo zbog presude.
Nakon toga je protiv njega pokrenuto suđenje u Njemačkoj jer se potvrdilo da je bio čuvar u Sobiboru.
U logorima uništenja većinom su ih organizirali zatočenici koji su ostavljani na životu duže ili kraće vrijeme kako bi asistirali u procesu istrebljenja. 2. kolovoza 1943. izbila je velika pobuna u Treblinki, 14. listopada u Sobiboru, a 7. listopada 1944. i čuvena pobuna specijalnih jedinica u Auschwitz-Birkenau.
Njemački tužitelji su iznijeli dokaze koji su ga identificirali kao čuvara u Sobiboru.
Zemaljski sud u Münchenu osudio je 91 - godišnjeg Iwana Demjanjuka zbog sudjelovanja u masovnom uništenju židova tijekom Drugog Svjetskog rata, u koncentracionom logoru Sobiboru u Poljskoj, na pet godina zatvora.
Demjanjuk inače negira da je ikada bio u Sobiboru i dovodi u pitanje iskaznicu po kojoj je on bio stražar u logoru
Njemački tužitelji vjeruju da je Demjanjuk, koji se nalazio na prvom mjestu popisa najtraženijih nacističkih zločinaca Centra Simona Wiesenthala, u šest mjeseci koliko je proveo kao čuvar u Sobiboru asistirao u ubojstvu 27.900 židova.
Bio je osumnjičen da je bio čuvar u nacističkom koncentracijskom logoru Sobiboru u Poljskoj za 2. svjetskog rata.
Demjanjuku se od 30. studenoga 2009. sudi zbog sudjelovanja u ubojstvu 27.900 osoba u nacističkom logoru u Sobiboru, u Poljskoj, gdje je od konca ožujka do konca rujna 1943. radio kao čuvar. (Hina
Njemački tužitelji vjeruju da je Demjanjuk, koji se nalazio na prvom mjestu popisa najtraženijih nacističkih zločinaca Centra Simona Wiesenthala, u šest mjeseci koliko je proveo kao čuvar u Sobiboru asistirao u ubojstvu 27.900 Židova.
Starcu ukrajinskog podrijetla prijeti doživotni zatvor ako sud u Muenchenu presudi da je 1943. godine bio čuvar u nacističkom koncentracijskom logoru Sobiboru, danas u Poljskoj.
Njemačko državno tužiteljstvo optužuje Demjanjuka za sudjelovanje u ubojstvima u koncentracijskom logoru Sobiboru u Poljskoj u kojem je, po tvrdnjama tužiteljstva, umrlo barem 250 tisuća Židova.
On poriče sudjelovanje u holokaustu i tvrdi da nikad nije bio u logoru Sobiboru, iako je priznao da je bio u drugim logorima.
Tužitelji će imati velikih problema u dokazivanju slučaja, jer dosad navodno nisu uspjeli pronaći nijednog svjedoka koji je Demjanjuka vidio u Sobiboru i jedina izravna svjedočanstva su pisane izjave danas preminulih svjedoka.
Optužba stoga želi pokušati dobiti priznanje krivice tek povezivanjem činjenica: Demjanjuk je kao čuvar u Sobiboru proveo šest mjeseci 1943., a u tom je razdoblju u logoru ubijeno 27.900 židova, pa je on, dakle, sudjelovao u tim ubojstvima
Nacisti su se uistinu trudili sakriti što se događa u Auschwitzu, Birkenau, Treblinki, Majdaneku, Sobiboru, Belzecu itd.
Tako i postoji autentičan dokument koji se bavio popisom žrtava obuhvaćenih u operaciji " Reinhard " do 31.12.1942. Tako se navodi da je u Treblinki, Belzecu, Sobiboru i Majdaneku (znači bez Auschwitza) do tog datuma ubijeno 1 274 166 ljudi.
Pa se statistika dalje bavi pojedinim logorima. 24 773 u Majdaneku, 101 370 u Sobiboru i 434 508 u Belzecu.
Nikome normalnom nikada nije palo na pamet da kaze da je zivot zidovskog djeteta u Sobiboru vrijedio vise od zivota armenskog djeteta u wanabee Turskoj ili muslimanskog djeteta u Srebrenici, ili hrvatskog djeteta u Vukovaru
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com