Biljni spojevi polifenoli imaju snažnu antioksidativnu aktivnost i iznimno su važni za ljudsko zdravlje.
Biljni spojevi polifenoli imaju snažnu antioksidativnu aktivnost i iznimno su važni za ljudsko zdravlje.
Bizmut stvara spojeve u kojima može imati oksidacijski broj - 3, 1, 3 i 5, a najstabilniji su spojevi viših oksidacijskih brojeva 5 i 3, od kojih su prvi jaki oksidansi.
Aktivni spojevi daju koži vlažnost, a uglavnom se koristi za suhu i mješovitu kožu te za pakunge za kosu.
Uže područje njegovog znanstvenog interesa su eterična ulja, mono - i seskvi-terpenski spojevi, hlapljivi neterpenski spojevi: alifatski, fenilpropanski i dr.; te poluisparljive komponente biljnih voskova.
Antioksidantna svojstva Pigmenti u njima su ustvari polifenolni flavonoidni spojevi, poznati kao antocijanini i glikozidi.
Istraživanja pokazuju i da antioksidativni spojevi u višnjama pomažu u borbi protiv raka, starenja, neuroloških bolesti i stanjima koja prethode dijabetesu.
Iduća skupina spojeva koje možete sintetizirati da bi se obranili jesu fenolni spojevi.
To su spojevi koji sadrže jedan ili nekoliko atoma dušika, a gotovo svi su veoma toksični za sisavce.
Prirodna parfimeristika je nastavak drevnog umijeća stvaranja mirisnih proizvoda razvijanog tijekom cijele povijesti čovječanstva, a prekinutog polovicom 19. stoljeća kada su prvi jeftini sintetski mirisni spojevi počeli zamjenjivati skupe prirodne mirisne komponente.
Postoje kemijski spojevi koji su opasni po zdravlje (npr.
Posebno pripremljeni spojevi ili prašci za proizvodnju barijera za plinsku difuziju, otporni na koroziju UF 6 (npr. nikal ili slitina koja sadrži 60 težinskih postotaka ili više nikla, aluminijskog oksida i u potpunosti fluoriranih ugljikovodičnih polimera), čistoće 99,9 težinskih postotaka ili više, sa srednjom veličinom čestice od manje od 10 mikrometra izmjerenih prema standardu Američkog društva za ispitivanje materijala (ASTM) B330 i s visokim stupnjem ujednačenosti veličine čestica.
Nakon svakog ispitivanja svi nosivi elementi, spojevi i vezni elementi na traktoru moraju se vizualno pregledati zbog lomova ili pukotina: Manje pukotine na nebitnim dijelovima zanemaruju se.
Zupčasti spojevi slični su žlijebljenim spojevima, pri čemu vratilo i glavina umjesto žljebova po obodu imaju primjereno oblikovane zupce s trokutastim ili evolventnim profilom.
U usporedbi sa žlijebljenim spojevima zupci su manji, pa su zupčasti spojevi primjereniji za tanja vratila, a omogućuju i pozicioniranje glavine u obodnom smjeru.
Tvari su ili spojevi ili elementarne tvari.
Organski spojevi koji sadrže elemente kao što su arsen, bizmut, germanij, olovo, antimon, selen, kositar i telurij mogu biti vrlo stabilni i mogu zahtijevati oksidacijsku razgradnju, kako bi se dobile točne vrijednosti ukupnog sadržaja elementa.
Vitamini su organski spojevi potrebni u malim količinama za odvijanje metabolizma u stanicama organizma.
Istraživanja pokazuju da su spojevi kojih ima u orašastim plodovima i sjemenkama, bobičastom voću i šipku moćni zaštitnici, te da su u kombinaciji sa zelenim povrćem, gljivama i lukom, gorivo za samozaštitu organizma.
Visokovrijedni spojevi koje nalazimo u grožđu nazivaju se bioflavonoidima.Bioflavonoidi se danas intenzivno istražuju jer se pokazalo da imaju izraziti antioksidacijski potencijal.
Takvi spojevi i njihovi biološki djelatni razgradni proizvodi mogu se stalno unositi u vodene sustave kao kompleksne smjese te putem obrađenih ili neobrađenih otpadnih voda i otpada.
Ti su spojevi i do 300 puta slađi od šećera, ne izazivaju karijes, niti nepoželjnu toleranciju na okus, sprečavaju nastajanje zubnog plaka, nemaju kalorija, niti štetnih nuspojava.
Otkako je 1939. uvedeno obogaćivanje vode kemikalijama koje sadrže mineral fluor, spojevi fluora proširili su se na brojne proizvode, uključujući zubne paste, vodice za usta, dodatke prehrani i zubarske proizvode kao što su plombe.
Glavne djelatne tvari u propolisu su fenolni spojevi koji djeluju protuupalno i antimikrobno.
Svi ti spojevi zajedno prisutni u prehrani pčela, pomažu pčelama u borbi protiv niza različitih otrova, izvještavaju istraživači.
Alkeni su nezasićeni spojevi ugljika s dvostrukim vezama i u svojem imenu imaju nastavak - en (eten, propen, buten...).
Alikini su nezasićeni spojevi ugljika s trostrukim vezama i u svojem imenu imaju nastavak - in (etin, propin, butin...). Molekulska formula alkina je Cn2n-2. Alkeni i alkini reaktivni obezboje bromnu vodu te su za njih karakteristične reakcije pripajanja ili adicije.
Aromatski ugljikovodici su spojevi ugljika čije su molekule povezane u prstenove (benzen, antracen, naftalen).
Spojevi arsena: spoj arsena s vodikom, arsenovodik, AsH3, izvanredno je otrovan, a nastaje često pri radu sa sirovinama koje sadržavaju arsen.
Neki organski spojevi arsena mnogo su se upotrebljavali u kemoterapiji sifilisa; danas ih zamjenjuju manje otrovni lijekovi (antibiotici).
Te mutacije mogu blokirati spojevi " čistači " nitrita koji se nalaze npr. u shiitakeu, Tricholomi matsutake i uzgojnom šampinjonu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com