Mosor je odgojio već 25 generacija SPELEOLOGA Ovo proljeće počinje nova škola.
Mosor je odgojio već 25 generacija SPELEOLOGA Ovo proljeće počinje nova škola.
Dvojica speleologa odlaze topografski snimiti Malu špilju kod Vukovića vrela.
Prezentiran je rad Specijalističkih postrojbi, održano je prigodno predavanje o spašavanju iz ruševina, te je na inozemnim primjerima prikazana korist i učinkovitost speleologa i speleo spašavatelja prilikom spašavanja života građana u katastrofama i razornim potresima.
Predsjednik organizacijskog odbora seminara, dip.ing.biologije Marko Lukić u završnoj riječi na zatvaranju skupa naglasio je veliku korist seminara kroz razmjenu mišljenja, a postignut je i jedan od ciljeva, povećanje komunikacije između državnih javnih ustanova i speleologa koje bi trebalo umnogome pomoći za daljnji rad na ispitivanju i zaštiti špiljske faune.
Sa ovim sleleološkim katastrom, moći će se riješiti dosta problema u radu speleologa.
Želeći da svoj jubilej obilježi nekim doprinosom lokalnoj zajednici, na inicijativu Đorđa Balića i uz pomoć speleologa iz Društva za istraživanje i snimanje krških fenomena Dinaridi iz Zagreba organizirano je istraživanje vojno-erarskih kanala ispod osječke Tvrđe.
Želja za spuštanje u tako duboke jame odavna postoji i među hrvatskim speleolozima, jer uvijek je bilo speleologa koji su mogli i znali to izvesti, ali nije bilo prilike.
Ekipa E2 postavlja bivak 2 na - 268 m za unesrećenog speleologa gdje bi se prije dionice vertikalnog transporta mogao odmoriti, te ga pregledati liječnik.
Ekipa E1 u 16 h dolazi do zadnje vertikale iznad unesrećenog speleologa i tamo susreće speleologe koji su u jami.
Od 01. do 22. rujna, 2012. deset hrvatskih speleologa sudjelovati će u istraživanjima speleoloških objekata u Maleziji.
' U podzemlje Tvrđe ušlo je 11 speleologa i arheologa koji su oduševljeni onim što su otkrili, a uskoro očekujemo i fotografije, videosnimke i GPS snimke koje su načinili na približno 500 metara podzemnih hodnika.
Lijeganje po stiropornim panoima koji su nam ostali od skupa speleologa i zavlačenje u vreće za spavanje.
Jedno od glavnih obilježja kubanskog tropskog krša su mogote po opisu kubanskih speleologa to su krška brda vertikalnih stijena i zaobljenih vrhova tako da iz daljine podsjećaju na slonova leđa.
Nakon višemjesečne komunikacije, proučavanja dostupnih podataka s ranijih speleoloških ekspedicija na Kubi, te sugestije kubanskih speleologa odlučili smo se za brdsko područje Los Organos u kojem se nalaze najimpresivnije i najljepše mogote s najduljim speleološkim sistemima na Kubi.
Na prijedlog i preporuku kubanskih speleologa odlučeno je nastaviti speleološka istraživanja u špiljskom sistemu Majagua-Canteras.
U istraživanju ovog špiljskog sistema prije nas, u pratnji kubanskih speleologa, sudjelovale su speleološke ekspedicije iz Poljske, Španjolske i Slovenije.
Kampu je ukupno nazočilo 29 speleologa.
Uz dva nova speleologa iz Željezničara, Zvonimira Završkog i Roberta Rosića, Hrvatska je bogatija za još 5 speleologa i jednog instruktora iz drugih društava.
Ekspedicije u Lukinu jamu organizirane su 1993, 1994. i 1995. godine, a tijekom tih istraživanja u Lukinu jamu se spustilo ukupno 69 speleologa.
Način citiranja rada: V. Božić, Mali biografski leksikon hrvatskih speleologa koji su se spustili u jame dublje od 1000 m.
Važnost poznavanja tehnika samospašavanja je neupitna i obaveza je svih speleologa da ih što bolje savladaju.
Šumskom stazom moguć je dolazak do Modruša, a ako se odlučite za ovu varijantu svakako se zaustavite u Kujinoj dragi gdje se nalaze špilje bez dna, jedno od omiljenih mjesta speleologa.
U istraživanju Slovačke jame sudjelovao je 21 speleolog iz SO PDS Velebit, jedan iz SO HPD Željezničar, dva iz SO HPD Mosor, pet poljskih i jedan belgijski speleolog, a još dvadesetak speleologa osiguralo je logističku podršku na površini.
Na Šumarskom fakultetu u Zagrebu održana je 23. studenog 2011. pred brojnom publikom prezentacija rezultata speleoloških ekspedicija u Lukinu jamu koje su 2010. i 2011. godine organizirali Hrvatski planinarski savez - Komisija za speleologiju, Speleološki odsjek PDS Velebit i Nacionalni park Sjeverni Velebit uz potporu HGSS-a i sudjelovanje speleologa iz većeg broja udruga iz Hrvatske i Svijeta.
Istovremeno se u jami nalazilo 16 speleologa iz Mihovila i Promine.
U sklopu projekta odabrano je devet lokaliteta koji su po mišljenju speleologa bili najopterećeniji otpadom, a u akcijama čišćenja sudjelovala su speleološka društva iz Pazina, Poreča i Vrsara, rekao je Kostelić, dodavši da je u sklopu projekta uspostavljen i Katastar speleoloških objekata Istre koji će se voditi u Odsjeku za zaštitu okoliša i Naturi Histrici zaduženoj za upravljanje zaštićenim područjima u Istri. (izvor Glas Istre)
Sutra promocija prve samostalne knjige karlovačkog planinara, speleologa i ekspedicioniste
Na seminaru je sudjelovalo 64 speleologa iz 15 udruga.
O tome kako su se samoborski speleolozi predstavili na 10. skupu speleologa Hrvatske 13. - 15. studenog 2009. u Višnjanu pročitajte u sljedećem članku > > >
Više informacija i cijelo istraživanje će biti objavljeno u novom broju speleologa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com