Od pada Mussolinija Juraj Krnjevià ¦ je u Londonu djelovao na uspostavi DR AVE HRVATSKE od Drine do Dragonje, zajedno s Baà kom, Baranjom i Srijemom.
Od pada Mussolinija Juraj Krnjevià ¦ je u Londonu djelovao na uspostavi DR AVE HRVATSKE od Drine do Dragonje, zajedno s Baà kom, Baranjom i Srijemom.
Hrvatski NOP je imao kontrolu (ingerenciju) nad Livnom, jedno vrijeme nad Bihaćem i Srijemom. hebrang je tu vodio svoje.
Sporazumom o izuzeću od plaćanja poreza i carine, koji je potpisala Vlada Republike Hrvatske s Komisijom europskih zajednica Europske unije, Ured Arbeiter Samariter Bund (u daljem tekstu: Ured ASB-a), s mandatom Europske komisije za koordinaciju i suradnju, pri izvođenju projekata i po drugim pitanjima od interesa za Prijelaznu upravu Ujedinjenih naroda nad istočnom Slavonijom, Baranjom i zapadnim Srijemom, može izravno s dobavljačima sklapati ugovore za kupnju proizvoda i usluga bez plaćanja poreza i carine, pod uvjetom da su dobra namijenjena u svrhe Ureda ASB-a ili njegove projekte.
Sektor Istok, sa sjedištem u Erdutu (" Istočna Slavonija "/s Baranjom i zapadnim Srijemom/- 2153 km2 i 188.184 stanovnika prema popisu iz 1991. - od toga 49,1 % Hrvata, 30,4 % Srba, 20,5 % ostalih) - 4 općine: Vukovar i Beli Manastir te dijelom Osijek i Vinkovci; Sektor Zapad, sa sjedištem u Daruvaru (" Zapadna Slavonija " - 2112 km2, i 99.452 stanovnika - od toga 43,3 % Hrvata, 35,4 % Srba, 21,3 % ostalih) - 5 općina: Pakrac, Daruvar, Grubišno Polje te dijelom Novska (istočni dio) i Nova Gradiška (zapadni dio); Sektor Sjever, sa sjedištem u Topuskom (Banovina i Kordun) - 6 općina: Dvor na Uni, Kostajnica, Petrinja, Glina, Vrginmost, Vojnić i Slunj; Sektor Jug, sa sjedištem u Kninu (sjeverna Dalmacija i Lika) - 5 općina: Knin, Benkovac, Obrovac, Gračac, Korenica i D.
»Slavonija, s Baranjom i Srijemom, zaokružena stvarnošću crkvene pokrajine, istinsko je osnaženje Katoličke Crkve u Hrvata.
Posebno ih je pogodilo proglašenje 10. IV 1941. i potom ustroj Nezavisne Države Hrvatske (NDH), s cijelom Bosnom i Hercegovinom u njezinom sastavu (kao i Srijemom).
Oduvijek sam impresionirana Slavonijom i Srijemom.
U tom naà elu ne prepoznaje se Bakarià ¦ eva Republika Hrvatska, nego li Hrvatska sa Srijemom i Bokom Kotorskom te Bosna u granicama koje je meà unarodna zajednica priznala na Berlinskom kongresu 1878, uz pravno utemeljene korekcije (što se tià e Sandžaka) nakon toga, ali u uzajamnom sporazumu ondašnjih zakonitih vlasti.
Jednom riječju, Petrovaradinci su se u pjesmi i plesu pokazali nenadmašnima, bilo ih je nemoguće nadglasati dok su cijelo poslijepodne pjesmom i po kojom suzom lutali divnim kićenim Srijemom, pokazavši još jednom kako Srijemci imaju veliko srce i da su spremni biti jedni uz druge u lijepim, ali i u najtežim trenucima svoje povijesti.
Bez takvih velikana Istra bi odavno bila već dekroatizirana i asimilirana, onako kako se već dogodilo sa Bokom kotorskom, turskom Hrvatskom, Srijemom, Bačkom i starom Bosnom.
Osim toga redovito je objavljivao i svoje stihove u Zborniku pjesničkog stvaralaštva američkih Hrvata, u listu Zov Srijema kao i drugim iseljeničkim publikacijama i časopisima, rekao je Mađer i zaključio kako poezija dr. Palaića odiše domoljubljem i čežnjom za rodnim krajem, za svojim Srijemom.
Hrvatska je ušla u kraljevinu Jugoslaviju sa Srijemom a izašla je iz nje bez Srijema (i Boke) u kojem je postotno bilo daleko više Hrvata nego što je bilo Srba na Kosovu kad se Kosovo osamostalilo.
Tomislavova Hrvatska imala je, zajedno sa Srijemom, ako 112 hiljada km 2 nad 96.000 km 2 je vladao izravno, i 16.000 km 2 koji su bili pod njegovim vrhovnistvom.
Godine 1529. Sulejmanova je vojska prošla Srijemom, kod Osijeka prešla Dravu i krenula prema Budimu, a onda prema Beču.
Znatno više vijesti potje č e iz vremena grofova Jan-ko-vi ć, jer je nekolicina putopisaca proputovala Sla-vonijom i Srijemom tijekom zadnjih desetlje ć a 18. i prvih desetlje ć a 19. stolje ć a prošavši tako i kroz Lipik.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Vladimir Šeks poručio je da je najava ministra Čobankovića o ulaganju dvije milijarade kuna iz državnog proračuna " ključni i krunski dokaz da nisu istinite teze koje su se pokušavale širiti Slavonijom i Srijemom o Vladinu namjernom zapostavljanju tih područja ".
Bili su to prvi do sada poznati franjevci kojima je posebno bila na srcu Slavonija sa Srijemom i Ugarskom.
Podrobniji članak o temi: Rat u Bosni i Hercegovini Nakon osamostaljenja Slovenije, Hrvatske i Makedonije, situacija u BiH je postajala sve nestabilnija, tako da je već 9. i 10. listopada 1991. srpsko vodstvo u BiH organiziralo plebiscit na kojem se " srpski narod izjasnio o ostajanju u zajedničkoj [ jugoslavenskoj ] državi sa Srbijom, Crnom Gorom, SAO Krajinom, SAO Slavonijom, Baranjom i zapadnim Srijemom i s drugim koji se izjasne za taj ostanak ". [ 75 ] [ 76 ] [ 77 ] Već 9. siječnja 1992. osnovana je, po uzoru na RSK, treća srpska država, Republika Srpska (RS), na neograničenom području koja se također uveliko preklapala sa Bosnom.
Bizantinci su nakon protasti Simeonova carstva u 10. stoljeću povratili Srijem, no makedonski car Samuilo ubrzo vraća vlast nad Srijemom i postavlja Sermona da njime upravlja.
Poslije propasti Samuilove države 1018. godine Sermon odbija priznati bizantsku vlast, pa ga bizantski namjesnik iz Beograda Konstantin Diogen uništava i upravlja Srijemom kao počasni vojvoda do svoje smrti 1028. godine.
U srpskoj historiografiji Slavonijom i Srijemom u 18. stoljeću osobito se plodno bavio Slavko Gavrilović.
Vjerojatan razlog tomu je Bugarski upad i ovladavanje Srijemom, dijelom međurječja Save i Drave te najvjerovatnije i SI Bosnom (Semberijom i Majevicom te dijelom Posavine do rijeke Bosne).
Sedamnaestih godina nakon sklopljenog mira između Austrije i Turske u Srijemskim Karlovcima, 1699. godine, nad Srijemom se ponovno nadvila sjena ubijanja i pustošenja.
Godine 1918. Trojedna kraljevina Dalmacija, Hrvatska i Slavonija ulazi u kraljevinu SHS sa Srijemom u svom sastavu, jednako kao i s Bokom kotorskom.
Naime, krajem Prvog svjetskog rata došlo je do stvaranja Države SHS koja je obuhvaćala Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu, Vojvodinu te Hrvatsku (sa Srijemom i Bokom Kotorskom).
U drugoj polovici 18. stoljeća hrvatske su se zemlje okupljale i dijelile u: Bansku Hrvatsku i Slavoniju, sa Srijemom, ali bez Međimurja i Baranje koji su bili u sastavu Ugarske, Vojnu krajinu koja je bila pod izravnom upravom Dvorske vojne komore, grad Rijeka bio je tada habsburška luka u sastavu habsburških nasljednih zemalja, Dubrovačku Republiku, Dalmaciju pod vlasništvom Venecije i Istru koja je bila podijeljena između Venecije i Habsburgovaca.
Danas zapadnim Srijemom, pomiješan s jutarnjom maglom, pliva zadah deset dana starog leša grada na Vuki.
Hrvatska državna tradicija ima više dijelova: prvi je Banska Hrvatska-Slavonija sa Srijemom, drugi je Vojna Krajina, treći Dalmacija, četvrti Istra, peti teritorij Dubrovačke Republike.
U stoljeću što je proteklo nakon Smičiklasove Dvijestogodišnjice, povijesna znanja o Slavoniji, zajedno sa Srijemom, a kasnije i s hrvatskom Baranjom, obogatili su u većoj ili manjoj mjeri brojni drugi hrvatski istraživači.
- Sjedim na balkonu i dumam nije li ova nostalgija za Srijemom ipak neki znakić.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com